فهرست بستن

وظایف زن نسبت به شوهر چیست ؟

وظایف زن نسبت به شوهر

وظایف زن نسبت به شوهر چیست؟ ازدواج سنت پسندیده ای است که در آن دو انسان در راستای یک هدف با یکدیگر عهد می بندند. و به یکدیگر تعهد می دهند که در کنار یکدیگر گام بردارند. و رشد کنند و به تعالی برسند.

با این که این پیمان مقدس و زیبا با تمام عشق و محبت بسته می شود. ولی برای افراد بجز دوست داشتن و دوست داشته شدن وظایفی را نیز به وجود می آورد. در این میان وظایف زن نسبت به شوهر و وظایف مرد نسبت به همسرش مهم است.

و از دیدگاه دین الهی ما اسلام و با احادیث پیامبر گرامی ما و امامان معصوم برایمان بیان شده است.. که از لحاظ دینی وظایف زن نسبت به شوهر را برایمان بازگو می کنند.

که البته روانشناسان و مشاوران مرکز پیام مشاور با ارائه مشاوره خانواده تلفنی و مشاوره تلفنی رایگان به زن و شوهر های جدید کمک می کند تا از وظایف و حقوق خود در این راستا آگاهی پیدا کنند.

9099072026 - وظایف زن نسبت به شوهر چیست ؟

از جمله وظایف زن نسبت به شوهر از دیدگاه دین اسلام:

1. اطاعت از شوهر :

نافرمانی نکردن از خواسته های همسر و اطاعت از او وظیفه ای است که به عنوان اولین وظیفه از وظایف زن نسبت به شوهر در دین اسلام از آن یاد می شود.

اما چون به هر حال حکم الهی در همه حال از حکم بشر مقدم تر است. از زنان خواسته شده تا فرمانبردار همسر خود در چهار چوب احکام الهی باشند. و در غیر این صورت اطاعت از شوهر بر آنان واجب نیست. طبق حدیث پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند : زن نمی تواند حق خدا را ادا کند مگر اینکه حق شوهرش را ادا کند. (مستدرک الوسایل، ج۲، ص۵۵۲)

2. شوهر داری خوب خانم :

شوهرداری صحیح و آشنایی با فنون شوهر داری از مهارت های یک زن برای تعالی خانواده است. زیرا سعادت و خوشبختی و شقاوت و بدبختی یک خانواده در گرو توانمندی یک زن است.

از اهمیت شوهر داری  صحیح و خوب همین بس که امام صادق (ع) می فرمایند: جهاد زن خوب شوهرداری کردن است. (اصول کافی، جلد 5، ص 9)

پویایی و شادی  و آرامش یک زن است. که می تواند خانه را مکانی امن و خوش برای زندگی و پیشرفت خانواده بسازد.

3. خوش خلقی با شوهر :

همه انسان ها علاقه به مورد محبت قرار گرفته شدن و دیده شدن و جذاب بودن دارند. و یک زن هنرمند خوب می داند. که چگونه با اخلاق نیکو و کلام صحیح این ها را با توجه به درک صحیح از شخصیت و ویژگی های خلقی همسرش و مهر طلبی و یا تایید طلبی او استفاده کند. و بهترین نتیجه را به بار آورد. اخلاق نیکو در زنان باعث محبت و مودت و گرمی محیط خانوادگی و جلوگیری از وسوسه های بیرونی خواهد بود.

4. احترام به شوهر :

همه ی انسان ها در هر جایگاه و مرتبه و با هر خصوصیات خلقی که داشته باشند. ذاتا تکریم پذیرند و شخصیت خود را محترم شمرده و دوست می دارند.

هر کس که به آنها احترام بگذارد دوست می دارند. و هر کسی که آنها را بی احترام کند و یا خوار نماید از او دوری می جویند. و علاقه ای به او ندارند. زن فهمیده این را میداند که در محیط خانوادگی با احترام و رفتار درست زندگی با آرامش بیشتر و صمیمیت بیشتر خواهند داشت.

امام صادق (ع) می فرمایند: خوشا به سعادت همسری باد که به شوهرش احترام می گذارد. (بحارالانوار، ج۱۰۳، ص۲۵۲، ح۵۵)

5. بیان عشق و علاقه به همسر :

زن مهربان و عاشق می داند که همسرش همچون او تشنه عشق و محبت همسرش است. و شروع به ابراز این عشق و علاقه می نماید. و دل همسرش را با این عشق زنده می کند. زن مهربان در بیان احساس خود به شوهر از واژه های عاشقانه و محبت کلامی که قلب و روح شوهرش را تسخیر میکند غافل نخواهد بود.

6.استقبال زن از شوهر :

یکی از سفارشات دین مبین اسلام در رابطه با وظایف زن نسبت به شوهر استقبال از همسر در وقت ورود به منزل و استقبال با روی خوش و چهره شاداب و محبت است. که در گرم شدن کانون خانواده نقش موثری دارد.

7. آرایش برای شوهر :

همان طور که در دین ما نهی شده که زنان خود را برای نامحرم و غیر بیارایند، بسیار امر شده است که خود را برای شوهر و در کنار او بودن آرایش کنند. و آراسته ترین حالت ممکن را در کنار همسرشان داشته باشند.

همین طور دین اسلام به عطر زدن و بوی خوش برای همسر بسیار سفارش کرده و بیان شده که از عطر برای همسرانتان و راز و نیاز با پروردگار بهره جویید.

با توجه به سفارشات دینی و تلاش دین برای گرمی و زیبایی هر چه بیشتر زندگی زناشویی می توان مواردی را متذکر شد. که هر چه بیش تر باعث دوام و استحکام و گرمی در زندگی و روابط عاطفی  افراد میشود. که روان شناسان با توجه به مطالعات خود به این نتایج رسیده اند.

زن نسبت به شوهر 2 - وظایف زن نسبت به شوهر چیست ؟

وظایف زن نسبت به شوهر از دیدگاه روان شناسی :

1. وفاداری به شوهر :

همانطور که یک زن از شوهرش توقع وفاداری و حفظ حریم خانواده را دارد و محافظت از آن را از همسرش می خواهد. بر او هم واجب است که در نقش یک همسر وفادار بماند و متعهد باشد. و با وجود تحریک های بیرونی و انسان های مریض به خیانت مبتلا نشود.

2. توجه عاطفی به شوهر و نیازهای عاطفی او :

برقراری رابطه عاطفی قوی، مثل درک حال روحی و تمایل به دوست داشته شدن و در آغوش کشیدن و صحبت کردن و مقبولیت و اعتماد و آرام شدن یک مرد می تواند بسیار او را تسکین دهد. و صمیمیت زیادی ایجاد کند. و این حس آرامش از ارضاء میل عاطفی میتواند از تنش ها جلوگیری نماید.

3. توجه به اخلاق و اخلاق مداری :

از وظایف زن نسبت به شوهر می توان اخلاق خوب را بسیار مهم تلقی کرد. زیرا اخلاق خوب باعث مهربانی و دریافت پاسخ خوب از طرف شوهر خواهد بود. و برخی از اخلاق مداری ها مثل: هماهنگ شدن با همسر در رفت و آمدها و یا کارهای مربوط به زندگی مشترک و یا تقویت نقاط قوت خود برای همسر می تواند یک مرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و روح او را نیز در اختیار شما بگذارد.

4. توجه به نیازهای جنسی مرد :

یکی از انگیزه های ازدواج بخصوص در مردان نیاز جنسی است که بسیار نیاز مهم و قوی می باشد. و زن در موقع ازدواج تعهد می دهد که نیاز جنسی همسر خود را تامین کند که کمی ها و کاستی ها در این موضوع می تواند سبب اختلافات جدی در زوجین شود.

با وجود تمام این ها زن و مرد باید با توجه خاص نسبت به وظایف خود، محبت بی دریغ و گذشت نسبت به یکدیگر را فراموش نکنند.

9099072026 - وظایف زن نسبت به شوهر چیست ؟

برای ثبت نظر کلیک کنید

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.