فهرست بستن

از پوشک گرفتن کودک | چگونه کودکم را از پوشک بگیرم؟

 تنها یک مادر می داند که از پوشک گرفتن کودک چه کار مهم، ضروری و در عین حال پر استرس و کمی سخت است. 

می توان مژده داد که با مشاوره تلفنی پیام مشاور در کوتاه ترین زمان، حتی یک بعدازظهر نیز می توانید. کودک خود را از پوشک بگیرید. اما نیاز به صبر، تدبیر و کمی اطلاعات دارد.

این کار اولین گامی است که کودک بدون اینکه بداند به سمت استقلال خود برمی دارد. با انجام این کار اعتماد بنفس کودک افزایش می یابد. اما موضوع مهمتر، آموزش حس نیاز به استفاده از دستشویی و توالت قبل از خیس کردن لباس خود است.

بهتر است از پوشک گرفتن کودک به شیوه ای اصولی انجام شود. در این صورت نه تنها مادر به زحمت و دردسر نمی افتد. بلکه خود کودک نیز دچار مشکل نخواهد شد.


پیشنهاد می شود مقاله مشاوره کودک تلفنی مطالعه کنید.


پوشک گرفتن کودک - از پوشک گرفتن کودک | چگونه کودکم را از پوشک بگیرم؟

آیا کودک نیاز به آموزش های قبل از پوشک گرفتن دارد؟

قطعا چنین است. قبل از آنکه به طور جدی تصمیم به از پوشک گرفتن کودک دلبندتان بگیرید. جهت آشنایی او موارد زیر را انجام دهید:

 

1_ استفاده از لگن های آموزشی

از لگن های آموزشی استفاده کنید. البته آن را در محیط توالت و یا حمام قرار دهید. تا کودک بداند که برای انجام این کار باید به مکان دیگری که نامش توالت است مراجعه کند.

 

2_ توجه به نظر کودک در خرید لگن

برای خرید لگن های آموزشی و یا صندلی های مخصوص از خود کودک کمک بخواهید. چیزی را خریداری کنید که کودک شما دوست دارد.

سعی کنید که از کالاهای مرغوب و محکم خریداری کنید. برخی از صندلی ها مجهز به موزیک های جالبی هستند.

 

3_ استفاده از لگن در بازی و تفریح

روزی یکی دو بار به صورت بازی و تفریحی از کودک بخواهید که از لگن آموزشی استفاده کند. البته می توانید آموزش غیر مستقیم را با اسباب بازی ها و عروسک های دلخواه کودک انجام دهید.

به کودک بفهمانید که اسباب بازی هایش برای پی پی و یا جیش از توالت استفاده می کنند.

 

4_ افزایش هیجان کودک برای شستن دست ها

انجام این کار بسیار آسان است، زیرا با وجود انواع صابون ها با شکل های زیبا و رنگی شوق و رغبت کودک افزایش می یابد.

 

5_ تمرکز بر علائمی که کودک قبل از ادرار و یا مدفوع از خود نشان می دهد

بر علائمی که کودک قبل از ادرار و یا مدفوع از خود نشان می دهد تمرکز کنید. و به موقع او را به طور آزمایشی به استفاده از لگن آموزشی، ترغیب و تشویق کنید.

اگر کودک از پوشک مرطوب و یا خیس رنج می برد. یعنی زمان انجام این کار است. گاهی نیز پوشک برخی از کودکان ساعات زیادی خشک و تمیز باقی می ماند، بنابراین بعد از جداسازی پوشک، او را به توالت ببرید.

 

 

چگونه کودکم را از پوشک بگیرم؟

این سوال برای تمامی مادران آشناست، چگونه کودکم را از پوشک بگیرم؟!

اولین نکته این است که قرار است چند روز متوالی را برای آموزش کودک تان صرف کنید. بنابراین از پوشک گرفتن کودک را به آخر هفته و ایامی که می دانید در خانه خواهید ماند موکول کنید.

قبل از هر چیزی با خرید لباس زیر مناسب سلیقه ی کودک، او را به انجام این کار ترغیب کنید. لباس زیر کودک با عکس های شخصیت های مورد علاقه ی او باشد. 

به همراه کودک از تعداد پوشک های باقی مانده خداحافظی کنید. و دیگر از هیچ پوشکی استفاده نکنید. 

از پوشک گرفتن کودک بسیار مهم است. و نیاز به کسی دارد که شما را همراهی کند. همسر، مادر یا خواهرتان نیز می توانند ساعاتی از روز شما را یاری رسانند.

اگر کودک تان شخصی را در خانواده بسیار دوست می دارد و به حرف او گوش می دهد. از او در انجام این کار کمک بگیرید.

 

 

مهم ترین اقدامات از پوشک گرفتن کودک کدامند؟ 

وقتی متوجه شدید که کودکتان آمادگی لازم را دارد. و تا حدودی می تواند از توالت استفاده کند. آنگاه اقدامات زیر را انجام دهید:

 

1- هر 20 دقیقه یکبار کودک را به توالت ببرید.

برای از پوشک گرفتن کودک بهتر است که هر 20 دقیقه یکبار کودک را به توالت ببرید. می توانید تایمر ساعت را روی 20 دقیقه تنظیم کنید.این گونه کودک با شنیدن صدای تایمر به طور ناخودآگاه نیاز به دستشویی را احساس می کند.

روز اول، هنگامی که کودک از خواب بیدار شد پوشک او را باز کنید. می توانید لباس زیر او را بپوشانید و یا از یک شلوارک استفاده کنید. آنگاه به کودک مایعات، آب و یا شیر بدهید و منتظر بمانید تا علائم نیاز به تخلیه و نیاز به توالت را در او مشاهده کنید.

 

2- کودک خود بگویید که بعد از اتمام بازی، قبل از غذا و میان وعده های روزانه، قبل و بعد از خواب حتما باید از توالت استفاده کند.

روش دیگر این است که به کودک خود بگویید که بعد از اتمام بازی، قبل از غذا و میان وعده های روزانه، قبل و بعد از خواب حتما باید از توالت استفاده کند.

این کار به این دلیل است که استفاده از توالت در زمان های گفته شده در ذهن کودک ثبت شود. و کم کم به یک عادت تبدیل شود.

 

3- در فصل بهار و تابستان کودک خود را از پوشک بگیرید

فصل سرما را برای انجام این کار انتخاب نکنید. در فصل بهار و تابستان کودک خود را از پوشک بگیرید.

 

4- به کودک خود پاداش بدهید

مطمئنا هر مادری ویژگی های اخلاقی کودک خود را میشناسد؛ مثلا به خوبی می داند که چگونه می تواند کودک خود را تشویق و ترغیب کند. به کودک خود پاداش و امتیاز بدهید.

 

5- ماندن در منزل

در خانه ی خود بمانید. تا کودکتان به خوبی آن کار را بیاموزد.

 

6- تکرار جمله ” هنگام جیش و یا پی پی به توالت برو”

این نکته را به خوبی بدانید. و کاملا منتظر باشید. که در روزهای نخست از پوشک گرفتن کودک، ممکن است او خود را خیس کند.

تنها کاری که انجام می دهید. این است که با آرامش، صبر و حوصله لباس زیر او را تعویض کنید. و هر بار این جمله را تکرار کنید که ” هنگام جیش و یا پی پی به توالت برو” . این جمله را هر بار و با آرامش به او بگویید.

 

7- شیر آب را باز بگذارید

می توانید شیر آب را باز بگذارید. و یا پاهای کودک را با آب ولرم خیس کنید. این کار در همل دفع ادرار و مدفوع به او کمک می کند. این روش می تواند مناسب کودکانی باشد که از تخلیه ادرار و مدفوع خود می ترسند.

 

8- به هیچ وجه او را در توالت تنها نگذارید

به هیچ وجه او را توالت تنها نگذارید، و در را بر روی او نبندید. حتی اگر لازم شد کنار او بمانید.

با تنبیه کردن کودک، حس بی لیاقتی، گناهکار بودن و بی اعتمادی را به او منتقل می کنید، پس صبور باشید.

 

 

آیا نیاز است که هنگام خواب نیز به آموزش خود ادامه دهیم؟

برخی معتقدند که شب نیز نباید از پوشک استفاده کرد. بنابراین در شب از پوشک کردن کودک ممانعت می کنند.

برخی دیگر تعلیم را فقط مختص روز می دانند و هنگام خواب، کودکشان را پوشک کرده و با خیالی آسوده استراحت می کنند و می خوابند.

انتخاب این موضوع کاملا شخصی است و شما مختار به انتخاب یکی از آنها هستید. اما بهترین کار این است که شب نیز از پوشک کردن کودک ممانعت کنید تا کودک گیج و سر در گم نشود.

 

 

چه اقداماتی بعد از پوشک گرفتن کودک لازم و ضروری هستند؟

1- حتما هنگام بیرون رفتن از منزل، چندین لباس زیر و شلوار برای کودک به همراه داشته باشید و هنگامی که کودک خود را خیس کرد از سرزنش کردن و یا تنبه او به شدت بپرهیزید.

2- هنگامی که بعد از خروج از خانه به مقصدتان رسیدید، اولین کار این است که کودک را به توالت ببرید.

3- کودکان بدون پوشک دچار ترس می شوند، پس آرام باشید و با خوشرویی و حوصله از او حمایت کنید.

4- از لباس زیر تنگ استفاده نکنید، زیرا به کودک حسی را القا می کند که هنگام استفاده از پوشک داشته است.

5- به هیچ وجه کودک را توالت های عمومی نبرید، زیرا باعث ترس و وحشت او می شوید. بنابراین لگن آموزشی کودک را همیشه و همه جا با خود به همراه داشته باشید.

6- کودک باید دست هایش را با آب و صابون بشوید.

 

راه حل هایی کاربردی از پوشک گرفتن کودک در برخی موارد خاص و استثنا:

 

1- اجتناب از تنبیه کودک

اگر کودک روی لگن نمی نشیند و از انجام این کار ممانعت می کند، مادر می تواند تنها با صبر و حوصله او را به انجام این کار تشویق کند. هنگام از پوشک گرفتن کودک جدا از تنبه کودک لجباز بپرهیزید، حتی اگر لازم شد که دوباره کودک را پوشک کنید.

 

2-شعرخوانی و داستان گویی

فرایند از پوشک گرفتن کودک را همراه با بازی، شعر خوانی و داستان گویی انجام دهید. لگن را در جای ثابتی قرار دهید. هنگامی که او روی لگن نشسته است او را با بازی، داستان و یا شعری جذاب سرگرم و ترغیب کنید. اینگونه عمل دفع برای کودک آسان تر می شود.

 

3- اختصاص دادن یک تایم دوماهه به کودک

به طور کلی از پوشک گرفتن کودک نیاز به زمانی حدود 2 تا 3 ماه دارد. و هیچ گاه کودک خود را با کودکان دیگر و یا با فرزند دیگرتان مقایسه نکنید.

 

 لجبازی کودک هنگام استفاده از توالت

1- گر احساس کردید که کودک هنوز توانایی و آمادگی لازم برای انجام این کار را ندارد، دوباره از پوشک استفاده کنید. نگران نباشید شاید هنوز کودک تان توانایی کنترل ادرار خود را نیافته است.

 

2- گاهی برخی کودکان به دلیل استرس محیط و یا ترس از تنبیه شدن، دوباره کنترل ادرار خود را از دست می دهند و خود را خیس می کنند؛ نگران نباشید و از تنبیه دوری کنید؛ زیرا نگرانی، اضطراب و تنبیه این مدت را طولانی تر می کند.

 

4- از اینکه دوباره کودک تان به پوشک برگردد نهراسید و نگران نشوید.

 

5- حواستان به گرمی و یا سردی هوا باشد. هنگامی که هوا سرد است نیاز به توالت نیز بیشتر است، بنابراین بیشتر پیگیر این موضوع باشید.

 

مدت زمان نشستن کودک بر روی لگن چقدر باشد بهتر است:

برخی مادران تصور می کنند که هنگام از پوشک گرفتن کودک، باید مدت طولانی روی لگن بنشیند و سعی می کنند که او را با تشویق، تنبیه و یا هر روش دیگری، بر روی لگن نگه می دارند.

جالب است بدانید که بیشتر از 8 دقیقه کودک را بر روی لگن ننشانید، زیرا این کار نتیجه ای کاملا معکوس و منفی خواهد داشت.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.