فهرست بستن

چه عواملی زندگی زناشویی را دشوار می کند ؟ +راهکارهایی برای بهبود زندگی زناشویی

زندگی زناشویی

زندگی زناشویی زوجین تحت تاثیر عوامل بیشماری قراردارد. همه ی افراد دوست دارند در طول زندگی مشترکشان صمیمیت و اعتماد را در رابطه شان حفظ کنند تا زندگی مشترکشان تداوم پیدا کند.

اما گاهی اوقات هریک از طرفین اشتباهاتی مرتکب می شوند که زندگی زناشویی آنها را دشوارمی کند. برای تداوم زندگی مشترک خدمات مشاوره تلفنی رایگان نیز احساس می شود. افراد با مشاوره گرفتن از مشاوران و روانشناسان متخصص در حوزه مشاوره خانواده می توانند روابط خود را بهبود ببخشند و زندگی بهتری داشته باشند.

9099072026 - چه عواملی زندگی زناشویی را دشوار می کند ؟ +راهکارهایی برای بهبود زندگی زناشویی

اشتباهات رایج زندگی زناشویی:

برخی از اشتباهات رایج وجود دارد که بسیار مهم هستند و ممکن است با ادامه دار شدن این اشتباهات زندگی زناشویی از بین برود. در ادامه به برخی اذز این اشتباهات اشاره می کنیم.

1- عدم صداقت وپنهان کردن اسرار بیشمار:

صداقت پایه و اساس هر ارتباطی است. اشکالی ندارد اگر یکی دو مورد راز در زندگیتان دارید که دوست ندارید همسرتان آنها را بداند، اما پنهان کردن تعداد بیشماری از اسرار از همسرتان زندگی زناشویی شما را به خطر می اندازد.

حتی کوچکترین دروغ و پنهان کاری از همسرتان می تواند به رابطه شما آسیب برساند. رابطه ای که بر پایه دروغ ساخته شود اعتماد را در زندگی مشترک از بین می برد.

و زندگی زناشویی را با مشکلات بیشماری مواجه می سازد. با احساسات خود صادق باشید و آن را از همسرتان پنهان نکنید.

همیشه صداقت لازمه صمیمیت است. تاثیر احساسات صادقانه شما در شریک زندگیتان باعث می شود که او هم حرف هایش را به شما بزند.

در میان گذاشتن احساسات، دیوار بی اعتمادی را فرو می ریزد. برای ویران کردن دیوار بی اعتمادی بهتر است احساسات خود را صادقانه و با صمیمیت بیان کنیم.

2- حسادت عاشقانه:

حسادت بیماری سختی است که وقتی به آن دچار شوید فرار از آن بسیار مشکل می شود. ترس از خیانت می تواند منجر به بی اعتمادی و ناامنی شود.

ترس از اینکه اگر همسرتان به شما خیانت کند چه بلایی سر زندگی زناشویی شما خواهد آمد به حسادتی عاشقانه منجر می شود که نتیجه ای جز شک و بدگمانی به همسر ندارد.

این حسادت پایه های زندگی مشترکتان را متزلزل می کند. اجازه ندهید حسادت رابطه شما با همسرتان را مخدوش کند، در مورد نگرانی های خود با همسرتان صحبت کنید.

اگر می خواهید رابطه شما دوام داشته باشد اول باید یاد بگیرید که به خودتان اعتماد داشته باشید تا بتوانید با افکار حسادت مقابله کنید.

3- فریب کاری و تظاهر:

هیچ گاه حتی در صورت قدرتمند بودن برای رسیدن به خواسته هایتان همسرتان را فریب ندهید. تظاهر نوعی فریب کاری است و در واقع پنهان کردن بخشی از شخصیت اصلی شماست.

که می پندارید در صورت آشکار شدن آن همسرتان شما را رها می کند. افرادی که خود واقعی شان را پنهان می کنند و ظاهر سازی می کنند اعتماد به نفس پایینی دارند.

4- خصومت و درگیری:

یکی از عوامل اصلی شروع فروپاشی زندگی مشترک خصومت و درگیری و شروع مشاجرات داغ و شدید است. فحاشی، توهین و تحقیر و طعنه زدن از نمونه های بارز اولین دشواری های زندگی زناشویی است.

5- انتقاد و سرزنش:

با افزایش انتقاد و سرزنش بر میزان تنش ها و نیز احساسات منفی افزوده می شود. تا جایی که دیگر زن و شوهر برای صلح و آرامش و آشتی تلاشی نمی کنند.

این ضربه های هولناک، بسیار آرام و غافلگیرکننده به زندگی زناشویی شما وارد می شوند. هرچقدر حمله (انتقاد، شکوه، شکایت) به یک خصوصیت طرف مقابل که خود احساس می کند ایرای در آن وجود ندارد، هنرمندانه تر و سیاستمدارانه انجام بگیرد، احساسات طرف مقابل کمتر جریحه دار می شود.

این نکته بیانگر این است که ازدواج و زندگی مشترک نوعی هنر است. و هرگونه انتقاد و سرزنش باید با روشی هنرمندانه و با ظرافت های خاص و در موقعیت های مناسب مطرح شود. تا تاثیر آن بیشتر از آسیب های روانی آن باشد.

6- جبهه گیری:

وقتی در درگیری های زناشویی، یکی از طرفین دیگری را سرزنش می کند، او نیز از خودش دفاع می کند این موضوع وضع را بدتر می کند.

هر دو احساس می کنند قربانی شده اند هیچ یک قصد ندارند رابطه شان را بهتر کنند و همیشه در حال دفاع از خود و بی گناه جلوه دادن خود هستند.

سرزنش کردن همسرتان برای اشتباهاتش نه تنها مشکلات را حل نمی کند. بلکه صمیمیت را از بین می برد و منجر به جبهه گیری همسرتان می شود و شرایط را بدتر می کند.

جبهه گیری نه تنها مشکلات را حل نمی کند. بلکه پایه های زندگی زناشویی را سست می کند.

7- استرس مسائل مالی:

مشکلات مالی و اقتصادی می توانند زندگی زناشویی را با مشکلاتی مواجه سازند. اما همیشه نمی توان یک زندگی راحت و آسوده و بدون مشکل را انتظار داشت.

حفظ کردن آرامش و صمیمیت در زندگی وقتی مسایل و مشکلات مالی پیش می آید دشوار است. بیکاری همسر و مواجهه با مشکلات اقتصادی باعث ایجاد استرس در زوجین می شود که می تواند آرامش را از زوجین سلب کند.

اگر فکر می کنید مسائل مالی شما و همسرتان خارج از کنترل شماست بهتر است کمک حرفه ای دریافت کنید.

8- اختلاف نظر برای تربیت فرزندان:

در زندگی مشترک بچه دار شدن یک نعمت الهی است و زندگی زوجین را متحول می کند. اما گاهی یک بچه می تواند تعادل زندگی زناشویی را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر شما و همسرتان بر سر روش پرورش بچه ها توافق نداشته باشید پل ارتباطی بین شما و همسرتان خراب می شود. و این موضوع می تواند زمینه ساز اختلافات در زندگی زناشویی شود.

9- عدم برقراری ارتباط؛ دشمن عالی روابط:

ارتباطات روابط عاشقانه را قوی و سالم نگه می دارد. عدم برقراری ارتباط منجر به سوء تفاهم و گاهی دعوا می شود.

هنگامی که زوجین دیگر ارتباط برقرار نمی کنند اشتیاقی که به یکدیگر داشتند از بین می رود. عدم ارتباط با همسرتان می تواند به زندگی زناشویی شما صدمه بزند.

10- انتظارات غیر واقع بینانه:

موفقیت در ازدواج مستلزم تلاش فراوان، کار زیاد و نیز تجربه انواع ناملایمات است. در صورتیکه شما توقعات و انتظارات غیر واقع بینانه ای از همسر خود داشته باشید به زندگی زناشویی خود صدمه خواهید زد.

انتظارات غیر واقع بینانه در زندگی مشترک می توانند به دعوا و نزاع منجر شوند. درصورتی که متناسب با شرایط همسرتان از او انتظارات واقع بینانه داشته باشید زندگی مشترک شما تداوم بیشتری می یابد.

2 - چه عواملی زندگی زناشویی را دشوار می کند ؟ +راهکارهایی برای بهبود زندگی زناشویی

راهکارهایی برای بهبود زندگی زناشویی :

1- کمک گرفتن از مشاور:

در صورت وجود مشکل در زندگی زناشویی زودتر از مشاوران کمک دریافت کنید؛ بسیاری از زوجین بطور متوسط برای حل شدن مشکلات در زندگی مشترکشان 6 سال صبر می کنند.

و بعد از گذشت مدت طولانی درصدد دریافت کمک بر می آیند. این بدان معناست که بسیاری از زوجین سالهای طولانی ای را با نارضایتی زندگی می کنند.

و وقتی کارد به استخوانشان می رسد درخواست کمک می کنند. برای بهبود زندگی تان لازم است از همان ابتدای زندگی در صورت احساس وجود مشکل در صدد دریافت کمک باشید. و اجازه ندهید مشکل آنقدر ریشه دار شود که حل کردن آن غیر ممکن شود.

2- عادت های بد خود را اصلاح کنید و خودتان را تغییر دهید:

موفق ترین زوج ها با یکدیگر مهربان هستند.  آنها هنگام گفتگو در مورد موضوعات حساس از گفتن هر فکر انتقادی پرهیز می کنند و بدون انتقاد یا سرزنش شریک زندگی خود، راه هایی برای ابراز احترام به نیازها و نگرانی های خود پیدا می کنند.

3- در مقابل اتفاقات ناخوشایند ملایم تر رفتار کنید:

مشکلات رابطه زمانی شروع می شوند که یکی از شرکا با تذکر انتقادی یا تحقیر آمیز، درگیری را تشدید می کند. 

ایجاد مشکلات به آرامی و بدون سرزنش بسیار بهتر عمل می کند. و به زوجین اجازه می دهد تا آرام با یکدیگر صحبت کنند و سوتفاهم ها را رفع کنند.

4- شریک زندگی خود را تحت تاثیر قرار دهید:

تحقیقات نشان می دهند که هرچقدر زوجین بتوانند یکدیگر را تحت تاثیر قرار دهند زندگی زناشویی موفق تری خواهند داشت.

توانایی شوهر در تحت تأثیر قراردادن همسرش بسیار مهم است زیرا تحقیقات نشان می دهد که زنان در تأثیر گرفتن از مردان خوب عمل می کنند.

مشارکت واقعی در زندگی مشترک فقط وقتی اتفاق می افتد که یک شوهر بتواند همسرش را تحت تاثیر قرار دهد.

5- ظرفیت تحمل ناملایمات را در خود افزایش دهید:

از استانداردهای بالا برخوردار باشید. زوج های خوشحال برای یکدیگر استانداردهای بالایی دارند. موفق ترین زوج ها کسانی هستند که حتی در آغاز زندگی مشترک توان تحمل بالایی دارند.

تحمل ناملایمات زندگی و پذیرش رفتار آزاردهنده همدیگرمی تواند دوام زندگی زناشویی را تضمین کند.

6- برای ترمیم رابطه زناشویی از بحث و مجادله پرهیز کنید:

زوج های موفق آموخته اند که چگونه از بحث و نزاع خارج شوند، یا اینکه چگونه قبل از اینکه یک بحث کاملاً از کنترل خارج شود، وضعیت را ترمیم کنند.

نمونه هایی از اقداماتی که هنگام بحث و دعوا می تواند رابطه را ترمیم کند عبارتند از؛ استفاده از طنز، ارائه یک اظهار نظر دلسوزانه (“من می دانم که این برای شما سخت است”)، یا بیان این که ما این مشکل را با هم برطرف خواهیم کرد.

و به طور کلی، ارائه علائم قدردانی از شریک زندگی در طول زندگی می تواند از بروز مشکلات در زندگی مشترک جلوگیری کند.

7- روی جنبه های مثبت رابطه تمرکز کنید:

در یک ازدواج سعادتمندانه، زوجین  ضمن بحث در مورد مشکلات، حداقل پنج برابر اظهارات مثبت نسبت به یکدیگر و و رابطه خود بیان می کنند. 

به عنوان مثال، یک زوج خوشبخت به جای اینکه بگویند “ما هیچ وقت تفریح ​​نمی کنیم” می گویند “ما زیاد می خندیم”.

یک ازدواج موفق دارای حال و هوای مثبت است. برای بهبود رابطه زناشویی لازم است به حساب های بانکی عاطفی خود انرژی مثبت واریز کنیم.

9099072026 - چه عواملی زندگی زناشویی را دشوار می کند ؟ +راهکارهایی برای بهبود زندگی زناشویی

برای ثبت نظر کلیک کنید

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.