دلایل خیانت همسر: چه چیزی باعث می شود همسرم به من خیانت کند؟

دلایل خیانت همسر

خیانت همسر یکی از نگرانی های مهم زوجین است و افراد انگیزه های مختلفی از خیانت به همسرشان دارند. تحقیقات نشان می دهند ۴۰ درصد از افراد متاهل درگیر بی وفایی و عدم تعهد به همسرشان هستند. اما چرا؟ چه چیزی باعث می شود افراد از همسرشان دور شوند و به سمت شخص دیگری بروند. افراد ممکن است به دلایل مختلفی تعهدشان به زندگی مشترک را از دست بدهند. آسیب های دوران کودکی و اختلالات شخصیتی یکی از عوامل زمینه ساز برای بروز خیانت هستند. همچنین شبکه های اجتماعی در بروز خیانت نقش مهمی دارند و یکی از دلایل خیانت محسوب می شوند. عوامل مختلفی می تواند منجر به بروز خیانت شود. شناختن دلایل خیانت همسر به شما کمک می کند بتوانید از بروز خیانت جلوگیری کنید و یا در صورت بروز خیانت بتوانید زندگی تان را بازسازی کنید.

دلایل خیانت همسر :

جدا از بحث اختلالات شخصیتی و آسیب های دوران کودکی انگیزه افراد از خیانت متفاوت است. گاهی اوقات رفتار شما باعث دلسرد شدن همسرتان می شود و باعث دور شدن او از زندگی مشترکتان می شود. اما برخی از افراد با وجود تفاهم در زندگیشان باز هم به همسرشان خیانت می کنند. اکثر افرادی که تعهدشان را به زندگی مشترک از دست می دهند از بی تفاوتی همسرشان گله مند هستند و فقدان ارتباط را عامل اصلی خیانت می دانند. برای جلوگیری از بروز خیانت ابتدا باید منبع مشکل را پیدا کنید. بنابراین دانستن دلایل خیانت به شما کمک می کند روابط خود را بازسازی کنید و از بروز خیانت جلوگیری کنید. مهمترین دلایل خیانت همسر عبارتند از :

 

1- احساس یک طرفه بودن رابطه و عدم قدردانی :

یکی از بزرگترین موضوعاتی که زوجین درگیر آن هستند عدم تعادل در رابطه است که از اصلی ترین دلایل خیانت همسر محسوب می شود. در زندگی مشترک زوجین هر دو باید برای حفظ زندگی تلاش کنند. در صورتی که یکی از طرفین تمام بار زندگی را به دوش بکشد و دیگری فقط نظاره گر باشد قطعا مشکلاتی در رابطه ایجاد می شود. برای مثال یکی از گله های مردان از همسرشان توقعات مالی و فشار مالی همسرشان است. برخی از مردان از عدم درک همسرشان گله مند هستند و از اینکه تمام بار زندگی را به دوش می کشند و همسرشان قدرت درک ندارند ناراضی هستند. وقتی یکی از زوجین بیشترین فشار را تحمل کند ممکن است برای رسیدن به آرامش به دنبال شخص دیگری برود. انتظارات بیش از حد برخی مردان و زنان فشار زیادی به همسرشان می آورد و اینجاست که خیانت بروز می دهد. وقتی همسرتان با عدم درک و عدم قدردانی شما مواجه شود قطعا در جای دیگری دنبال آرامش خواهند گشت.

 

2- فقدان ارتباط :

ارتباطات از اصلی ترین مولفه های یک رابطه موفق هستند. اگر شما نتوانید با همسرتان ارتباط برقرار کنید و به حرف های او گوش کنید قطعا با مشکلاتی در رابطه تان مواجه خواهید شد. فقدان ارتباط موثر در زندگی مشترک از مهم ترین دلایل خیانت همسر محسوب می شود. عدم برقراری رابطه عاطفی و انتقال ندادن احساسات باعث دور شدن شما از همسرتان می شود. رابطه ای که در آن ارتباط وجود نداشته باشد طرفین را به سمت خیانت سوق می دهد. در چنین رابطه ای ممکن است هریک از طرفین برای برطرف کرن نیازشان وارد رابطه با شخص دیگری شوند. حتی اگر چنین رابطه ای فیزیکی و جنسی نباشد بازهم خیانت محسوب می شود.

مشاوره خیانت همسر

3- رابطه زناشویی نامطلوب :

یکی از مهم ترین دلایل خیانت همسر به خصوص در مردان نارضایتی از رابطه زناشویی است. تحقیقات نشان می دهند ۵۲ درصد از افراد متاهلی که از رابطه زناشویی خود ناراضی هستند درگیر خیانت می شوند. این تحقیقات نشان می دهد افرادی که از رابطه زناشویی خود ناراضی هستند سه برابر بیشتر از دیگران درگیر خیانت می شوند. در صورتی که در زندگی زناشویی خود متوجه عدم صمیمیت و نامطلوب بودن رابطه شدید می توانید از طریق دریافت مشاوره برای تقویت رابطه زناشویی تان اقدام کنید. درمان به موقع به شما کمک می کند روش های صحیح ارتباط با همسرتان را یاد بگیرید و با تقویت رابطه زناشویی از بروز خیانت پیشگیری کنید.

 

4- انتقام خیانت گذشته :

غیرقابل باور است اما برخی افراد انتقام گرفتن از همسرشان را دلیل خیانتشان می دانند. برخی افراد به عمد و آگاهانه خیانت می کنند تا بی وفایی و بی توجهی همسرشان را تلافی کنند. آنها وقتی با بی مهری همسرشان مواجه می شوند و از او خطایی می بینند و نمی توانند همسرشان را ببخشند به انتقام فکر می کنند.

 

5- اینترنت و شبکه های اجتماعی:

امروزه استفاده از اینترنت نسبت به گذشته افزایش زیادی داشته است. اکثر افراد همزمان در چند شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک فعال هستند. شبکه های اجتماعی یکی از دلایل خیانت همسر هستند زیرا بستر خیانت را آماده می کنند. این شبکه ها امکان ملاقات آنلاین و غیرحضوری را فراهم می کنند و با افزایش ارتباطات آنلاین زمینه خیانت را فراهم می کند. بسیاری از کسانی که به همسرشان خیانت می کنند در ابتدا فقط یک رابطه آنلاین را تجربه می کنند و به مرور زمینه های خیانت برایشان فراهم می شود.

خیانت همسر

6- کسالت و یکنواختی در رابطه :

از اصلی ترین دلایل خیانت همسر می توان به یکنواخت شدن رابطه اشاره کرد. بسیاری از زوجین از یکنواختی زندگیشان گله دارند. وقتی بی حوصلگی و کسالت بر صمیمیت غلبه کند موجب دور شدن زوجین از یکدیگر می شود. یکنواختی رابطه باعث می شود افراد برای هیجان دادن به زندگیشان سراغ شخص دیگری بروند تا خلا بوجود آمده را پر کنند.

7- فرار از مشکلات :

در بیشتر مواقع دلایل خیانت همسر ناشی از مشکلات زندگی مشترک است. بسیاری از افراد در مواقع وجود مشکل بجای حل کردن آن اقدام به فرار می کند در چنین شرایطی فرد به دنبال یک تکیه گاه است تا بتواند مشکلاتش را فراموش کند و محبت و صمیمیت را تجربه کند.

8- نارضایتی از ازدواج :

برخی افراد احساس می کنند ازدواج موفقی نداشته اند و با آدم اشتباهی زیر یک سقف رفته اند. این نارضایتی فقط جنبه عاطفی و جنسی ندارد. در چنین شرایطی فرد احساس می کند هیچ نقطه مشترکی با همسرش ندارد و در برابر این ازدواج ناموفق خیانت را بهترین راه حل می داند.

عوامل خطر برای خیانت همسر :

همانطور که اشاره کردیم دلایل زیادی برای فراهم شدن خیانت وجود دارد. اما برخی عوامل خطر احتمال بروز خیانت را افزایش می دهند. مهمترین عواملی که می توانند بروز خیانت در ازدواج را پیش بینی کنند عبارتند از :

  • اعتیاد همسر : سوء مصرف مواد، اعتیاد به الکل، قمار و …از عوامل پیش بینی کننده خیانت هستند. الکل با کاهش بازداری و هوشیاری موجب افزایش بروز خیانت می شود. در صورتی که زمینه خیانت فراهم باشد مصرف الکل و مواد مخدر می تواند بروز خیانت را قطعی کند. زیرا الکل فرد را از حالت هوشیاری خارج می کند و مانع مهار و بازداری امیال می شود.
  • سبک های دلبستگی : سبک دلبستگی ناایمن یا اجتنابی یکی از عوامل خطر و از دلایل خیانت همسر محسوب می شود. افرادی که سبک دلبستگی ایمنی ندارند مستعد خیانت و بی وفایی هستند. این افراد به دلیل عزت نفس ضعیف و ناامنی به دنبال راهی برای اثبات شایستگی شان هستند و به همین دلیل بیشتر از دیگران گرایش به خیانت دارند.
  • تروما در دوران کودکی : داشتن تروما در کودکی از عوامل خطر بروز خیانت است. سواستفاده جنسی جسمی و عاطفی در دوران کودکی می تواند منجر به بروز خیانت در بزرگسالی شود. همچنین قرارگرفتن در معرض خیانت والدین در دوران کودکی می تواند احتمال بروز خیانت در بزرگسالی را افزایش دهد.
  • ویژگی های شخصیتی و بیماری های روانی : برخی بیماری های روانی مانند اختلالات شخصیت و اختلالات دو قطبی از دلایل خیانت همسر هستند. ویژگی هایی مانند خودشیفتگی و اختلالات شخصیت به احتمال بیشتری منجر به خیانت می شوند. افراد خودشیفته فاقد حس همدلی هستند و به دلیل داشتن ویژگی هایی مانند خودخواهی و خودمحوری بیشتر مستعد خیانت و بی وفایی هستند.
  • تجربه خیانت و بی وفایی : تجربه خیانت از طرف همسر هم به عنوان عامل خطر و هم به عنوان یکی از دلایل خیانت همسر محسوب می شود. افراد در صورت تجربه بی وفایی همسرشان، بیشتر در معرض خیانت قرار دارند. بخصوص اگر همسرشان نتوانسته باشد این بی وفایی را جبران کند ممکن است فرد انگیزه بیشتری برای خیانت داشته باشد.
  • اعتیاد به رابطه جنسی : یکی از عوامل زمینه ساز خیانت، اعتیاد همسر به رابطه جنسی است. این افراد بیشتر در معرض خیانت هستند زیرا تنوع طلبی این افراد آنها را به سمت بی وفایی و خیانت سوق می هد.

 

سخن پایانی : همانطور که اشاره شد مردان و زنان انگیزه های متفاوتی برای خیانت دارند. تنها راه پیشگیری از بروز خیانت شناختن دلایل بی وفایی و جلوگیری از بروز خیانت است. همیشه سعی کنید منبع مشکلات زندگی خود را پیدا کنید و با برطرف کردن مشکلات احتمال بروز خیانت را کاهش دهید. همیشه راهی برای افزایش صمیمیت و رابطه عاطفی با همسرتان پیدا کنید تا از بروز خلا عاطفی در زندگی تان جلوگیری کنید. شناختن دلایل خیانت همسر به شما کمک می کند قبل از بروز اتفاقات ناخوشایند زندگی تان را بازسازی کنید تا از بروز خیانت جلوگیری کنید.

مشاوره خیانت همسر

منابع:

https://perspectivesoftroy.com/causes-infidelity/

https://www.verywellmind.com/why-married-people-cheat-2300656

مطالب مرتبط :

مقابله با خیانت همسر

کنار آمدن با خیانت همسر

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.