فهرست بستن

درمان استرس و اضطراب با 10 تکنیک مهم | علائم | علت | روانشناسی اضطراب

درمان استرس و اضطراب

درمان استرس و اضطراب از اختلال هایی مثل افسردگی، وسواس و فوبیا جلوگیری می کند. با این وجود می توان گفت که شناخت علائم و علت های استرس و اضطراب می تواند به شما کمک کند. تا بتوانید از بسیاری از اختلال های روانی دور بمانید.

روانشناسی اضطراب به شما می گوید استرس و اضطراب تا حدی برای فرد لازم است. اما اگر از حد نرمال بگذرد می تواند شما را دچار بیماری های شدید جسمی و روحی کند. 

در این مقاله ما شما را با علت ها و علائم استرس و اضطراب آشنا می کنیم. و راهکارهایی را برای درمان این بیماری به شما ارائه می دهیم. تا بتوانید با کمک مشاوره تلفنی حال روانی خود را بهبود ببخشید.


پیشنهاد می شود از مقاله روانشناسی آنلاین دیدن کنید.


استرس و اضطراب - درمان استرس و اضطراب با 10 تکنیک مهم | علائم | علت | روانشناسی اضطرابعلت استرس و اضطراب

علت های مختلفی می توانند باعث ایجاد استرس و اضطراب در فرد شوند. در این مقاله ما به سه علت اصلی ایجاد اختلال اضطراب در فرد می پردازیم.

 

1- محیط آسیب زا:

محیط فرد در ایجاد و رشد بیماری بسیار مهم می باشد. وقتی فرد در خانواده ای پرخاشگر و بدبین زندگی می کند، نوع تربیت خانواده باعث می شود که فرد آرامش درونی نداشته باشد و مدام نگران باشد. این نگرانی باعث ایجاد استرس و اضطراب در فرد می شود. 

همچنین خانواده های کمالگرا و تایید طلب باعث ایجاد استرس و اضطراب در فرزندانشان می شوند. بنابراین می توان گفت که خانواده هایی که تاب آوری پایین دارند و از نظر روانی سلامت مورد قبولی ندارند عاملین اصلی در ایجاد استرس و اضطراب دتر فرزندانشان هستند.

 

2- طرز تفکر فرد:

افکار خود فرد نیز در ایجاد اختلال استرس و اضطراب می تواند تاثیرگذار باشد. افکار در مورد آینده و تحلیل اتفاق هایی که قرار است در آینده رخ دهد می تواند منجر به ایجاد استرس و اضطراب در فرد شود.  

 

3-ژنتیک:

عوامل ژنتیکی نیز می تواند در ایجاد استرس و اضطراب تاثیرگذار باشد.

 

علائم استرس و اضطراب

مهمترین اقدام برای درمان استرس و اضطراب شناخت علائم آن است. بنابراین در این قسمت ما به بررسی علائم روانی، فیزیکی، ذهنی و رفتاری استرس و اضطراب می پردازیم.

 

علائم روانی استرس و اضطراب:

 

– بی قراری: بی قرار بودن یا به اصطلاح داشتن دلشوره یکی از علائم اضطراب می باشد. در این مورد فرد مدام نگران شنیدن یک خبر بد می باشد و بی قرار است.

 

– تحریک پذیری و پرخاشگری: افرادی که دچار استرس و اضطراب هستند معمولا تحریک پذیری بالایی دارند. و ناآرام هستند. این افراد با کوچکترین تنشی شروع به ایجاد پرخاشگری می کنند. 

 

–احساس ناامیدی: افراد مضطرب دائما احساس یاس و ناامیدی دارند. و اگر این ناامیدی ادامه پیدا کند ممکن است اضطراب به افسردگی تبدیل شود. 

 

– عصبانیت: استرس و اضطراب منجر به ترشح هورمون کورتیزول در بدن فرد می شود. این هورمون سیستم عصبی فرد را دچار اختلال می کند.

 

 

علائم فیزیکی استرس و اضطراب

 

– تپش قلب: تپش قلب یکی از شایع ترین علائم استرس و اضطراب می باشد. در این مورد ضربان قلب بالا می رود و در مواردی ممکن است ضربان قلب شما نامنظم شود.

 

– اختلال در خواب: اضطراب باعث ایجاد نگرانی می شود. این نگرانی در بسیاری مواقع خواب آرام و راحت را از فرد سلب می کند.

 

– از دست دادن میل جنسی: فردی که دچار اضطراب می باشد به دلیل نگرانی هایی که دارد. دورنش ناآرام است و این باعث می شود میل جنسی اش کاهش پیدا کند.

 

 

علائم ذهنی استرس و اضطراب

 

– اختلال در تمرکز: افرادی که دچار اضطراب هستند معمولا دچار تمرکز حواس یا اصطلاحا حواس پرتی هستند.

 

– پرش افکار: پرش افکار باعث می شود که فرد جملاتش را با سرعت بالا و همراه با غلط ساختاری بیان کند.

 

– بدبینی: استرس و اضطراب باعث می شود که فرد فقط نیمه پر لیوان را ببیند و نسبت به موضوعات مختلف بدبین باشد.

 

 

علائم رفتاری استرس و اضطراب

 

– پرخوری و کم خوری: فردی که دارای استرس و اضطراب می باشد یا دچار پرخوری عصبی می شود. و یا کم خوراک می شود.

 

– انجام رفتارهای عصبی: رفتارهای عصبی مثل جویدن ناخن و تکان دادن زیاد پا.

 

– عدم مسئولیت پذیری: افرادی که دچار استرس و اضطراب هستند معمولا کارهایشان را به تعویق می اندازند. و مسئولیت پذیری خوبی ندارند.

 

 

درمان استرس و اضطراب با 10 تکنیک مهم

در مقاله روانشناسی اضطراب می خواهیم به شما بگوییم نگران نباشید. شما با رعایت چند تکنیک ساده می توانید استرس و اضطراب خود را کنترل کنید. و بر آن پیروز شوید.

 

1- موضوع اصلی استرس را پیدا کنید:

وقتی دچار تنش و اضطراب می شوید موضوع استرس را پیدا کنید. و در مورد آن موضوع عاقلانه فکر کنید و برای خودتان آن را حل کنید.

 

2- ورزش کنید:

ورزش کردن تا حد زیادی می تواند استرس شما را کمتر کند. از ورزش هایی مثل یوگا، شنا، کوهنوردی و حتی پیاده روی استفاده کنید. این کار حال شما را بهتر می کند و باعث می شود بدن شما سروتونین بیشتری آزاد کند.

 

3- تغذیه سالم استفاده کنید:

تا جایی که امکان دارد مصرف کافئین را کاهش دهید. قهوه و شکلات کمتری بخورید. و در عوض استفاده از سبریجات و پروتئین را افزایش دهید.

 

4- از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید:

گاهی افراد برای از بین بردن اضطراب خود رو به سمت مشروبات الکلی و سیگار می آورند. این مورد در کوتاه مدت ممکن است جواب بدهد. اما در بلند مدت حال شما را بدتر خواهد کرد.

 

5- برنامه ریزی و مدیریت زمان:

کارهای روزانه خود را زمانبندی کنید تا دچار اضطراب نشوید. با زمانبندی و مدیریت درست زمان خود میزان تنش شما پایین می آید.

 

6- تمرین تنفس عمیق:

نفس عمیق بکشید. نفس عمیق باعث می شود که اکسیژین بیشتری دریافت کنید و در نهایت اضطراب شما پایین بیاید.

 

7- مراقبه کنید:

مراقبه و مدیتیشن باعث رهایی ذهن شما می شود. با رهایی دهن اضطراب شما پاسسن می آید. 

 

8- مصرف ویتامین های گروه B:

ویتامین های این گروه باعث بهبود عملکرد سیستم عصبی می شود. و مصزف آن باعث می شود که استرس و اضطراب آن پایین بیاید.

 

9- طرحواره درمانی انجام دهید:

با یک طرحواره درمانگر ماهر وارد روند درمان شوید. طرحواره درمانی به شما کمک می کند تا بتوانید تله های شخصیتی خود را پیدا کنید. و نسبت به حالات و رفتارهای خود آگاهی کسب کنید.

 

10- درمان شناختی رفتاری:

با کمک یک درمانگر با سواد وارد روند درمان شناختی رفتاری شوید. این درمان به شما کمک می کند تا شناخت بهتری نسبت به خودتان و افکارتان بدست آورید.