کنار آمدن با خیانت همسر | بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

کنار آمدن با خیانت همسر

کنار آمدن با خیانت همسر برای بسیاری از افراد غیرممکن به نظر می رسد اما گاهی چاره ای جز کنار آمدن و تلاش برای پیوند دوباره وجود ندارد. در این مقاله سعی داریم راه هایی برای کنار آمدن با خیانت همسر ارایه دهیم اما قبل از آن باید نگاه کوتاهی به موضوع خیانت بیندازیم.

خیانت احتمالاً ویرانگرترین ضرری است که یک شخص می تواند تجربه کند. تعریف خیانت شامل عمل کسی است که از اعتماد شما به خودش سوء استفاده می کند و با شخص دیگری وارد رابطه می شود. وقتی همسرتان به شما خیانت می کند در واقع از اعتماد شما به خودش سوء استفاده کرده ، به شما دروغ گفته و برای رسیدن به منافع شخصی اش به شما آسیب رسانده. به دلیل اهمیتی که این امر مهم برای دوام رابطه ها دارند لزوم ارایه راهکارهایی برای کنار آمدن با خیانت همسر احساس می شود.

فردی که مورد خیانت قرار می گیرد به ترتیب دچاراحساساتی از این قبیل می شود : شوک، انکار ، چانه زنی ، عصبانیت ، اندوه و پذیرش. غالباً این مراحل ممکن است با هم همپوشانی داشته باشند ، یا ممکن است یک فرد با شدت بیشتری از دیگری تجربه کند با این حال ، مهمترین بخش این نظریه این است که بدون طی کردن مراحل قبلی ، امکان رسیدن به مرحله نهایی یعنی پذیرش وجود ندارد. بعضی اوقات افراد در یکی از مراحل اولیه گیر می کنند که مانع از حرکت آنها می شود.
اما راه کنار آمدن با خیانت همسر چیست؟  چگونه می توانید از این خیانت عبور کنید؟  آیا هرگز قادر خواهید بود که همسرتان را برای آنچه انجام داده ببخشید؟

مشاوره خیانت همسر

راهکارهایی برای کنار آمدن با خیانت همسر:

1- اثرات خیانت را پاک کنید. 

زخم های خیانت می تواند چنان در ذهن ناخودآگاه ما فرو رود که بیرون کردن آنها دشوار باشد. مدیتیشن می تواند به شما کمک کند و روند بهبودی را آغاز کند. توصیه می کنیم هر روز چند دقیقه در محیطی آرام مدیتیشن کنید ، به درون محتویات مغز خود نفوذ کنید و خاطرات قدیمی یا الگوهای فکری را که شما را راکد نگه می دارد پاک کنید.

2-  احساسات خود را کنترل کنید
خیانت یک عمل است.وقتی به شما خیانت می شود احساسات گوناگونی را تجربه می کنید . برای شروع بهبودی ابتدا باید احساسات خود را کنترل کنید. برخی از رایج ترین احساساتی که ممکن است با آنها روبرو شوید عبارتند از:

خشم – شما صدمه دیده اید و یکی از طبیعی ترین احساسات در چنین شرایطی عصبانیت است.  “چطور جرات می کند ؟!  چطور ممکنه ؟! چطور تونست بهم خیانت کنه؟

غم و اندوه – بعد از فهمیدن خیانت دچار غم و اندوه می شوید. این ممکن است به این دلیل باشد که احساس از دست دادن می کنید. از دست دادن اعتماد ، از دست دادن شخصی که فکر می کردید به شما وفادار است ، از دست دادن خاطرات شادی که داشتید، از دست دادن آینده ای که با همسرتان می دیدید.

تعجب – بله ، شما احتمالاً از اینکه متوجه شدید همسرتان به شما خیانت کرده ، شوکه شده و متعجب هستید.

ترس – ممکن است نگران عواقب این خیانت باشید. این ممکن است به معنای آشفتگی اساسی در زندگی شما باشد و شما را از ناشناخته ها بترساند.

انزجار – حتی نمی توانید تحمل این موضوع را داشته باشید

ناامنی – ممکن است خودتان را زیر سؤال ببرید و شک کنید که آیا شایسته عشق و مراقبت هستید یا نه. از این گذشته ، شخصی که به شما خیانت کرده است ، به وضوح شما را نادیده گرفته و در شما احساس ناامنی ایجاد کرده.

شرم – ممکن است خود را مقصر بدانید و از آنچه اتفاق افتاده شرمسارباشید. شاید درمورد اینکه دیگران درباره شما چه فکری می کنند نگران باشید.
تنهایی – ممکن است با خود فکر کنید که در این مسیر تنها هستید زیرا به شما خیانت شده و کسی قادر به درک این موضوع نیست.

سردرگمی – شما ممکن است به سادگی نتوانید درک کنید که چه اتفاقی افتاده است؟  به نظر می رسد هیچ کدام از اینها برای شما معنی ندارد.
برای شروع بهبودی و کنار آمدن با خیانت همسر ابتدا باید بتونید عواطف خود را بشناسید و آنها را کنترل کنید.

خیانت همسر

3- در برابر تلافی کردن مقاومت کنید
ممکن است بعد از خیانت همسرتان با قاطعیت تصمیم به تلافی کردن داشته باشید. شما ممکن است از آنچه اتفاق افتاده عصبانی شوید و احساس کنید که که باید همسرتان را مجازات کنید. اما این روش به هیچ عنوان سازنده نیست. تلافی کردن و انتقام گرفتن فقط روند بهبودی را کند می کند و کنار آمدن با خیانت همسر را با مشکل مواجه می کند.

4- برای مدتی از این فضا فاصله بگیرید

وقتی دچار خیانت همسر شدید بهترین کار این است که برای مدتی از هر چیزی که شما را به موضوع خیانت ربط می دهد دوری کنید . حتی شبکه های اجتماعی. 

این بدان معنی است که افراد خیانت کار را نمی بینید ، پیام نمی دهید ، رسانه های اجتماعی خود را هر 5 دقیقه یکبار بررسی نمی کنید. قابل احتراق ترین سوخت برای آتش  خیانت، تماس با کسی است که به شما خیانت کرده است.  بنابراین ، برای جلوگیری از شعله ور تر شدن آتش خیانت ، باید از اضافه کردن سوخت به آن خودداری کنید. شما باید مدتی فاصله بگیرید و روابط خود را با آن شخص قطع کنید.

اکنون ، اگر آنها سعی در تماس با شما داشته باشند می توانید با آرامش به آنها بگویید که برای کنار آمدن با خیانت همسرتان ، به زمان نیاز دارید. از آنها بخواهید که به خواسته های شما احترام بگذارند و شما را ترک کنند.
این دور شدن از فضای خیانت به شما کمک می کند تا احساسات خشم شما فروکش کند تا بتوانید بهترین تصمیم را برای کنار آمدن با خیانت همسر اتخاذ کنید.

 

5- خیانت را بررسی کنید تا شاید راهی برای کنار آمدن با خیانت همسرتان بیابید.
در مورد چگونگی انجام خیانت فکر کنید و سعی کنید به دلایل آن بطور منطقی فکر کنید . آیا بی دقتی بود؟  آیا ناشی از ضعف بود؟  یا این یک اقدام آگاهانه بود. با بررسی دلایل و چگونگی خیانت می توانید متوجه شوید که آیا این فقط یک اشتباه ناخواسته از طرف همسرتان بوده یا همسرتان عمدا این کار را کرده تا شما را آزار دهد. با داشتن اطلاعات درباره نحوه خیانت می توانید تصمیم بگیرید که به رابطه تان خاتمه دهید یا اینکه راهی برای کنار آمدن با خیانت همسر بیابید.

6- با شخص ثالث صحبت کنید

این ممکن است نوعی تخلیه هیجانی باشد تا احساسات خود را برون ریزی کنید و به فرد دیگری بگویید که در حال حاضر در سر و قلب شما چه می گذرد. نکته بسیار مهم این است که با کسی صحبت کنید که بتواند منصف بماند و جهت گیری و قضاوت نکند.

7- تأمل کنید و برای کنار آمدن با خیانت همسر منطقی تصمیم بگیرید.
با گذشت زمان و کمرنگ شدن رد پای خیانت می توانید در مورد موضوع تامل کنید و درون نگری کنید. این زمانی است که شما به درون نگاه می کنید و سعی می کنید خیانت ، پیامدهای بعدی و پیامدهای طولانی مدت در زندگی خود را بررسی کنید.

از خودتان در مورد عواقب تصمیماتتان سوال کنید: من چه احساسی دارم ، گزینه های من چیست ؟ آیا باید با خیانت همسرم کنار بیایم یا او را ترک کنم ؟ اینها همه سوالات متفکرانه ای هستند که می توانند شما را از خیانت دور کنند و به جایی برسند که بتوانید التیام و بهبودی پیدا کنید و راه هایی برای کنار آمدن با خیانت همسر پیدا کنید.

8- با شخصی که به شما خیانت کرده است صحبت کنید
این یک قدم بزرگ است.  اما به کسی که به شما خیانت کرده است چه می گویید؟
هرگاه احساس کردید که آمادگی دارید تا با موضوع مواجه شوید با همسرتان رو در رو صحبت کنید نکته بسیار مهم این است که مکالمه را دوستانه جلو ببرید و حالت دفاعی نداشته باشید.
در مورد احساستان از موضوع با او صحبت کنید. درباره اعتماد از دست رفته ی رابطه تان. درباره عواقب خیانتش در آینده شما.
اگر برایتان مشکل است که رو در رو با همسرتان درباره این موضوع صحبت کنید می توانید برایش نامه بنویسید و از احساسات خود و عدم امنیت در رابطه برایش بنویسید.

وقتی احساس خیانت می کنید ، نباید خیلی سریع با آن برخورد کنید. شما به زمان نیاز دارید تا هر آنچه اتفاق افتاده را پردازش کنید و بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. با گذشت زمان ، می فهمید که بر شوک اولیه غلبه کرده اید و شروع به التیام زخم های احساسی خود خواهید کرد. با بهبودی از مصیبت ، کمتر و کمتر به آن فکر خواهید کرد ، و احساسات پیرامون آن محو می شود. سرانجام ، شما قادر خواهید بود خیانت را در گذشته رها کنید… شما ممکن است هرگز نتوانید آن را به طور کامل فراموش کنید ، اما دیگر به هیچ وجه زندگی شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

 

مقاله مرتبط :

مقابله با خیانت همسر

دلایل خیانت همسر

مشاوره خیانت همسر