فهرست بستن

طرحواره درمانی چیست؟ | تست طرحواره درمانی آنلاین | تفسیر تست طرحواره درمانی

طرحواره درمانی چیست؟

طرحواره درمانی چیست؟ تست طرحواره درمانی آنلاین به چه روشی گرفته می شود؟ و تفسیر تست طرحواره درمانی چگونه است؟

با اطمینان می توان گفت که طرحواره درمانی بهترین و آسان ترین روش برای درمان مشکلات فردی می باشد.

طرحواره‌ها (تله‌ها) یکسری الگوهای هیجانی اشتباه هستند. که بر اساس تجربیات اولیه زندگی ما شکل می‌گیرند. یعنی آن چیزی که ما به اشتباه یاد می گیریم به صورت ناهوشیار و واقعی تا پایان عمر در ما باقی می ماند.

در مشاوره تلفنی ما به شما می گوییم که طرحواره‌ها یا همان تله‌های زندگی ما به صورت دوره ای فعال می‌شوند. و هرچقدر این طرحواره‌ها براساس سال های اولیه تر و آسیب‌های شدیدتر زندگی ما شکل گرفته باشند، قوی تر هستند. بنابراین در طول زندگی خودشان را زود به زود به ما نشان می دهند. و هر زمانی هم که فعال می شوند، مدت زمان طولانی‌تری می مانند.

طرحواره ها صفر و یک نیستند. یعنی ما نمی توانیم بگوییم که یک طرحواره را داریم یا نداریم، بلکه طرحواره ها به صورت طیفی می باشند. و ما ممکن است مقداری از هر طرحواره را داشته باشیم. اما چیزی که مهم است این است که آیا این طرحواره به ما آسیب می رساند یا نه؟

در این مقاله ما به برسی طرحواره ها، انواع طرحواره‌های ناسازگار(تله های زندگی)، علت به وجود آمدن طرحواره های ناسازگار، آسیب های ناشی از طرحواره های ناسازگار، تفسیر تست طرحواره درمانی و روش های درمان طرحواره های ناسازگار، می پردازیم.

 


یشنهاد می شود از صفحه مشاوره روانشناسی آنلاین رایگان دیدن کنید.


درمانی چیست؟ 1 - طرحواره درمانی چیست؟ | تست طرحواره درمانی آنلاین | تفسیر تست طرحواره درمانی

طرحواره درمانی چیست؟ | انواع طرحواره ها:

 

1-  طرحواره‌های سازگار و سالم:

طرحواره ها به صورت ناهوشیار در ذهن ما قرار می گیرند. یعنی چیزی که یاد می گیریم به صورت ناهوشیار و واقعی در ما باقی می ماند. در طرحواره سالم ما دوچرخه سواری را یکبار یاد می گیریم و برای همیشه در ذهن ما باقی می ماند.

 

2- طرحواره‌های ناسازگار و ناسالم:

طرحواره های ناسازگار باعث به وجود آمدن تنش و ناآرامی در افراد می شود. در این مقاله بیشتر بحث ما طرحواره‌های ناسازگار می باشند. طرحواره های ناسازگار الگوهای اشتباهی هستند که برای ما درونی شده است. و البته دلیل اصلی به وجود آمدن این تله های ناسازگار برآورده نشدن 5 نیاز اساسی در دوران کودکی می باشد.

 

طرحواره درمانی چیست؟ | انواع طرحواره های ناسالم یا تله های زندگی:

18 نوع طرحواره ناسازگار یا تله زندگی داریم. که هر کدام ممکن است در روند زندگی ما اختلال ایجاد کنند. و ما را از انجام کارها و برنامه های زندگی مان بازدارند.

ما با استفاده از تست طرحواره درمانی آنلاین و تفسیر تست طرحواره درمانی به این تله ها پی می بریم. و به دنبال تعدیل آنها هستیم. 

در اینجا به توضیح مختصری از  طرحواره های ناسالم یا تله های زندگی می پردازیم:

 

1. طرحواره رهاشدگی (تله رهاشدگی)

من در کودکی حادثه ای برام پیش اومده، یکی از نزدیکانم رو از دست دادم و یا به علت طلاق و یا قهرهای مداوم مادر از خانه مجبور بودم تا مدتی از داشتن یکی از والدین محروم باشم، در اینجا برای من تله رهاشدگی اتفاق می افتد.

در نتیجه من در زندگی مدام نگران این هستم که نکند افراد مهم زندگی‌ام برایم نمانند، یا روزی مرا ترک می کنند. و یا اینکه در حادثه ای ممکن است آنها را از دست بدهم.

 

2. طرحواره محرومیت هیجانی (تله محرومیت هیجانی)

من در کودکی از دیدن محبت و عاطفه محروم بوده ام. و به این باور رسیده ام که آدم دوست داشتنی‌ای نیستم. پس در بزرگسالی هم این عاطفه را نثار دیگران نمی کنم.

 

3. طرحواره نقص و شرم (تله نقص و شرم)

من در کودکی هیچوقت مورد تایید پدر و مادرم نبودم. مدام من را با دیگران مقایسه کردن. در نتیجه من به این باور رسیدم که آدم ارزشمند و خوبی نیستم.

 

4. طرحواره انزوای اجتماعی (تله انزوای اجتماعی)

گویی به جمعی تعلق ندارم، دوست دارم تنها باشم و از این تنهایی لذت می برم. بیشتر سمت کارهایی می روم که بتوانم به تنهایی آنها را انجام دهم. دوست ندارم با دیگران ارتباط بگیرم.

یکی از ریشه های این تله نقص داشتن و یا احساس نقص داشتن در کودکی می باشد مثل: زیادی لاغر بودن یا زیادی کوتاه قد بودن و یا زیادی بلند قد بودن. اگر گرفتار این تله باشید. آن را در تست طرحواره درمانی آنلاین برای شما پیدا کنیم.

 

5. طرحواره وابستگی- بی کفایتی (تله وابستگی- بی کفایتی)

در کودکی مدام والدینم مراقبم بودند که چه کاری را به چه صورتی انجام بدهم. و در بیشتر اوقات کارهایم را برایم انجام داده اند. در نتیجه در طول زندگی در انجام کارهای روزانه مدام به دیگران احساس وابستگی دارم. و برای هرکاری به دنبال یه آدم پایه می‌گردم تا بتونیم اون کار را با هم انجام بدهیم.

 

6. طرحواره آسیب پذیری (تله آسیب پذیری)

مدام نگران این هستم که مریض نشوم و یا اتفاق بدی برام نیوفتد. ریشه این تله در داشتن پدر و مادری است که مدام نگران افتادن اتفاقات بد بوده اند. و این ویژگی را در فرزندان خود هم نهادینه کرده اند.

 

7. طرحواره شکست (تله شکست)

والدین من در کودکی از عملکردهای من ناراضی بودند. مدام به من انتقاد می کردند و مرا دست و پا چلفتی خطاب می کردند. درنتیجه من دچار تله شکست شده ام.

و به این باور رسیده ام که فردی ناتوانم که نمی تونم به خوبی از عهده کاری بربیام. (این افراد همه کاره و هیچ کاره هستند.) در مشاوره طرحوار درمانی چیست؟ به ببرسی این تله می پردازیم.

 

8. طرحواره استحقاق و بزرگ منشی (تله استحقاق و بزرگ منشی)

من احساس می کنم آدم خیلی خاصی هستم. نباید از هیچ قانونی پیروی کنم. من تافته جدابافته ام.

 افرادی که دارای تله استحقاق هستند معمولا در محیطی بزرگ شده اند که هیچ منعی برایشان وجود نداشته است. پدر و مادر هیچ محدودیت و کنترلی برایشان قائل نبوده اند. به اصطلاح افرادی هستند که لوس بار آمده اند.

 

9. طرحواره خویشتن‌داری وخودانضباطی‌ناکافی (تله خویشتن‌داری وخودانضباطی‌ناکافی)

وقتی یک اتفاقی می افتد نمی توانم کار درست را انجام دهم و دست به رفتارهای تکانشی می زنم. تمرکز کردن طولانی مدت برایم دشوار است.

این تله ریشه در کودکی ما دارد. پدر و مادر نتوانسته اند کودک را با یک اصول درست تربیت کنند، و نظم و انضباط را به کودک آموزش دهند.

 

10. طرحواره اطاعت (تله اطاعت)

حرف شنوی از دیگران، می ترسم حرف دیگران را گوش ندهم. می ترسم که نکند آنها مرا ترک کنند و به این ترتیب تبدیل می شوم به یک آدم بله قربانگو. این تله به دلیل داشتن پدر و مادری سخت‌گیر و مسلط به فرزند، به وجود می‌آید.

 

11. طرحواره ایثار (تله ایثار)

خود را قربانی نیازهای دیگران می کنم. از خودم می‌گذرم تا دیگران به خواسته هایشان برسند. دلیل ایجاد این تله انتظار بیش از اندازه پدر و مادر از کودک می باشد. فرد در کودکی زمانی مورد توجه قرار گرفته که نیازهای دیگران را برآورده کرده است.

 

12. طرحواره جلب توجه یا تائید طلبی (تله جلب توجه یا تائید طلبی)

دنبال این هستم که کاری انجام دهم که همیشه دیده شوم. مدام به دنبال تائید و تمجید دیگران هستم. این طرحواره در خانواده‌هایی وجود دارد که والدین مدام به دنبال حرف مردم هستند (مردم چی میگن؟)

 

13. طرحواره منفی‌گرایی و بدبینی (تله منفی‌گرایی و بدبینی)

مدام به چیزهای منفی زندگی فکر می کنم. رفتارهای محتاطانه دارم. اگر ازدواج کنم و بدبخت شوم چی؟ اگر برم مسافرت و تصادف کنم چی؟ و… ریشه این تله داشتن والدین ناامید می باشد. (والدینی که مدام آیه یاس می خوانند.)

 

14. طرحواره بازداری هیجانی (تله بازداری هیجانی)

احساساتم را هیچوقت نمی توانم بیان کنم. اطرافیانم متوجه نمی شوند که کی ناراحت می شوم و یا کی خوشحال می شوم. نمیتونم حرف ها و ناراحتی هایم را با دیگران در میان بگذارم.

ریشه این تله در خانواده هایست که نسبت به فرزند بسیار سخت‌گیر بوده اند. و کودک در بستر این خانواده نتوانسته است احساسات مثبت یا منفی خود را به راحتی بیان کند.

 

15. طرحواره معیارهای سرسختانه (تله معیارهای سرسختانه)

مدام به خودم گیر می دهم و ایراد می گیرم. هر خواستگاری میاد یه ایرادی روش می زارم. پیرو نگاه همه یا هیچ هستم و یک کمالگرایی افراطی دارم. هرکاری که انجام می دهم باید بهترین کار و بی عیب ترین کار باشد. خودم هم باید در هر موردی بهترین باشم و بالاترین معیارها را داشته باشم.

 دلیل به وجود آمدن این تله داشتن والد یا والدینی با معیارهای سرسختانه است، که با یک اشتباه کوچک کودک، تنبیهی چند برابر به کودک داده اند.

البته باید گفت که تله معیارهای سرسختانه خیلی وقت ها سرپوشی بوده است برای تله شرم و نقص. من یک جایی احساس بی ارزشی کرده ام (تله نقص و شرم)، و الان میخوام یه چیز با ارزش از این آدمی که احساس بی ارزشی دارد، بسازم که همه انگشت به دهان بمانند.

 

16. طرحواره تنبیه (تله تنبیه)

مقاله طرحواره درمانی چیست؟ در مورد طرحواره تنبیه می گوید: حال طرف رو می گیرم. مثل خودش رفتار می کنم تا بفهمه چه خبره. به دنبال تنبیه طرف مقابل هستید. دلیل به وجود آمدن این تله تنبیه شدن بیش از اندازه در دوران کودکی و یا دیدن خشونت ها و تنبیهات در دوران کودکی است.

 

17. طرحواره بی اعتمادی (تله بی اعتمادی)

به کسی در زندگی اعتماد ندارم. مدام احساس می کنم دیگران می خواهند به من آسیب برسانند. این تله در افرادی است که در کودکی یا نوجوانی به دیگران اعتماد کرده اند. و بعد از این اعتماد آسیب زادی دیده اند.

 

18. طرحواره آمیختگی (تله آمیختگی)

شخصیت مستقلی برای خودم احساس نمی‌کنم . خودم را با همسرم و خانواده ام آمیخته می بینم. و اگر با نظر آنها کارهایم را انجام ندهم احساس می کنم که دارم بهشون خیانت می کنم.

 

طرحواره درمانی چیست؟ | تست طرحواره درمانی آنلاین

تست طرحواره درمانی چیزی نزدیک به 100 سوال می باشد. که شما باید به طور دقیق به این سوالات از 1 تا 5 نمره بدهید. سوال را می خوانید. و به نسبت نزدگی به شخصیت شما به آن گویه یا سوال پاسخ می دهید.

برای انجام این کار از طریق موبایل می توانید با شماره 09981165858 تماس بگیرید. و درخواست تست طرحواره درمانی را داشته باشید. سوالات برای شما از طریق واتساپ ارسال می شود. شما جواب می دهید و سوالات را برای مرکز بازارسال می کنید.

 

طرحواره درمانی چیست؟ | تفسیر تست طرحواره درمانی

بعد از پر شدن پرسش‌نامه توسط شما، طرحواره درمانگر مرکز پیام مشاور، پرسش‌نامه را بررسی می کند. و تله های آسیب رسان شما را پیدا می کند. سپس در حوزه مشاوره فردی، با روشی همدلانه به حل تله های آسیب رسان شما می پردازد.

برای شناسایی و حل تله های شخصیتی خود و همچنین تفسیر تست طرحواره درمانی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099072026 در ارتباط باشید.

 

روش درمان طرحواره درمانی

درمان در رویکرد طرحواره با بینش آغاز می شود. درمانگر با بررسی پرسش نامه شما، طرحواره هایتان را در می آورد. و به شما می گوید بر اساس طرحواره ها چه رفتارهایی دارید. شما با آگاهی یافتن از علت رفتارهایتان تا حد زیادی به بینش شناختی در مورد خودتان می رسید و می توانید رفتارهایتان را تعدیل کند.

اما اصل درمان در طرحواره درمانی با روش بازسازی خاطرات دوران کودکی می باشد. در این روش درمانگر خاطرات کودکی شما را برسی می کند. و به ترتیب از ابتدایی ترین خاطرات، وارد خاطرات شما می شود و با کمک خودتان خاطرات را تعدیل می کند.

با تعدیل شدن خاطرات میزان زیادی از رفتارهای ناخوشایند شما کاهش پیدا می کند و شما کنترل بیشتری روی رفتارهایتان خواهید داشت.

2 دیدگاه

 • یلدا گفت:

  سلام من یلدا هستم . یه مشکلی که دارم اینه که اصلا نمیتونم نه بگم😔😔😔 چه جوری میتونم این مشکل رو حل کنم؟؟؟ ممنون

  • ادمین ادمین گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز شما احتمالا طرحواره اطاعت داشته باشید. باید بررسی شود و به شما راهکار داده شود. لطفا از تلفن ثابت با شماره 9099072026 تماس بگیرید. و با طرحواره درمانگر مرکز پیام مشاور صحبت کنید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.