فهرست بستن

دیر انزالی در مردان | علائم | علت | درمان

در این مقاله قصد داریم به بررسی دیر انزالی در مردان، علائم، علت و درمان دیر انزالی بپردازیم. این مقاله اطلاعات فراوانی را در اختیار شما می گذارد.

دیرانزالی یا همان انزال دیررس یکی از مشکلاتی است که امکان دارد حین رابطه جنسی برای مردان پیش آید.

این وضعیت که برخی اوقات از آن تحت عنوان انزال معیوب هم نام برده می شود علل مختلفی دارد که با شناسایی آنها می توان نسبت به درمان دیرانزالی در مردان اقدام نمود.

چنانچه تا پایان این مطلب همراه ما باشید اطلاعات مفیدی را در رابطه با علت، عوارض و روش های درمان دیرانزالی در آقایان به دست خواهید آورد.


پیشنهاد می شود مقاله آموزش جنسی را مطالعه کنید.


انزالی در مردان - دیر انزالی در مردان | علائم | علت | درمان

دیرانزالی در مردان یعنی چه؟

دیرانزالی یا دیرارضایی یک نوع اختلال عملکرد جنسی است که برخی از آقایان هنگام رابطه با شریک جنسی خود به آن دچار می شوند.

مردانی که دچار دیرانزالی هستند قادر نیستند ارگاسم را در یک مدت زمان معین و طبیعی تجربه کنند. به همین جهت انزال مایع منی در این دسته از افراد با تاخیر زیادی روی می دهد.

در برخی مواقع مرد قادر به ارضا شدن نیست و یا انزال مایع منی پس از نعوظ و دخول طولانی مدت رخ می ‌دهد.

به طور کلی در صورتی که دخول و ارضا شدن یک شخص به اندازه ای طول بکشد که هم برای او و هم برای شریک جنسی اش ناراحت ‌کننده باشد، به معنای آن است که دیرانزالی در مرد اتفاق افتاده است.

باید توجه داشت دیرانزالی در مردان اختلال جنسی نسبتا نادری به حساب می‌ آید. که منشا آن هم می ‌تواند فیزیولوژیک باشد و هم روانی. متاسفانه با آن که این اختلال می تواند فشارهای روانی زیادی را برای فرد و شریک جنسی او به وجود آورد تاکنون تحقیقات اندکی در رابطه با این موضوع صورت گرفته است.

 


برای گرفتن مشاوره تلفنی کلیلک کنید…


انواع انزال دیررس در آقایان

دیر انزالی در مردان دو نوع دارد. ممکن است دیر انزالی اکتسابی یا مادرزادی باشد. و یا ممکن است کلی و موقعیتی باشد:

 

1- انزال دیررس مادرزادی یا اکتسابی:

این تقسیم ‌بندی با توجه به زمان پیش آمدن دیرانزالی در مردان انجام شده است. بر این اساس چنانچه شخصی در گذشته با مشکل دیرانزالی رو به رو نشده باشد به معنای آن است که به صورت اکتسابی دچار انزال دیررس شده است.

 

2- انزال دیررس کلی یا موقعیتی:

زمانی که شخص به دیرانزالی کلی مبتلا می شود در واقع اختلال انزال دیررس را در تمامی تجربیات جنسی و با کلیه کسانی که شریک جنسی او به شمار می ‌روند تجربه می ‌کند. در مقابل در انزال دیررس موقعیتی شاهد آن هستیم که شخص فقط در شرایط بخصوصی به دیرانزالی مبتلا می ‌شود.

 

علائم دیرانزالی در مردان

برخی از مردان مبتلا به دیرانزالی برای آن که بتوانند به ارگاسم رسیده و انزال را تجربه کنند. نیاز دارند به مدت ۳۰ دقیقه و یا مدت زمان طولانی ‌تری تحریک جنسی شوند.

سایر افراد امکان دارد اصلا انزال را تجربه نکنند. در واقع این دسته از افراد با عدم انزال رو به ‌رو می ‌شوند.

از آنجایی که زمان مشخصی برای به انزال رسیدن مردان وجود ندارد. نمی ‌توان با توجه به این موضوع پی برد که شخصی مبتلا به انزال دیررس هست یا خیر.

با این وجود در صورتی که به عقب افتادن انزال موجب ایجاد اضطراب و خستگی در افراد شود. یا شخص به دلیل خستگی بیش از اندازه، عدم نعوظ، صدمات فیزیکی یا تقاضای طرف مقابل ناچار شود رابطه جنسی خود را متوقف کند، احتمالا دچار دیر انزالی است. 

در اکثر اوقات ممکن است مردان هنگام رابطه جنسی به ارگاسم دست پیدا نکنند. برخی از مردان هم هستند که انزال را فقط از طریق خودارضایی تجربه می کنند.

 

عوارض دیر انزالی در مردان

وقوع دیرانزالی در مردان می تواند عوارضی را در پی داشته باشد. که در ادامه به برخی از این عوارض اشاره می شود:

 

1_ زمانی که شخصی به چنین اختلالی مبتلا می شود ممکن است هم او و هم شریک جنسی اش تا حد قابل توجهی دچار پریشانی روانی شوند.

 

2_ دیرانزالی می ‌تواند اشکالاتی را در رابطه به وجود آورد. و همچنین موجب شود افراد نگرانی هایی در ارتباط با وضعیت سلامتی خود داشته باشند.

 

3_ علاوه بر این دیرانزالی در آقایان امکان دارد میل جنسی را کم کرده و سبب شود دو طرف به نارضایتی جنسی دچار شوند.

 

4_ زمانی که چنین وضعیتی در رابطه جنسی یک مرد و همسر او اتفاق می ‌افتد ممکن است سوء تفاهم هایی را بین آن دو شکل دهد. مثلا امکان دارد زن با مشاهده دیرانزالی همسر خود به این نتیجه برسد که همسرش او را به اندازه کافی جذاب نمی ‌داند. و به همین خاطر است که دچار انزال دیررس می شود.

 

5_ آن دسته از مردانی که انزال دیررس را تجربه می ‌کنند. بیشتر از سایر افراد قابلیت ابتلا به افسردگی و اضطراب را دارند.

 

6_ زمانی که انزال دیررس رخ می دهد افراد با یکسری پریشانی های روانی و مشکلاتی در رابطه مواجه می ‌شوند. 

 

علت دیر انزالی مردان

دیرانزالی در مردان می تواند علت های گوناگونی داشته باشد. این اختلال ممکن است به علت یکسری مسائل روانی ایجاد شود.

به طور مثال هنگامی که شخص دچار استرس و اضطراب می شود. احتمال دارد در رابطه جنسی خود با انزال دیررس مواجه شود.

از سوی دیگر علت دیرانزالی در آقایان امکان دارد به دلیل مصرف برخی داروهای خاص به وجود آید. ابتلا به بعضی از بیماری ‌ها هم می‌ تواند زمینه انزال دیررس در مردان را فراهم کند.

در ادامه این بخش با دلایل مختلفی که علت بروز دیرانزالی در مردان می باشد، آشنا خواهید شد.

 

1- علت فیزیکی دیر انزالی در مردان

در برخی موارد نقایص مادرزادی می ‌توانند به نحوی بر دستگاه تناسلی شخص تاثیر بگذارند که موجب دیرانزالی در او شوند. بروز اختلالات هورمونی از جمله کمبود تستوسترون یا کم کاری تیروئید هم سبب ایجاد دیرانزالی در آقایان می شود.

در صورتی که اعصاب لگن صدمه ببیند. یا فرد دچار عفونت ‌های بخصوصی همچون عفونت دستگاه ادراری گردد انزال دیررس در مردان مشاهده می ‌شود.

عمل جراحی پروستات در مردان به طور مثال خارج کردن پروستات نیز می تواند از جمله علت های فیزیکی دیرانزالی به شمار رود.

برخی بیماری ‌های عصبی نظیر آسیب های نخاعی، سکته مغزی و غیره هم به نوبه خود در به وجود آمدن این اختلال نقش ایفا می کنند.

همچنین ممکن است شخص انزال پس رونده داشته باشد. انزال پس رونده زمانی اتفاق می ‌افتد که مایع منی حین انزال به جای آن که از آلت شخص خارج شود به عقب برگشته و به مثانه بریزد.

سن و سال نیز در ایجاد مشکل دیرانزالی در مردان موثر است. هر چقدر سن شخص بالاتر رود دستیابی به اوج لذت جنسی برای او دیرتر اتفاق می‌ افتد.

 

2- علت روانی دیر انزالی در مردان

بی ‌شک وضعیت روحی-روانی افراد در نحوه انزال آنها تاثیرگذار است. افرادی که اضطراب دارند یا مبتلا به افسردگی هستند مستعد دچار شدن به دیرانزالی خواهند بود.

بروز یکسری مشکلات عاطفی به دلایل گوناگون از جمله ضعف در ارتباط و استرس هم دیرانزالی در آقایان را موجب می ‌شود.

چنانچه فرد تصویر ضعیفی از خودش داشته باشد. یا در ارتباط با رابطه جنسی احساس نگرانی و اضطراب کند. احتمال می رود دیرانزالی را در رابطه جنسی خود با شریکش شاهد باشد.

در برخی مواقع واقعیت ‌هایی که شخص در رابطه جنسی با آنها رو به رو می شود با خیال پردازی های جنسی او متفاوت است. و همین امر می ‌تواند جزو علل روانی دیرانزالی در مردان تلقی شود.

همچنین تابوهای مذهبی و فرهنگی موجود در یک جامعه هم یکی دیگر از دلایل انزال دیررس در مردان است.

 

3- تاثیر مصرف برخی مواد و داروها

خوب است بدانید مصرف برخی از انواع دارو و مواد دیگر موجب دیرانزالی در آقایان حین رابطه جنسی می ‌شود.

بعضی از داروهایی که برای رفع افسردگی و فشار خون مصرف می ‌شوند جزو عوامل موثر در ایجاد دیرانزالی هستند.

برخی از داروهای مربوط به بیماری های روانی، داروهای ادرارآور و داروهای ضدتشنج نیز در رابطه با ایجاد دیرانزالی در آقایان دخی هستند. نوشیدن الکل به ویژه مصرف بیش از حد آن هم دیرانزالی در فرد مصرف کننده را به دنبال دارد.

 

درمان دیر انزالی در مردان

انزال دیررس در مردان را می ‌توان با توجه به دلایلی که باعث ایجاد این وضعیت برای افراد می‌ شود درمان و برطرف کرد.

درمان دارویی یکی از روش هایی است که برای از بین بردن این مشکل مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی اوقات هم لازم است تغییراتی در داروهایی که فرد مصرف می ‌کند اعمال شود. تا از انزال دیررس هنگام رابطه جنسی جلوگیری به عمل آید.

در بسیاری از موارد ممکن است مشکل افراد با مراجعه به یک روانشناس یا یک سکس تراپیست برطرف شود.

ایجاد یکسری تغییرات در سبک زندگی افراد هم از جمله راهکارهایی است که به درمان دیرانزالی در مردان کمک می ‌کند.

مشاوره جنسی تلفنی اطلاعات ارزشمندی را در اختیار متقاضیان قرار می ‌دهد که بسیاری از پرسش ‌ها و ابهامات موجود در ذهن آنها را در ارتباط با انزال دیررس مردان پاسخگو خواهد بود.

 

درمان دیرانزالی با استفاده از دارو

در بخش قبل گفتیم که در برخی موارد امکان دارد مصرف بعضی از داروهایی که شخص برای درمان یک نوع بیماری مورد استفاده قرار می ‌دهد انزال دیررس را در او به وجود آورد.

در چنین شرایطی می بایست اقداماتی صورت گیرد تا اثرات منفی داروها بر انزال فرد از میان برداشته شوند.

برای حل این مشکل و به منظور آن که بتوان دیرانزالی را در مردان درمان کرد لازم است شخص به پزشک خود مراجعه نماید.

در مراجعه به پزشک می ‌توان مشکل پیش آمده در ارتباط با انزال را با او در میان گذاشت. در صورتی که مشخص شود داروها در ایجاد انزال دیررس نقش دارند نیاز است تغییراتی در داروهایی که پزشک قبلا تجویز کرده است صورت گیرد.

پزشک مربوطه می ‌تواند نوع داروهای بیمار را تغییر داده و به این ترتیب مشکل او را حل کند.

در برخی موارد برای درمان عارضه دیرانزالی در مردان لازم است فرد داروهای خاصی را مصرف کند.

البته باید یادآور شد درمان انزال دیررس از طریق مصرف دارو راهکاری نیست که برای حل مشکل دیرانزالی به افراد توصیه شود. بنابراین سعی کنید از روش هایی استفاده کنید که نیاز به مصرف انواع دارو نداشته باشید.

با این وجود چنانچه پزشک تشخیص دهد برای حل مشکل او می بایست دارو درمانی انجام شود باید طبق دستور پزشک عمل کرد و داروهای تجویزشده را بدون تعلل مصرف نمود.

 

درمان دیرانزالی به کمک روانشناس

با مراجعه به یک روانشناس خوب می‌ توان دلیل اصلی ایجاد انزال دیررس را در فرد مشخص کرد. شخص به کمک روانشناس قادر خواهد بود مشکلاتی همچون اضطراب، افسردگی و… را در خود حل کند، تا عارضه دیرانزالی او رفع شود.

به صورت کلی روانشناس با مشاوره هایی که به مراجعه کنندگان می دهد و با بهره گیری از روش ‌های درمانی مناسب در تلاش خواهد بود تا مشکلات روانی مختلفی را که منجر به دیرانزالی در مردان می شوند برطرف کند.

 

بهترین اقدام برای درمان انزال دیررس مردان

در بسیاری از مواقع افرادی که به مشکلاتی در ارتباط با رابطه جنسی مانند دیرانزالی دچار می‌ شوند تمایلی ندارند اقدامی برای از بین بردن مشکل خود صورت دهند.

در واقع شمار زیادی از افراد به دلایل مختلف از جمله احساس شرم، نداشتن اعتماد به نفس کافی و غیره ترجیح می ‌دهند هیچ کاری برای درمان دیرانزالی خود انجام ندهند.

این در حالیست که در اکثر موارد دیرانزالی در آقایان را می ‌توان درمان و برطرف نمود.

زمانی که شخص برای حل مشکلش به یک روانشناس مجرب و مطمئن مراجعه می ‌کند از اقدامات درمانی مورد نیاز اطلاع حاصل کرده و می ‌تواند درمان خود را شروع کند.

پس از آن که فرد درمان انزال دیررس خود را شروع می ‌کند با کمک گرفتن از روانشناس و دریافت راهنمایی ‌های لازم از سوی او تا جایی پیش می‌ رود که مشکلش به صورت کامل رفع شود.

گفتنی است روانشناسان بر این باورند که نمی ‌توان درمان یکسانی را برای حل مشکل تمامی بیماران ارائه کرد.

بر این اساس برای آن که دیرانزالی در مردان به شکل موفقیت ‌آمیزی درمان شود لازم است ریشه این عارضه به خوبی شناسایی و راه ‌حل ‌های مناسبی برای رفع آن به کار گرفته شود.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.