چگونه ارتباط با خانواده همسر خود را بهتر کنیم؟

ارتباط با خانواده همسر یکی از مهم ترین مواردی است که قطعا در زندگی شما با همسرتان تاثیر بسزایی دارد. به قول معروف وقتی فردی ازدواج می کند دیگر خانواده همسرش جزیی از خانواده او محسوب می شود و در اصل باید با این تفکر نگاه کرد که خانواده اش بزرگتر می شود. در صورتی که فرد بتواند ارتباط با خانواده همسر خود را گسترش دهد این موضوع باعث می شود که ارتباطات بسیار ارزشمندی را در زندگی خود ایجاد کرده و علاوه بر اینکه آرامش را وارد زندگی خود می کند، قطعا احترام بین دو خانواده نیز رعایت شده و تنش ها و استرس های ناشی از ناهماهنگی و از هم گسیختگی را در زندگی خود تجربه نمی کند، زیرا باید قبول کنید که همه ما سالهای زیادی را در کنار خانواده مان زندگی کرده ایم ، پس نمی توان خانواده را نادیده گرفت. در این مقاله مواردی را برای بهتر شدن ارتباط با خانواده همسر بیان خواهیم کرد تا راهگشایی باشد برای زندگی بهتر کسانی که تازه وارد زندگی مشترک شده اند و یا کسانی که بزرگترین مشکل انها مربوط به ارتباط نداشتن با خانواده های دو طرف است.

 

1-همیشه با همسر خود همراه باشید:

باید به عنوان یک روانشناس مخصوصا برای خانواده های ایرانی که آداب و رسوم ما همراه با خانواده ها شکل می گیرد بیان کنم که همراه بودن با همسر باعث می شود که زندگی شما همیشه رو به رشد باشد، در صورتی که مشکلی بین شما و خانواده همسرتان بوجود می اید سعی کنید شما همیشه همراه همسرتان باشید و او را متوجه کنید که باید مشکل را با همدیگر حل کنید، نباید مشکل بوجود آمده را انقدر بزرگ کنید که همسر شما بخواهد بین شما و خانواده اش یکی را انتخاب کند و یا هیچوقت از او این سوال را نپرسید که من با ارزش ترم یا خانواده ات، زیرا پاسخ این سوالات تنها مشکل را بیشتر می کند، در هر صورت همانطور که خانواده خود را مورد احترام قرار می دهید باید خانواده همسرتان نیز از این قاعده خارج نشوند، سعی کنید با همسرتان در روابطش همراه باشید و شما در این رابطه تنها از همسرتان حمایت کنید، ارتباط با خانواده همسر در صورت ایجاد تعاملات مثبت بسیار عالی خواهد بود، می توانید امتحان کنید گسترش و پیشرفت روابط دوستانه چقدر حال دو خانواده و همسرتان را خوب می کند.

خانواده همسر

2-برای خود و خانواده همسرتان حد و مرز ایجاد کنید:

درست است به هر حال همه می دانند که شما دیگر یک خانواده جدا هستید و تصمیم گیری هایی برای خودتان دارید، پس در ارتباط با خانواده همسرتان از همان اول این حد و مرزها را جدا کنید، احترام در کلام و گفتار با خانواده همسر باید رعایت شود و اما نه اینکه تصمیم گیری های درون منزل شما نیز توسط دو خانواده گرفته شود، باید مرزها رعایت شود، این موضوع را با همسرتان درمیان بگذارید، زندگی مشترک را از اول باید با او تعریف کنید و سپس وارد مسائل دیگری شوید، به طور مثال حرف های درون خانه شما به هیچ وجه نباید وارد خانه دیگری شوند و این یک اصل مهم در زندگی شما است. ارتباط با خانواده همسرتان را حفظ کنید و در عین اینکه احترام ها را حفظ می کنید.

 

3-در ارتباط با خانواده همسر خود بدون هیچ واسطه ای حرف بزنید:

شاید مسائل و مشکلاتی بین شما و خانواده همسرتان پیش آمده است،به دنبال این نباشید که یک واسطه را برای برقراری ارتباط با خانواده همسرتان بفرستید، این درست نیست و ممکن است حتی روابط را تیره تر کند، بهتر است خودتان رک و راست با آنها صحبت کنید و مسائلتان را بازگو کنید تا حرفی بینتان باقی نماند، و هم چنین در صورتی که این مشکلات را دارید می توانید با همسرتان مستقیم صحبت کنید و به او بگویید که چه چیزی در خانواده اش شما را اذیت می کند، با دعوا کردن کاری از پیش نمی برید، هرچه ارتباط با خانواده همسر خود را حفظ کنید ارتباط با همسرتان نیز حفظ می شود و البته این ارتباط با خانواده همسر یعنی شما احترام ها را حفظ کنید ، هر خانم یا آقایی وقتی ببیند به خانواده اش احترام می گذارید به شکل متقابل سعی می کند این رفتار را برای شما نیز تکرار کند و این یکی از موفقیت هایی است که در صورتی ارتباط با خانواده همسر خود را حفظ کنید بدست می آید و آرامش را در خانه شما وارد می کند.

 

4-در ارتباط با خانواده همسر مودب باشید:

از ابتدا گفتم که شاید انها خود خانواده شما نباشند اما شما دیگر جزیی از این خانواده هستید، در ارتباط با خانواده همسر خود مودب باشید، ادب و رعایت احترام، استفاده نکردن از الفاظ زشت و ناپسند، حتی هنگامی که دعوا می کنید بکار نبردن این الفاظ باعث می شود که بعد از آشتی کردن افراد یادشان بماند که بی ادبی به آنها نکرده اید، مخصوصا برای مادر شوهر و یا پدر شوهر که در هر صورتی بزرگتر هستند و احترام به انها در اصل باعث می شود همسر شما نیز به شما احترام بیشتری بگذارد، بنابراین جنجال به پا نکنید و فحش ندهید، این موارد واقعا در طولانی مدت تاثیر زیادی بر زندگی شما می گذارد پس رعایت کردن ادب و احترام اصل اصلی در ارتباط با خانواده همسر است.

 

5-در ارتباط با خانواده همسر درست رفتار کنید:

تفاوت ها را قبول کنید، در هر صورتی آنها خانواده دیگری هستند که سالها با همدیگر زندگی کرده اند، همانطور که شما نیز خانواده ای دیگری بوده اید، تفاوت ها در هر خانواده ای زیاد است و ممکن است رفتارها با همدیگر متفاوت باشد، قبول کنید که عادت های رفتاری شکل گرفته اند، بنابراین بسیار پخته رفتار کنید و فکر نکنید تنها رفتارهای شما درست است بلکه اگر این موضوع را قبول کنید که همه انسان ها با همدیگر متفاوت هستند، این باعث می شود در ارتباط با خانواده همسر خود نیز درست رفتار کنید، این موضوع نیز باعث می شود همسر شما نیز متوجه تفاوت ها شود و او نیز رفتار درستی با شما و خانواده شما خواهد داشت، این اصل را یاد بگیرید که برای داشتن زندگی مشترک موفق باید برای ارتباط با خانواده همسر خود ارزش قائل شوید.

 

مقالات مرتبط :

مشاوره بعد از ازدواج (نکات)

9 دیدگاه

 • افشین گفت:

  سلام مطلب مفیدی بود ممنون

 • سارا گفت:

  سلام
  به نظر شما من میرم خونه مادر شوهرم باااشون زیاد صحبت کنم یا کم؟

  • نوروزی گفت:

   با سلام
   دوست عزیز نزد خانواده همسر بهتر است کمتر صحبت کنید. اما در عین حال کاملا صمیمی و مودبانه رفتار کنید و در مسائل خصوصی و خانوادگی شان بهتر است که خیلی نظر ندهید.
   با سپاس

 • آرامش گفت:

  سلام.مطلب بسیار خوبی بود.مخصوصا بخش ایجاد مرز بین خانواده ها.

 • آرامش گفت:

  مطلب بسیار خوب و کاربردی بود.ممنون

 • یاس بی نشون گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالب مفیدتون. اگر امکان داره راهنمایی ام کنید من همیشه سعی می کنم به خانواده همسرم محبت کنم اما آنها خیلی به من اهمیت نمیدن به نظرتون من چطور می تونم محبت آنها رو به خودم جلب کنم؟
  مرسی از کمک هاتون

  • نوروزی گفت:

   با سلام
   دوست عزیز بهتر است که با خانواده همسر کاملا مودبانه و با احترام رفتار کنید. و انتظارات و توقعات خود را از خانواده همسر کمتر کنید. حتما زمانی که کاری برای شما یا همسر و فرزندتون انجام میدهند تشکر و قدردانی کنید. و در مسائل خصوصی شان سعی کنید خیلی دخالت نکنید.

 • ستاره گفت:

  مطالبتون خیلی به درد من خورد مچکرم
  من سالهاست با خواهر شوهرم مشکلات کوچکیکی دارم و الان رابطه ام باهاش خیلی کم هست ولی همچنان وقتی باهم ارتباط داریم مدام سعی می کنه منو نصیحت کنه که البته من فکر میکنم بیشتر می خواد منو تحقیر کنه چطور با رفتارش مقابله کنم؟
  مرسی بابت جوابگوییتون

  • نوروزی گفت:

   با سلام
   دوست عزیز اگر از هم صحبتی با ایشان لذت نمی برید و اذیت می شوید بهتر است خیلی با ایشان خلوت نکنید و جاهایی که شما را ناراحت می کند بهتر است که به ایشان گوشزد کنید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.