فهرست بستن

چرا خیانت؟ دلیل خیانت در رابطه

خیانت در رابطه

در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چرا خیانت اتفاق می افتد؟ در یک رابطه چه اتفاقی می افتد که یکی از طرفین به سمت دیگری می رود و پیمان شکنی اتفاق می افتد؟ می خواهیم خیلی واضح به شما بگوییم دلیل خیانت در رابطه چیست؟

وقتی می گوییم خیانت یا پیمان شکنی اتفاق افتاده است. یعنی قبل از آن باید یک تعهدی وجود داشته باشد و یک پیمانی شکل گرفته باشد تا پیمان شکنی معنا پیدا کند.

در علم روانشناسی می توان گفت که خیانت یک راهکار است. فرد وقتی در رابطه ای قرار می گیرد که نیازهای او برطرف نمی شود برای برطرف کردن این نیاز ها به سراغ دیگری می رود.

با گرفتن مشاوره تلفنی و استفاده از راهکارهای مشاوره خانواده تلفنی مرکز پیام مشاور، تا حد زیادی می توانید از اتفاق افتادن خیانت جلوگیری کنید. و یا خیانت اتفاق افتاده را در کمترین زمان ممکن درمان کنید.


پیشنهاد می شود از صفحه “مشاوره خیانت همسر” دیدن کنید.


خیانت همسر - چرا خیانت؟ دلیل خیانت در رابطه

چرا خیانت

در پاسخ به این سوال که چرا خیانت اتفاق می افتد و دلیل اصلی خیانت چیست می توان گفت: از نظر روانشناسی نیاز انسان ارتباط صمیمی است نه ازدواج. اما از نظر جامعه شناسی ما این ارتباط را وارد یک چارچوب به اسم ازدواج می کنیم تا رسمیت پیدا کند. اما نباید فراموش کنیم که ما نیاز به ارتباط صمیمی برای رفع نیازهایمان داریم.

برای مثال می توان گفت ما به پول نیاز نداریم. بلکه پول وسیله ای برای ارضا کردن نیاز خوراک، پوشاک، مسکن و… است. ازدواج و رابطه هم همین است ما وارد یک رابطه یا ازدواج می شویم برای اینکه نیازهای اساسی ما تامین شود. این نیاز ها عبارتند از:

محبت و عشق

دوست داشتن و دوست داشته شدن

احساس تعلق خاطر داشتن

احترام

نیاز جنسی

وقتی فرد وارد یک رابطه عاطفی می شود اما این نیازهای اساسی که به خاطرش تن به رابطه داده است، ارضا نمی شود فرد ممکن است از رابطه خارج شود و به دنبال دیگری برود تا نیازهایش تامین شود.

اگر توی رابطه عاطفی نیازهای فرد ارضا نشود خب نگه داشتن اون رابطه بدون کارکرد می شود. وقتی که رابطه کارکردش را از دست می دهد عمرش به پایان میرسد. رابطه ای که می میرد ممکن است به طلاق عاطفی، خیانت و یا طلاق قانونی برسد.

 

دلیل خیانت در رابطه های عاطفی

ما وارد رابطه می شویم تا بخش هایی از شخصیت خود را که از دست رفته یا سرکوب شده است را بازسازی کنیم.

ما به دنبال ارضا نیازهایمان هستیم. به دنبال خوب کردن حال خودمان هستیم و فکر می کنیم با رابطه عاطفی می توانیم تکه ای از وجودمان که نیست را در دیگری پیدا کنیم.

پس تا زمانی که من و طرف مقابل چیزی برای کشف کردن داشته باشیم اون رابطه ادامه دارد. زمانی که چیزی برای کشف کردن نداشته باشیم رابطه می میرد.

یک رابطه اگر قرار باشد بمیرد، می میرد حتی اگر از این رابطه چند فرزند داشته باشید و یا هزاران سکه مهریه کرده باشید. و به دنبال آن ممکن است خیانت اتفاق بیوفتد.

عمر یک رابطه اگر چیزی به آن اضافه نشود بین 5 تا 7 سال می باشد. چون رابطه به یک حالت خنثی می رسد و برای یک یا هر دو طرف کسل کننده می شود.

 

علت خیانت زنان

دلایل خیانت زنان به همسرشان چیست؟ چه نیازی از آنان تامین نمی شود که تنش و اضطراب پنهان کاری های خیانت را به جان می خرند. و وارد رابطه با دیگری می شوند؟

جواب تمامیه این سوالات را در مقاله ای جداگانه به صورت کامل توضیح داده ایم. کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.


پیشنهاد می شود مقاله 8 دلیل مهم برای خیانت زنان را مطالعه کنید.


 

علت خیانت مردان

اما دلایل خیانت مردان چیست؟ کدام نیاز آنان برطرف نمی شود که به سراغ نفر سوم می روند. و زندگی شان را با خیانت آلوده می کنند.

در این خصوص هم مقاله کاملی نوشته ایم که با مطالعه آن می توانید پی به علت خانت مردان ببرید.


پیشنهاد می شود مقاله علت خیانت مردان را مطالعه کنید.


 

چگونه رابطه را حفظ کنیم؟

در اینجا به چند نکته اساسی می خواهیم اشاره داشته باشیم که در حفظ و نگداری رابطه کمک فراوانی می کند.

عدم یکنواختی:

گفتیم ما وارد رابطه می شویم تا چیزی را کشف کنیم. بعد از 5 تا 7 سال دیگر چیزی برای کشف کردن نمی ماند و رابطه وارد یک حالت کسلی می شود. در اینجاست که باید یک چیزی به رابطه اضافه کنیم تا جلوی یکنواختی رابطه را بگیریم. این چیز جدید می تواند برنامه خرید یک خانه، خرید یک ماشین، برنامه رفتن به پارک، سینما، کوه و… باشد.

باید یک برنامه ایجاد کنیم، برنامه مشترک که بتوانیم در آن برنامه از بودن با یکدیگر لذت ببریم. اگر برنامه سینما دارید آن را تییر دهید به کوه رفتن یا دوچرخه سواری کردن. بیشتر به دنبال برنامه هایی باشید که هیجان بیشتری داشته باشند.

بررسی نیازها: 

می توان گفت خیانت زمانی اتفاق می افتد که فرد می فهمد که طرف مقابل برایش کافی نیست. یعنی طرف مقابل نیازهایش را نمی فهمد و به درستی ارضا نمی کند. در اینجا راهکار این است که هر دو نفر با هم به گفت و گو بنشینند. در مورد نیازهایشان با هم صحبت کنند. و برای طرف مقابل کاملا روشن کنند که نیازهایشان چیست؟ و هرکدام از این نیازها در چه حدی باید ارضا شود.

در بررسی نیازها باید این نکته را در نظر داشته باشیم که مسئول پاسخ گویی به نیازها خود فرد می باشد. فرد باید برای برطرف شدن نیاز هایش تلاش کند. و این را بداند که فقط بخشی از نیاز ها توسط همسر یا پارتنر برطرف می شود. و نباید در یک رابطه از طرف مقابل انتظار صد در صد داشته باشید. 

هیچ انسانی کامل نیست و از هیچکس نمی توان انتظار داشت که همه نیازهای شما را برطرف کند. پس بخشی از نیازها را می توان در ارتباط با دوست یا خانواده برطرف کرد.

احساس تعلق:

حس تعلق در رابطه بین دو نفر خیلی مهم است. احساس تعلق تا حدی حس آزادی را از بین می برد.  دو طرف باید بپذیرند که بخشی از آزادی خود را فدای این احساس تعلق کنند. چرا که اگر احساس تعلق از بین برود ممکن است خیانت اتفاق بیوفتد. پس هوشیار باشید که احساس تعلق نداشتن به طرف مقابل می تواند یک دلیل مهم برای خیانت باشد.

 

چگونه با خیانت مادرم برخورد کنم؟

برخی از فرزندان شاهد خیانت مادر خود هستند. و متاسفانه نمی دانند در این مواقع چگونه رفتار کنند. ما در مقاله ای جداگانه به طور کامل به بررسی آن پرداخته ایم.

لطفا روی لینک زیر کلیلک کنید تا مقاله به طور کامل برای شما باز شود.


پیشنهاد می شود مقاله خیانت مادر به پدر را مطالعه کنید.


 

نیازهای جنسی مردان و خیانت

همه ما می دانیم که نیاز جنسی یکی از مهمترین نیازهای مردان است. و حتی می توان گفت دلیل اصلی که مردان را به سمت ایجاد ارتباط و ازدواج می کشاند، همین نیاز جنسی آنان می باشد.

خیلی وقت ها اتفاق می افتد که مرد از اینکه همسرش خدمات جنسی خوبی ارائه نمی دهد کلافه است، و برای تامین این نیاز به سراغ دیگری می رود.

ممکن است برخی خانم ها خدمات جنسی کمی ارائه دهند. و یا برای ایجاد ارتباط جنسی نارحتی و نارضایتی از خود نشان دهند و احساس بدی را به طرف مقابل خود منتقل کنند. و یک رابطه جنسی را برای مرد گران تمام کنند.

در اینجاست که مرد ممکن است به سراغ دیگری برود تا یک رابطه جنسی بهتر را تجربه کند. و همچنین این رابطه برایش ارزان تر تمام شود پس به سراغ دیگری می رود و خیانت اتفاق می افتد.

 

مسائل فرهنگی و خیانت

خیانت در هیچ فرهنگی قابل قبول نیست و نمی توان آن را توجیه کرد. اما در فرهنگ ایران معمولا تا حدی یانت از طرف زن غیرقابل قبول تر است. خانمی که خیانت می کند معمولا برای دیگران عجیب تر است. اما خیانت برای مردان تا حدی نسبت به خیانت زن قابل قبول تر است. که البته این از نظر روانشناسی اصلا درست نیست. و خیانت چه از طرف زن و چه از طرف مرد کاری ناپسند است.

اما این امر قابل انکار نیست که حتی خود خانم ها هم خیانت مردان را طبیعی تر می دانند. و پذیرش خیانت از سمت یک مرد برای خانم ها، تا خیانت از سمت یک خانم پذیرفته تر است.

جمع بندی مشاوره خیانت

در مجموع می توان گفت آدم ها اگر احساس عاطفی و جنسی شان ارضا نشود، ممکن است به سراغ دیگری بروند. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که این نیاز ها  در هیچ رابطه ای به طور کامل ارضا نمی شوند. 

یعنی نمی شود از کسی انتظار داشت که صد در صد کامل باشد. و نیازهای دیگری را کاملا رعایت کند. بلکه دو طرف باید به دنبال رفع نیازها در حد کفایت باشند.

فرد تشنه یا گرسنه ممکن است ساعت 3 شب از خواب بیدار شود و تشنگی و گرسنگی خود را برطرف کند. یعنی از خواب خود می گذرد تا نیاز هایش را برطرف کند.

نیازهای عاطفی هم دقیقا شبیه به همان نیاز به خوراک و پوشاک است که باید برطرف شود. چرا که اگر این نیازهای اساسی تامین نشوند ممکن است رابطه به سردی کشیده شود. به دنبال آن خیانت اتفاق بیوفتد.

خیانت همسر - چرا خیانت؟ دلیل خیانت در رابطه

برای ثبت نظر کلیک کنید

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.