مشاوره برای رابطه دوستی | دوستی با جنس مخالف | چگونه با جنس مخالف ارتباط بگیرم؟

در این مقاله می پردازیم به رابطه دوستی با جنس مخالف، و ضرورت مشاوره رابطه را برای شما بازگو می کنیم.

همه ما می دانیم در وجود هر زن و هر مرد بالغی میل و علاقه به رابطه با جنس مخالف وجود دارد. این امر امری کاملا طبیعی است و در سرشت و ذات آدمی زاد نهفته است.

از طرفی در این روزگار از سنین سیزده،‌ چهارده سالگی به طور میانگین بلوغ و رشد جنسی اتفاق می افتد. باید گفت که این اعداد روز به روز پایین تر هم می آیند که می تواند زنگ هشداری برای خانواده ها باشد.

به هر روی مسئله ارتباط بین دختر و پسر امری است که در تمام دوران ها و زمانه ها وجود داشته است. چرا که این میل و نیاز در سرشت و نهاد آدمی وجود دارد. و این ارتباط به انحا، اشکال و اسم های مختلفی در طول تاریخ برقرار می شده است.

در این جا لازم است تا درباره شکل خاصی از این ارتباط ها صحبت کنیم. و منظور ما از آن شکل دوستی با جنس مخالف است. که اگر لازم باشد باید برای حل مشکلات رابطه دوستی با جنس مخالف از مشاوره تلفنی سود ببریم.


پیشنهاد می شود مقاله مشاوره قبل از ازدواجرا مطالعه کنید.


 

رابطه با جنس مخالف در اجتماع

امروزه دختر و پسر ها و در کل جنس مخالف در فضا های متعددی با هم در ارتباط هستند و حتی ممکن است ساعت ها با هم وقت بگذرانند و معاشرت کنند. حتی دوستی های معمولی ای نیز بین آنها شکل می گیرد و ارتباط های دوستانه و دسته جمعی در بین افراد دیده می شود. انصافا باید گفت که بخشی از این روابط با جنس مخالف مفید و سازنده هستند که در مباحث مشاوره رابطه به آنها پرداخته می شود. اما آن چه مد نظر ما است دوستی به عنوان یک امر عاطفی و شاید حتی جنسی است که حتی ممکن است در مواردی به ازدواج و در کنار هم بودن برای همیشه ختم شود.

خب شاید دوستی دختر و پسر و رابطه با جنس مخالف در این قالب در کشور های غربی امری کاملا پذیرفته شده و معمول باشد. حتی افراد دوست خود را به خانواده معرفی کنند و بدون مشکل اجتماعی به خصوصی در کنار هم زمان بگذرانند.

اما در کشوری اسلامی مثل ایران ماجرا فرق می کند. معمولا این دوستی های بین دختر و پسر ها مورد تایید خانواده، پدر و مادر و جامعه نیستند. و حتی خیلی اوقات دختر و پسر این مسئله را از خانواده خود پنهان می کنند. تا مورد هجمه و لطمه از سوی پدر و مادر خود واقع نشوند.

این مسئله یک حقیقت است که فرهنگ این گونه رابطه در جامعه ایران وجود ندارد. و باید با روش های مختلف جلوی این اتفاق و آسیب های ناشی از آن گرفته شود. اما باید گفت تصور می شود این امر فوایدی نیز دارد در ادامه به این فواید نیز می پردازیم.

 

فواید رابطه با جنس مخالف

از حق نگذریم باید بگوییم که در مشاوره رابطه، این ارتباط بین دختر و پسر فوایدی نیز دارد. فایده ای که می توان به آن اشاره کرد تقویت روابط اجتماعی افراد است. به شکلی که با جنس مخالف و رفتار هایش آشنا می شوند و در اتفاقات مختلف با بی تجربگی پیش نمی روند. همین طور موفق رفع نیاز عاطفی و روحی خود می شوند و می توانند به همراه جنس مخالف اوقات خوشی را بگذرانند. و نیاز های روحی و حتی گاهی جنسی خود را ارضا کنند. اما باید پرسید این رضایت و رفع نیاز و ابزار محبت به چه قیمتی انجام می شود؟ فرد در عوض چه ریسک هایی پا در این زمینه می گذارد؟ این ها مواردی است که در ادامه صبحت به آنها می پردازیم و مفصلا توضیح می دهیم.

 

آسیب های دوستی با جنس مخالف

مورد دیگری که وجود دارد این است که معمولا این گونه دوستی ها در سنین پایین یعنی نوجوانی و ابتدای جوانی اتفاق می افتد. این امر می تواند نشان دهنده آن باشد که نوجوان یا جوان از لحاظ عاطفی به طور خوبی تامین نمی شود. و صرفا به دنبال شکل دادن به ارتباطی است که احساس مهم بودن داشته باشد و محبت ببیند. البته روابطی هم هستند که در سنین بالاتر شکل می گیرد. و به هدف ازدواج است که در مقاله دیگری به تفصیل درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

حال می توانیم چندی از آسیب های این گونه روابط را بررسی کنیم و درباره راهکارهای حل آنها نیز سخن بگوییم.

 

درگیری عاطفی دختر و پسر ها

اولین آسیب که در اولین گام در مشاوره رابطه به ذهن می رسد درگیری عاطفی است. زمانی که نوجوان و جوان در یک رابطه عاطفی قرار می گیرد، وقت زیادی را صرف ارتباط و مکالمه با طرف مقابل می کند.

همچنین رابطه با جنس مخالف زمان زیادی ذهن دو طرف را درگیر می کند و باعث می شود افراد از رشد های فکری و روحی که باید در یک بازه سنی مشخص تجربه کنند باز بمانند.

حال در ادامه این اتفاق در نظر بگیریم که این رابطه قطع شود و به هر دلیلی به هم بخورد. اکنون دختر و پسر جوانی را داریم که ضربه روحی بدی را تجربه کرده اند و باید مدت ها صرف ترمیم این ضربه کنند، اگر بکنند!

 

عدم مسئولیت پذیری دو طرف

آسیب بعدی دوستی با جنس مخالف عدم مسئولیت پذیری است. خب زمانی که می توان به سادگی در رابطه بود و با جنس مخالف وقت گذراند، دیگر مسئولیت پذیری برای ازدواج در افراد از بین می رود. و باعث می شود افراد میلی به ازدواج نداشته باشند. و این مسئله خود باعث بالا رفتن سن ازدواج می شود.

سوی دیگر این بی مسئولیتی بین دو طرف رابطه است. از آن جایی که سند رسمی و علنی ای برای این گونه رابطه ها وجود ندارد، هر کدام از دو طرف چه دختر و چه پسر می توانند به راحتی زیر همه چیز بزنند و به طرف مقابل خیانت کنند.

در مواقع حساس پشت او را خالی کنند و اتفاق های دیگری از این قبیل که نشان دهنده سستی این گونه روابط است.

 

ضربه های جنسی به افراد

مورد بعدی در حیطه امور جنسی است. حقیقتی که نمی شود آن را کتمان کرد، این است که به هر حال در بعضی از این رابطه ها روابط بدنی و جنسی شکل می گیرد.

اگر جوانان به درک درستی از این روابط نرسیده باشند می توانند ضربه های جسمی و روحی جبران ناپذیری به خود بزنند. و مسلما در جامعه ای که آموزش درستی برای این امور وجود ندارد و همواره به عنوان تابو شمرده می شوند،‌ مشکلاتی این چنینی به بار می آیند.

 

ضربه به نهاد خانواده

آسیب دیگری که به شکلی بزرگ تر و کلی تر بر جامعه تاثیر می گذارد آن است که این روابط خواه ناخواه بر نهاد خانواده تاثیر منفی می گذارند.

ابتدا اعتماد بین اعضا را از بین می برد و پدر و مادر باید دائم نگران روابط و رفتار فرزند خود باشند. در مراحل بعدی با گذر زمان می تواند جای ازدواج و تشکیل خانواده را بگیرد. در واقع اهمیت تشکیل خانواده و یک رابطه سالم را از بین ببرد. و این امر منجر به آسیب های اجتماعی بسیار زیاد دیگری می شود.

به طور مثال در فضایی که نظارت خانواده و حمایت پدر و مادر وجود نداشته باشد، امکان اعتیاد، فقر، فساد اجتماعی و… به شدت افزایش پیدا می کند. این همان چیزی است که امروزه در کشور های غربی مشاهده می کنیم. چرا که آنها این مسیر را طی کرده اند و نتیجه به اشکال مختلف فساد نمود پیدا کرده است.

مشکلات روحی و روانی

در نتیجه این فساد ها ممکن است مشکل افسردگی و بی معنایی زندگی برای افراد بسیاری از جامعه پیش بیاید. همان طور که مستحضر هستید،‌ افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های قرن جدید است و با این امور می تواند شدت پیدا کند. و باید گفت با افزایش افسردگی، خودکشی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

همان طورکه دیدید، این مشکلات می توانند به شکلی زنجیره وار اتفاق بیفتند و جامعه را به جامعه ای مریض تبدیل کنند. یکی از منشا های این ماجرا نیز همین ارتباط نادرست بین دو جنس مخالف است. رابطه با جنس مخالف در جامعه ما نیاز به اصلاح و تغییر دارد. در ادامه سعی می کنیم چند راه کار ارائه دهیم تا به این مشکل دامن زده نشود.

راه کار های جلوگیری از دوستی با جنس مخالف

برای جلوگیری از این رابطه با جنس مخالف به شکل نادرست آن باید تمهیداتی در نظر گرفته شود که بیشتر آن به عهده نهاد خانواده است. چرا که اگر کودکان در خانواده از تربیت خوبی بهره مند شوند، در آینده مشکلات اجتماعی کم تری را شاهد خواهیم بود. و اما این فعالیت ها و کار ها در دل خانواده چه چیز هایی هستند؟

صرف محبت در خانواده

در گام اول نیاز است به عنوان پدر و مادر در خانواده محبت کافی را صرف کنید. کودکان خود را محتاج ابراز علاقه نگذارید و از طرفی با همسر خود نیز با علاقه و احترام رفتار کنید. چرا که دلیل عمده نوجوانان و جوانان در رابطه با جنس مخالف خلا و کمبود عاطفی است.

صحبت و آگاه سازی فرزندان

گام بعدی آن است که فرزندان خود را با روابط مختلف آشنا کنیم و آنها را از جنس مخالف نترسانیم. اصولا هر چیزی که به عنوان تابو و خط قرمز شناخته شود، کشش بیشتری در ذهن فرد ایجاد می کند و ممکن است در یک موقعیت نا مطلوب به سراغ آن برود.

پس بهتر است رابطه با جنس مخالف را برای فرزندان خود توضیح دهیم و آنها را با آسیب ها و خطر های این مسئله آشنا کنیم. این امر باعث می شود که فرزندان ما احساس صمیمیت با ما داشته باشند و اگر موارد این چنینی برای آنها پیش آمد با ما در میان بگذارند و بتوانند مشکل را حل کنند، پیش از آن که با بی تجربگی مشکلی سختی پیش بیاید. 

ارتباط با احکام دین

مورد بعدی می تواند آشنایی با مسائل مذهبی باشد. شما می توانید با برخورد درست و منطقی با احکام دین فرزندان خود را با دوستی های بین دختر و پسر آشنا کنید. این امر باعث می شود تا با اعتماد بیش تر و مصمم پیش بروند و رفتار کنند.

شکل دادن شخصیتی محکم در فرزندان

و در نهایت شخصیت محکمی در فرزند خود بسازید تا با هر حرف و سخنی موافقت نکند و با تحلیل به سوی هر مسئله ای برود. محکم و مسلط و با اعتماد به نفس رفتار کند و برای خود ارزش قائل شود.

تنها با ساختن شخصیت خود نوجوان و جوان است که می توان از ارتباطات مخرب جلوگیری کرد. و با رفتار های سختگیرانه نمی توان آنها را از گزند رابطه با جنس مخالف بر حذر داشت.

پیشنهاد ما درباره رابطه با جنس مخالف

به نظر جامعه اسلامی ما بهترین نوع رابطه دختر و پسر ازدواج است. که به حق درست ترین شکل ارتباط است. چرا که باعث استحکام خانواده و در نهایت جامعه می شود.

پیشنهاد ما این است که تا حد ممکن راه ازدواج مطمئن و فکر شده باز باشد. تا جوان ها بتوانند با یک دیگر به طور رسمی زیر یک سقف زندگی کنند.

این اتفاق موجب مسئولیت پذیری و استحکام شخصیت افراد می شود. از طرفی آرامش و اطمینان در این روابط شکل می گیرد. از طرفی بهتر است که روابط اجتماعی افراد چه زن و چه مرد به شکلی سالم حفظ شود. تا این همه سختگیری های بی مورد از بین برود و افراد خود بتوانند روابط سالم خود را شکل دهند.

جمع بندی و کلام آخر

جمع بندی مقاله ای که گفته شد را می توان چنین گفت که هر مرد و زن بالغی نسبت به هم گرایش دارند. و رابطه با جنس مخالف امری کاملا طبیعی و منطبق با روح و نهاد انسان است.

اما این رابطه اشکال مختلفی دارد. یکی از این اشکال رابطه با جنس مخالف از طریق دوستی است. این دوستی ها معمولا نا سالم هستند. و می توانند آسیب های روحی و حتی جسمی بدی به نوجوانان و جوانان بزنند.

راه کار خوب و مناسب این اتفاق در پیشگیری دانسته شد. پیشگیری ای که توسط خانه و خانواده اجرا می شود. مثلا نیاز روحی و عاطفی کودکان تامین شود و عزت نفس و اعتماد به نفس پیدا کند. مورد بعدی ایجاد ازدواج آسان و فکر شده است. که می تواند به کاهش میزان این گونه دوستی ها کمک شایانی بکند.

امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید. و بتوانیم با ایجاد یک خانواده امن یک جامعه امن بسازیم. در این صورت است که از فساد های اجتماعی کاسته می شود. و امکان زندگی سالم و شاداب برای ما ایجاد می شود.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.