فهرست بستن

طرحواره شکست | درمان سریع طرحواره شکست

در طرحواره شکست شما احساس می کنید در مقایسه با افراد هم سن و سال خود، شکست خورده اید. اگر در دام این تله گیر کرده باشید، حس شکست خوردگی و ناموفق بودن دست از سر شما برنمی دارد.

وضعیت زندگی افرادی که طرحواره شکست دارند با حس درونی شکست نقریبا هم خوانی دارد. و اگر افرادی را ببینید که با وجود تله شکست به پیشرفت های بزرگی دست یافته اند، اما این افراد از درون همچنان احساس می کنند، موفق نیستند.


پیشنهاد می شود مقاله مشاوره روانشناسی را مطالعه کنید.


شکست min - طرحواره شکست | درمان سریع طرحواره شکست

 

چگونه طرحواره شکست شکل گرفته است؟

1- والدین شما از عملکرد شما در زمیته تحصیل، وزرش و سایر حوره ها انتقاد کرده اند. پدر یا مادر اغلب شما را کودن، ابله، دست و پاچلفتی و… خطاب کرده اند و در قبال شما رفتار توهین آمیزی داشته اند.

2- پدر، مادر و یا یکی از آنها فوق العاده موفق بوده اند. و شما در مقایسه با او به این نتیجه رسیده اید که هیچ گاه نمی توانید طبق معیارهای بلند پروازانه او به موفقیت دست یابید.

3- والدین شما یا یکی از آنها اصلا به موفقیت های شما توجهی ندارند یا بدتر اینکه موفقیت شما را تهدیدی علیه خود تلقی می کنند.

4- شما در حوزه های تحصیلی، ورزش و… مثل هم سن و سال های خود نبوده اید و در این زمینه سخت در چنبره احساس حقارت گیر کرده اید.

5- با خواهر و برادر و دیگران مقایسه شده اید و به تدریج به این نتیجه رسیده اید که در زمینه موفقیت نمی توانید به گرد پای آنها برسید.

6- به دلیل مهاجر بودن احساس بی گانگی می کرده اید. و یا از نظز اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از هم سن و سال هایتان پایین تر بوده اید. 

7- والدین شما برای پیشرفت به اندازه کافی برای شما محدودیت و نظم قائل نشده اند. و به محض ایجاد کوچکترین ناکامی دست از کار می کشیدید.

 

نشانه های طرحواره شکست

1- برای کسب مهارت شغلی لازم هیچ تلاشی نمی کنید. به دنبال موفقیت های سریع و بزرگ هستید یا تلاش می کنید با اغراق در برخی از ویژگی های خودتان، دیگران را گول برنید که آدم موفقی هستید.

2- شغلی انتخاب می کنید که در سطح استعداد شما نیست. مثلا تحصیلات شما در حد عالی است اما راننده تاکسی می شوید.

3- تلاش نمی کنید که در شغل خود پیشرفت کنید. و به محض یک بار ناکامی دست از تلاش برمی دارید.   

4- تحمل ندارید که برای دیگران کار کنید. و دوست ندارید در کارهای رقابت آمیز شرکت کنید. از این رو زندگی شغلی شما به شکست منتهی می شود.     

5- نمی توانید در یک شغل بیش از یک مدت دوام بیاورید. دائم شغل عوض می کنید. همه کاره و هیچ کاره اید.   

6- احساس می کنید آدم بی استعداد و احمقی هستید. و حتی اگر منصفانه قضاوت کنیم آدم موفقی هستید با این حال خودتان را بی استعداد و به درد نخور تلقی می کنید. 

7- برای توانایی ها و مهارت هایتان ارزش قائل نمی شوید. و خطاها و نقطه ضعف های خودتان را پر رنگ جلوه می دهید.   

8- سعی می کنید با تمرکز بر سایر جنبه های زندگی تان کمبودهای درونی تان را جبران کنید. اما غافل از اینکه احساس شکست دست از سر شما برنمی دارد.

 

مراحل درمان طرحواره شکست

صحت و سقم احساس شکست را بررسی کنید.

با کودک درون خود ارتباط برقرار کنید که هنوز احساس شکست می کند.

به کودک درون خود کمک کنید تا پی ببرد که قدر نامنصفانه با او برخورد شده است.

استعداد، توانایی ها و مهارت هایتان را برای موفقیت بشناسید.

تلاش کنید الگوی تکراری شکست های خود را بشناسید.

زمانی که متوجه الگوی تکراری شکست شدید، طرحی نو برای تغییر این الگو درافکنید.

برای برطرف سازی تله زندگی شکست، کارت آموزشی یا خلاصه ای مفید از مطالب درمان تهیه کنید. طرح تغییر گام به گام را دنبال کنید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.