فهرست بستن

زودانزالی چیست؟ | دلایل زودانزالی | درمان زودانزالی

درمان زود انزالی

زودانزالی چیست؟ دلایل زودانزالی و درمان زودانزالی چیست؟ با ما همراه باشید تا پاسخ درست سوالات خود را بیابید.

زودانزالی نوعی اختلال جنسی مختص آقایان است. در این اختلال مرد قبل از ارضا شدن شریک جنسی خود، به انزال می رسد. این مشکل در طولانی مدت نتیجه ای جز نارضایتی جنسی ندارد.

در واقع این اختلال جنسی می تواند بر رابطه جنسی و ادامه رابطه زوج ها اثر منفی داشته باشد. علاوه بر این، این مشکل با کاهش اعتماد بنفس و عزت نفس مرد نیز همراه است.

با توجه به اینکه در زندگی زناشویی، رابطه جنسی نقش مهمی را ایفا می کند، درمان و بررسی علل رخ دادن زودانزالی از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو این مقاله به تعریف، دلایل و درمان انزال زودرس اختصاص یافته است.


پیشنهاد می شود مقاله مشاوره جنسی تلفنیرا مطالعه کنید.


چیست - زودانزالی چیست؟ | دلایل زودانزالی | درمان زودانزالی

زودانزالی چیست؟

زمانی انزال در مردان رخ می دهد که مایع منی از آلت تناسلی آنها خارج شود. اصولا ارضاشدن در اثر تحریک جنسی حاصل از رابطه، و یا خودارضایی رخ میدهد.

خروج مایع منی به معنای ارضا شدن مرد است. به همین دلیل مردان بعد از این مرحله تمایلی به ادامه رابطه ندارند. بنابراین اگر مرد قبل از ارضا شدن زن، ارضا شود در طولانی مدت بی میلی و عدم رضایت جنسی رخ می دهد.

در واقع زمانی رابطه جنسی لذت بخش است که مرد و زن به طور همزمان به مرحله ارضا شدن برسند. زودانزالی به معنای انزال زودتر از حد طبیعی و معمول است.

پس این مشکل یک خطر جنسی جدی برای زندگی زناشویی و رابطه جنسی به حساب می آید. عوامل بسیار زیادی می تواند منجر به اختلال جنسی شود که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

 


برای گرفتن مشاوره کلیک کنید    مشاوره تلفنی رایگان


زودانزالی چیست؟ | زودانزالی درمردان

مشکلات جنسی ریشه در عوامل مختلفی دارد که مهمترین آنها استرس و فشار روانی است. بنابراین می توان گفت بسیاری از مردان در طول رابطه جنسی خود مشکل زودانزالی را تجربه کرده اند.

اما اگر انزال زودرس یک مشکل دائمی و همیشگی باشد می توان آن را یک اختلال جنسی جدی تلقی کرد. در واقع زودانزالی در مردان خود را با علائم گوناگونی نشان می دهد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انزال بین یک تا دو دقیقه
  • عدم توانایی به تاخیر انداختن ارگاسم
  • نارضایتی جنسی در زندگی زناشویی
  • سرد مزاجی

زودانزالی به طور کلی در دو دسته زودانزالی مادام العمر و موقتی قرار می گیرد. انزال زودرس مادام العمر در خصوص افرادی صدق می کند که آنها از ابتدای تجربه رابطه جنسی با این مشکل درگیر بوده اند.

اما در نوع موقتی، این مشکل نوظهور است (یعنی فرد قبلا در خصوص انزال مشکل نداشته است) و بدون شک این دسته از افراد روند درمان آسانتری خواهند داشت.

 

زمان استاندارد انزال در مردان

لذت بردن از رابطه جنسی در گرو عوامل متعددی است. بسیاری بر این باورند که هر چه مدت زمان رابطه جنسی طولانی تر باشد، رابطه آنها با کیفیت تر است؛ اما اینگونه نیست.

به طور استاندارد مدت زمانی که رابطه جنسی طول می کشد چیزی بین پنج تا ده دقیقه است. در واقع بهتر است در جهت افزایش لذت جنسی، زمانی به معاشقه و آمیزش اختصاص یابد.

 

علت ها و دلایل زودانزالی چیست؟

همانگونه که گفته شد زودانزالی ریشه در عوامل مختلفی دارد. به همین دلیل بعد از نمود آن ریشه یابی علت مشکل از اهمیت بسیاری برخوردار است. به طور کلی انزال زودرس می تواند ریشه در یکی از موارد زیر داشته باشد:

 

1- استرس و تنش های روانی

در پاسخ به سوال دلایل زودانزالی چیست؟ می توان گفت: افزایش تنش های روانی و استرس می تواند یکی از دلایل زود انزالی باشد.

بنابراین اگر آقایان در محیط های پر استرس قرار داشته باشند، انزال و ارگاسم آنها با مشکل مواجه می شود. از جمله عوامل استرس زا می توان به تجربه ناخوشایند در خصوص به ارگاسم نرسیدن شریک جنسی، زمان نامناسب آمیزش، مکان نامناسب و … اشاره کرد.

 

2- اختلالات جنسی

برخی اوقات انزال زودرس ریشه در اختلالات جنسی دارد. یکی از اختلالات جنسی که منجر به انزال زودرس می شود، اختلال نعوظ است. در این اختلال آلت تناسلی مرد نمی تواند به صورت کامل برانگیخته شود. حتی در برخی اوقات هیچ گونه برانگیختگی رخ نمی دهد.

علت بروز این مشکل نیز می تواند به شرایط روانی نامناسب مربوط شود. اما در برخی از اوقات مشکلات فیزیولوژیکی بدن همچون عدمگردشخونمناسب و … نیز می تواند منجر به بروز این مشکل شود. بنابراین در بررسی دلایل زودانزالی پزشک حتما این اختلال را به صورت جدی مورد بررسی قرار می دهد.

 

3- افسردگی

همانگونه که گفته شد جواب سوال زودانزالی چیست؟ می تواند به مشکلات روحی مرتبط باشد. افسردگی از جمله بیماری های شایع عصر جدید است که خود را با نشانه های مختلفی همچون کاهش میل جنسی و انزال زودرس نشان میدهد.

در واقع می توان گفت افسردگی هورمون های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و در عملکرد آنها اختلال ایجاد می کند. در بسیاری از مواقع افراد افسرده نمی توانند ارگاسم را تجربه کنند یا میزان تحریک جنسی آنها بسیار پایین است.

 

4- مشکلات هورمونی در مردان

گاهی اوقات ممکن است مشکل زودانزالی ریشه در مشکلات روحی و روانی نداشته باشد. در این صورت لازم است سیستم هورمونی یا عصبی مرد مورد بررسی قرار گیرد.

به طور مثال اگر میزان ترشح هورمون های مردانه کاهش یابد مرد نمی تواند به راحتی تحریک شود و یا به خوبی رابطه جنسی را پیش ببرد. بنابراین مشکلات هورمونی در مردان می تواند یکی از دلایل زودانزالی باشد.

 

5- عدم معاشقه قبل از رابطه دخولی

زودانزالی به علت رخ ندادن ارگاسم در یک زمان مشترک مشکل ساز می شود. اگر مرد قبل از آغاز رابطه جنسی یک زمانی را به معاشقه کردن اختصاص دهد، بدن زن برای رابطه جنسی آمادگی بیشتری خواهد داشت.

در این صورت می توان شاهد رخ دادن ارگاسم همزمان بود. اما بسیاری از آقایان قبل از آماده شدن شریک جنسی خود دخول را آغاز می کنند به همین دلیل در رابطه جنسی آنها همواره زن احساس نارضایتی می کند.

 

6- خودارضایی

می توان گفت یکی دیگر از جواب های سوال دلایل زودانزالی چیست؟ خودارضایی می باشد. خود ارضایی است. خودارضایی عملی است که افکار عموم جامعه آن را نپذیرفته است. به همین دلیل وقتی فردی اقدام به خودارضایی می کند از نظر روحی تحت تنش قرار دارد.

از این رو تمرکز او بیشتر بر روی ارضا شدن سریع است. بنابراین بعد از ازدواج و داشتن رابطه جنسی، بدن مرد از همان سیستم گذشته تبعیت می کند و دستور ارضای زودرس را صادر می کند. 

 

 

پیامدهای زودانزالی

نمی توان نقش رابطه جنسی را در کیفیت زندگی زناشویی نادیده گرفت. بنابراین زودانزالی می تواند علاوه بر اثرگذاری منفی بر زندگی زناشویی، تاثیرات منفی را نیز بر زندگی فرد مبتلا داشته باشد. پس می توان گفت انزال زودرس دارای پیامدهایی به شرح زیر است:

 

  • همانگونه که گفته شد در اثر زودانزالی مرد زودتر از زن ارضا می شود. به همین دلیل در طول رابطه اگر شریک جنسی مرد به ارگاسم نرسیده باشد، نارضایتی جنسی رخ می دهد. این مشکل در طولانی مدت با سردمزاجی و عدم تمایل به رابطه همراه است. این موضوع به مرور بر روابط عاطفی زوج ها نیزاثر خواهد داشت و زوج ها از نظر احساسی نسبت به هم سرد می شوند.

 

  • کاهش اعتماد بنفس و عدم خودباوری کمترین اثر سوء انزال زودرس در مردان است. کمبود اعتمادبنفس از عوامل تشدید کننده انزال زودرس است.

 

  • بسیاری از آقایان بعد از تجربه زودانزالی دچار این باور می شوند که آنها نمی توانند یک رابطه جنسی خوب داشته باشند. این باور با تنش و استرس همراه است. از این رو ضمیر ناخودآگاه آنها در یک دور باطل گرفتار می شود.

 

درمان زودانزالی چیست؟(راههای درمان زودانزالی)

درمان زودانزالی بسته به علت رخ دادن آن و در اصل دلایل خودارضایی می تواند متفاوت باشد. به طور مثال اگر مشکل انزال زودرس به سیستم عصبی و یا مشکلات هورمونی مربوط شود، درمان دارویی پیشنهاد می شود. اما گاهی با انجام تمرینات، ورزش ها و یا مشاوره روانی می توان بر این مشکل غلبه کرد. با توجه به مطالب گفته شده درمان های زیر برای پاسخ به سوال درمان زودانزالی چیست؟، توصیه می شود:

 

1- درمان دارویی

همانگونه که گفته شد ممکن است دلایل زودانزالی به اختلالات هورمونی و یا اختلال در نعوظ مربوط باشد. به همین دلیل بیمار برای گذراندن روند درمان لازم است به اورولوژیست مراجعه کند. شیوه درمان اتخاذ شده برای این مشکلات، درمان دارویی است. لازم به ذکر است گاهی اوقات مشکلات روانی مانند افسردگی و یا استرس نیز نیازمند درمان دارویی است. 

 

2- روان درمانی

اگر مشکل زودانزالی به مشکلات روانی مربوط باشد بهتر است روان درمانی در اولویت قرار بگیرد. زیرا مصرف دارو های افسردگی و … گاهی با کاهش میل جنسی همراه است و از طرفی برخی از عوارض آنها غیر قابل اجتناب است.

بنابراین بهتر است درمان مشکلات روحی- روانی تحت نظر مشاوران زبده صورت گیرد. لازم به ذکر است استفاده از خدمات روان درمانی در کنار مصرف دارو منجر به کاهش طول دوره درمان می شود.

 

3- بالا بردن دانش جنسی

گاهی با کمک روانشناس می توان به آگاهی و دانش کافی در خصوص روابط جنسی دست یافت. در بسیاری از مواقع عشق بازی و آماده سازی شریک جنسی می تواند اثر منفی زودانزالی را کاهش دهد. بنابراین یکی از شیوه های برطرف کردن مشکل انزال زودرس بالا بردن دانش جنسی و آموختن تکنیک های مربوط به آن است.

 

4- تجدید نظر در شیوه برقراری رابطه جنسی

مدت زمانی که لازم است زنان به ارگاسم جنسی دست یابند، بسیار طولانی تر از آقایان است. بسیاری از آقایان نسبت به این موضوع بی توجهی نشان می دهند.

تجدید نظر در شیوه برقراری رابطه جنسی میتواند به کمرنگ دیده شدن این مشکل کمک شایانی کند. و میتواند یکی از راههای درمان زودانزالی باشد. همچنین توجه به این امر کیفیت رابطه جنسی را نیز ارتقا می دهد.

 

5- استفاده از تکنیک استارت-استاپ

همانگونه که گفته شد با انجام برخی از تکنیک ها می توان روند انزال را به تاخیر انداخت. یکی از تکنیک هایی که توصیه می شود برای درمان زودانزالی چیست مورد استفاده قرار بگیرد، توقف در حین انجام آمیزش است.

این کار تحریک را کاهش می دهد بنابراین روند انزال طولانی تر می شود. شیوه انجام این تکنیک به این شکل است که در حین رابطه جنسی آلت تناسلی خارج می شود.

همچنین جهت کاهش هیجان حاصل از تحریک، آلت فشار داده می شود. می توان برای خوشایند کردن این روند با آلت به بدن شریک جنسی ضربه وارد کرد. استفاده از این شیوه سیکل رابطه را طولانی تر می کند.

 

6- استفاده از تمرینات کگل

ورزش ها و تمریناتی که عضلات کف لگن را درگیر می کند می تواند به روند درمان زودانزالی کمک کند. و می تواند پاسی باشد به سوال درمان زودانزالی چیست؟ عضلات کف لگن در حین ادرار کردن فعال می شوند.

بنابراین با متوقف کردن ادرار می توان آنها را شناسایی کرد. با انقباض و انبساط مستمر این عضلات می توان بر مشکل انزال زودرس غلبه کرد. لازم است که این ورزش و تمرین چندین بار در روز تکرار شود. تمرینات مربوط به عضلات کف لگن بسیار متنوع است و آنها را تحت عنوان تمرینات کگل می شناسند.

 

7- تغییر در سبک زندگی

در پاسخ به سوال درمان زودانزالی چیست؟ باید گفت: عادت به تغذیه نامناسب و زندگی در محیط و شرایط پرتنش می تواند از دلایل اصلی رخ دادن زودانزالی باشد.

به همین دلیل در بسیاری از مواقع تجدید نظر کردن در رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند این مشکل را مرتفع کند. همچنین تغییر در سبک زندگی به واسطه افزایش سلامت جسمی و روحی زوج ها منجر به ارتقا کیفیت رابطه جنسی می شود.

 

8- صحبت کردن در مورد مشکلات جنسی

برخی از زوج ها از صحبت کردن در مورد مشکلات و دغدغه های جنسی خود ابا دارند. با توجه به اینکه رضایت دوطرف در رابطه جنسی از اهمیت بسیاری برخوردار است لازم است که زوج ها در این خصوص بدون هیچگونه شرم و حیایی صحبت کنند.

این امر برای مشکلات موجود در رابطه زناشویی همچون زودانزالی نیز قابل بسط است. مشارکت زوج ها در درمان انزال زودرس می تواند زمان درمان را کاهش دهد.

انزال زودرس مشکلی مشابه سایر مشکلات متداول زندگی است. بنابراین نباید نسبت به این مشکل موضع گیری داشت. بنابراین مراجعه به روانشناسان این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما با توجه به اینکه صحبت کردن حضوری در خصوص این قبیل مشکلات برای بسیاری از افراد مشکل است، کمک گرفتن از مشاوره جنسی تلفنی بهترین انتخاب به حساب می آید. در این شیوه درمان به علت نبود ارتباط چشمی می توان مشکلات را راحت تر بیان کرد. 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.