مشاوره کودک تلفنی| مشاوره کودک تلفنی رایگان

مشاوره کودک تلفنی در شیراز

دوران کودکی چیزی جز یک سواری آرامش بخش و بی دغدغه نیست. در حالی که مملو از خنده، لبخند و خاطرات خوشایند است، می تواند مملو از رویدادهای استرس زا و غم انگیز باشد. از این رو مشاوره کودک تلفنی و همچنین مشاوره کودک تلفنی رایگان بسیار اهمیت دارد. مشکلات کودکان را می توانیم به دو دسته تقسیم کنیم:

1- مشکلات رفتاری کودکان

2- اختلالات روانی کودکان

دسته اول مشکلاتی هستند که با چند جلسه مشاوره کودک تلفنی رایگان، و دادن آموزش های لازم به پدر و مادر  حل می شوند. اما دسته دوم مشکلاتی هستند که نیاز به درمان عمیق تر دارند. و باید حتما کودک تحت درمان یک روانشناس باشد.

در ادامه به بررسی مشکلات رفتاری و اختلالات روانی کودکان می پردازیم. و همچنین درمانهای موثر کودکان نیز معرفی می شود. 

اگر شما جزو آن دسته از والدینی هستید که به آینده روانی کودک خود اهمیت می دهید، به هیچ وجه خواندن این مقاله را از دست ندهید.


پیشنهاد می شود مقاله مشاوره تلفنی رایگان را مطالعه کنید.


مشاوره کودک تلفنی

مشاوره کودک تلفنی رایگان | چگونه مشاوره بگیریم؟

 

1- مشاوره از طریق تلفن ثابت: از تلفن ثابت بدون گرفتن کد و صفر با شماره 9099072026 تماس بگیرید. بلافاصله به مشاور کودک تلفنی وصل می شوید. و می توانید در مورد مشکلتان صحبت کنید.

 

2- مشاوره از طریق موبایل یا تلفن همراه: اگر به تلفن ثابت دسترسی ندارید. میتوانید از طریق موبایل با شماره 09981165858 تماس بگیرید. برای شما وقت مشاوره تنظیم می شود. و در زمان مشخص شده می توانید با مشاور کودک صحبت کنید. این تایم با نظر خود شما تنظیم می شود.

 

3- مشاوره از طریق چت واتساپ: اگر تمایل دارید که به صورت چتی با مشاوره صحبت کنید. روی لینک مشاوره چت واتساپ کلیک کنید. و اقدامات لازم را انجام دهید.

 

4- مشاوره کودک تلفنی رایگان: می توانید در پایین همین صفحه. در قسمت ثبت نظرات سوال خود را برای ما کامنت کنید. در اولن فرصت پاسخ شما به صورت رایگان داده می شود.

 

 

مشکلات رفتاری کودکان

در بسیاری موارد، بدرفتاری های کودکان زندگی را برای والدین دشوار می سازد. و در مقابل والدین نیز فاقد آموزش های لازم را جهت برخورد مناسب با مشکلات رفتاری کودک خود هستند. بنابراین مشاوره کودک تلفنی میتواند در اینجا برای والدین راهگشا باشد. برخی از مشکلات رفتاری کودکان:

 

1- ناخون جویدن کودکان 

 

2- دروغگویی در کودکان

 

3- تنبلی در کودکان

 

4- مکیدن انگشت در کودکان

 

5- کودک آب زیر کاه

 

 

 

اختلالات روانی کودکان

پذیرش اختلالات روانی کودکان، برای والدین بسیار دشوار است. برخی از پدر و مادرها در اولین برخورد نمی توانند مشکل فرزند خود را بپذیرند. اما این والدین باید بدانند که پذیرش مشکل، درمان به موقع کودک را به همراه می آورد. و این درمان به موقع کودک نتیجه بهتری را به دنبال دارد. در اینجا به برخی از اختلالات روانی کودکان می پردازیم.

 

1. کودک بیش فعال | چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟

پیش فعالی یا نقص در تمرکز امروزه یکی از علل شایع مراجعه بالینی کلیینیک ها به حساب می آید. خوردن غذاهای شیمیایی، بارداری در سنین بالا و حتی اختلال های ژنتیک، مهمترین عوامل هستند که موجب ایجاد واکنش های رفتاری بیش از حد در کودکان می شوند.

این خصیصه گاهی تا بزرگسالی نیز ادامه می یابد و فرد تا پایان عمر خود، عدم تمرکز و آرامش را در اغلب اوقات تجربه می کند. علاوه بر درمان دارویی که معمولا تجویز قرص های ریتالین و ریسپریددون است. مراقبت های رفتاری نیز در برخورد با کودک بیش فعال، حائز اهمیت می باشد.

 

برخورد صحیح با کودک بیش فعال

ایجاد ارتباط: فرزند خود را مجبور به انجام کاری نکنید که او نمی خواهد. این فقط آنها را سرکش تر می کند. و تمایل دارند دقیقاً کاری را انجام دهند که قرار نیست انجام دهند.

حفظ صلح در خانه: اطمینان حاصل کنید که خانه شما مکانی است که در آن فرزند شما همیشه احساس شادی، راحتی و امنیت می کند. در خانه با همه، به ویژه همسرتان مودب باشید. زیرا کودکان از مشاهده درس می آموزند.

آنها احتمالاً از آنچه می بینند تقلید می کنند. بنابراین ضروری است که آرامش را حفظ کرده و از مشاجره و همچنین توهین در مقابل کودک خودداری کنید.

برخی از کودکان دچار عارضه بیش فعالی از هوش بالایی برخوردار هستند. به همین جهت مشاهده اختلافات خانوادگی  می تواند موجب اختلال های هیجانی در آنها شود.

فضای اطراف را خلوت کنید: فضای شلوغ و رنگی، کودکان بیش فعال را تحریک می کند. تمرکز آنها را کاهش می دهد. و موجب تشدید علائم بیش فعالی می شود. توصیه می کنیم فضای خلوت و بدون تصاویر رنگی را در محیط ایجاد کنید.


پیشنهاد می شود مقاله کودک بیش فعال را به طور کامل مطالعه کنید.


 

2. کودک اوتیسم | کودک اوتیسم را بیشتر بشناسیم

اوتیسم یا در خود ماندگی به نقص شدید در مهارت های ارتباطی مغز اشاره دارد. فرد مبتلا به شدت در روابط اجتماعی به ویژه برقراری روابط چشمی احساس ضعیف می کند. به گونه ای که حتی قادر نیست برای چند ثانیه به چشم های فرد مقابل خیره شود.

این دسته از افراد جامعه در دنیای خاص خود سیر می کنند. به نظر میرسد که نسبت به دنیای بیرون و اصواتی که می شنون، بی توجه و حتی ناشنوا باشند.البته این موضوع در مورد همه انواع طیف اوتیسم صدق نمی کند.

با استفاده از روش هایی که افراد مبتلا به اوتیسم یاد می گیرند، فکر می کنند و مشکلات را حل می کنند. تعدادی از افراد اوتیسم وجود دارند که علی رغم وجود این اختلال به مدارج علمی بالا دست پیدا می کنند.

اما با این وجود با دقت در نوع روابط آنها متوجه خواهیم شد که در این مورد دچار نقص می باشند. و معمولا به دنیای تنهایی خود گرایش دارند.

سن بروز علائم اوتیسم از 2 تا 3سالگی است. یعنی زمانی که یک کودک معمولی به راحتی می تواند با اطرافیان خود رابطه ایجاد کرده و به آنها خیره شود. البته ناگفته نماند که برخی از علائم می توانند خیلی زودتر یعنی قبل از 18 ماهگی نیز برو کنند.


پیشنهاد می شود مقاله کودک اوتیسم را به طور کامل مطالعه کنید.


 

3. کودک پرخاشگر | کودک پرخاشگر به چه کسی گفته می شود؟

پرخاشگری یکی از خصیصه های متداول کودکان به شمار می آید. این احساس غالبا زمانی رخ می دهد که کودک از دستیابی به موضوع دلخواه، محروم شود. خشم و عصبانیت به شکل های مختلف ابراز می شود.

گاهی کودک خشم خود را با واکنش های گفتاری همچون فریاد و جیغ نشان می دهد و گاهی نیز با پرتاب کردن و شکستن اشیای اطراف و حتی اسباب بازی هایش.  در صورت تداوم خشم کودک، مراجعه به درمانگر متخصص، اکیدا توصیه می شود.

درمانگر با شما همکاری می کند تا علل اصلی ناراحتی های احساسی یا رفتاری فرزند شما را کشف کند. آنها همچنین می­توانند به شما در یادگیری نحوه تعامل با فرزند خود به نحوی که از رشد اجتماعی و عاطفی طولانی مدت و سالم حمایت می کند، کمک کنند.

می توانید استراتژی هایی برای تقویت دلبستگی بین خود و فرزند خود ایجاد نمایید. توسعه این رویکردها در حال حاضر زمینه را برای تعاملات بعدی فراهم می کند. همچنین می تواند به کودکان در افزایش انعطاف پذیری و رفاه اجتماعی و عاطفی که در طول زندگی با خود دارند کمک کند.

 

4. کودک لجباز | آنچه که والدین در برخورد با کودک لجباز باید بدانند.

کودکان می توانند خلق و خوی خود را داشته باشند. و اگر فرزند شما سرسخت است، باید بدانید که فقط شما نیستید که فرزند لجباز و یک دنده دارید. بسیاری از والدین بچه های سرسختی دارند.

این مسئله وقتی بچه ها خیلی کوچک هستند مشکلی ایجاد نمی کند. اما به مرور این موضوع پر رنگ تر می شود و پیامد های نامناسبی در کیفیت ارتباط والد- فرزند ایجاد می کند. از این رو نحوه برخورد با کودک لجباز بسیار اهمیت دارد.

 

ویژگی های کودکان سرسخت ولجباز

توجه داشته باشید که فقط به این دلیل که فرزند شما در مورد اراده خود تمایل ویژه ای دارد، او را سرسخت و لجباز نمی کند. بین قاطعیت و سرسختی مرز باریکی وجود دارد. در اینجا برخی از ویژگی های رفتار سرسختانه کودکان آورده شده است:

  • آنها می خواهند شنیده شوند. و انتظار دارند که مورد قدردانی قرار گیرند. و این باعث می شود توجه شما به طور مکرر جلب شود.
  • آنها تمایل دارند مستقل و پر سر و صدا باشند.
  • وارد کردن آنها به روال عادی ممکن است دشوار باشد. زیرا آنها اراده آزاد دارند.
  • آنها ممکن است دچار خشم مزمن شوند.
  • آنها ویژگی های رهبری را نشان می دهند. و حتی می توانند یک دنده به نظر برسند.
  • آنها تمایل دارند همه کارها را با سرعت خود انجام دهند.

 

مشاوره کودک تلفنی

 

ضرورت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان

مشاوره برای کودکان و نوجوان ها می تواند راهی برای مقابله با احساسات، تجربیات و موقعیت های چالش برانگیز رفتاری فراهم کند. مشاوره می تواند به بهبود خلق و خوی کلی کودک و افزایش اعتماد به نفس او کمک کند.

عزت نفس او را افزایش دهد. و در عین حال برای کنار آمدن با شرایطی که برخلاف میل آنهاست به او راهنمایی های لازم را القا نماید.

 

درمانگر یا مشاور می تواند احساسات کودک را بهتر درک کند.

بچه ها مهارت های جدیدی را برای توسعه توانایی های مقابله ای جهت اعمال در موقعیت ها و مشکلات زندگی می آموزند. آنها می دانند چگونه کار کنند. و افکار و رفتارها را تغییر دهند تا بتوانند زندگی شادتر یا موقعیت مثبت تری ایجاد کنند.

کودکان مهارت های واقعی حل مسئله را برای اعمال در موقعیت های زندگی که در آن قادرند به طور موثر با مشکلات برخورد کنند، توسعه می دهند. مشاوره به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا با موانع موجود در روند رشد خود مبارزه نمایند.

مسائلی مانند قلدری، عملکرد ضعیف مدرسه، کمرویی، خواندن و نوشتن و بسیاری موارد دیگر در مشاوره نوجوانان پوشش داده می شود.

امروزه نیاز به مشاوره نوجوانان به دلیل اختلالات خلقی و تغییرات رفتاری  که اغلب در دوران نوجوانی شروع می شود، افزایش یافته است. در صورت عدم درمان، بچه ها ممکن است از افسردگی، اضطراب یا هرگونه مشکل روانی دیگری رنج ببرند.

 

 

روش های درمان کودک

مهترین روش های درمان کودک بازی درمانی و روان درمانی کودک هستند. که البته اگر با این دو روش نتوانستیم به نتیجه مطلوب برسیم. میتوانیم از روش دارو درمانی در کنار این دو روش استفاده کنیم.

 

1. بازی درمانی کودک

در حالی که ممکن است به عنوان پدر یا مادر بتوانید با شرایط استرس زا یا نامطلوب کنار بیایید، فرزند شما ممکن است نتواند مشکلات خود را به درستی بیان کند. بسته به سن و مرحله رشد، ممکن است فرزند شما هنوز واژگان احساسی قوی یا توانایی تنظیم هیجانات خود را پیدا نکرده باشد. با ایجاد یک رابطه قابل اعتماد و درمان مبتنی بر همدلی و شفقت، کودکان می توانند جایگاه احساسی خود را پیدا کنند.

مشاوره کودک تلفنی می گوید یکی از موثرترین روش ها برای کمک به کودکان، بازی با آنها است. بازی یک شکل طبیعی از خلاقیت است. و اگرچه باور آن سخت به نظر می رسد ، اما مزایای بازی درمانی بسیار ارزشمند است. و در چندین فرآیند رشد کمک می کند. بازی و روانشناسی کودک واقعاً دست به دست هم می دهند. و یک کودک سالم به لحاظ شخصیتی را می سازند.

 

بازی درمانی بر فرآیندهای شناختی، عاطفی و شخصیتی تأثیر می گذارد.

این بدان معناست که زمان بازی کودک به شکل گیری احساسات، ویژگی های شخصیتی و ظرفیت زبان آنها کمک می کند. آنها یاد می گیرند که چگونه یک داستان بگویند، از نماد گرایی استفاده کنند، احساسات خود را بیان کنند، شادی را تجربه نموده و به طور موثرتر ارتباط برقرار کنند.

بازی های تخیلی حتی به کودکان کمک می کند تا متوجه شوند که ممکن است افکار فرد با افکار دیگران متفاوت باشد. یک کودک ممکن است احساسات منفی را به یک اسباب بازی نشان دهد. در حالی که احساسات مثبت را به اسباب بازی دیگر ابراز می کند.

همچنین ممکن است هنگام شروع بازی با کودکان دیگر شخصیت های متفاوتی را تجربه کند. همه این فرآیندهای طبیعی که از طریق بازی انجام می شوند. می توانند در شکل گیری شخصیت سالم کودک مفید باشند.

ما در مشاوره کودک تلفنی به شما آموزش می دهیم که چکونه با کودک خود وارد باز شوید. و با کمک بازی چونه مهارت های لازم را به او آموزش دهید.


 پیشنهاد می شود مقاله “بازی درمانی کودک” را به طور مفصل مطالعه کنید.


 

2- روان درمانی کودک:

در این نوع درمان کودک می تواند با درمانگر یک رابطه امن را تجربه کند. در این رابطه دیگر خبری از مشکلاتی که در رابطه والد و کودک وجود دارد، نیست. چرا که در رابطه کودک-والد گاهی والدین مجبور می شوند شم هایی را بروز دهند و کارهایی را انجام دهند که کودک را به ناکامی هایی میرساند. اما در رابطه کودک-درمانگر تلاش می شود تا امنیت روانی بیشتر باشد. و کودک احساس امنیت بیشتری را تجربه کند. ناگفته نماند که در این نوع درمان باز هم به بازی درمانی نیاز داریم. یعنی رواندرمانی باید همراه با بازی درمانی انجام شود. تا بتوانیم نتایج بهتری را ببینیم.

 

مشاوره کودک تلفنی

مشاوره کودک دراصفهان

مشاوره کودک در کرج

روانشناس کودک در مشهد

روانشناس کودک در شیراز

13 دیدگاه

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.