فهرست بستن

مشاوره ازدواج اجباری | چرا نباید به اجبار ازدواج کنیم؟

ازدواج اجباری در دنیا به عنوان یکی از مصادیق خشونت خانگی محسوب می شود. و در بسیاری از کشورها به عنوان جرم شناخته می شود. برای کاهش این پدیده علاوه بر مقابله حقوقی و کیفری، مشاوره ازدواج اجباری نیز اهمیت زیادی دارد.

در این نوع مشاوره افراد، به ویژه والدین و خانواده ها، از عواقب شوم ازدواج اجباری آگاه می شوند. در این مقاله با ما همراه باشید.


پبشنهاد می شود مقاله مشاوره ازدواج آنلاین را مطالعه کنید.


اجباری min - مشاوره ازدواج اجباری | چرا نباید به اجبار ازدواج کنیم؟

 

ازدواج اجباری

ازدواج پیوند مقدس بین زن و مرد است که باید بر اساس انتخاب آگاهانه و عشق صورت پذیرد. در گذشته معمولا انتخاب همسر اصلح بر عهده والدین و بزرگترها بود. و در نهایت با رضایت زوجین، خطبه عقد خوانده می شد.

با تغییر جوامع و افزایش ارتباطات اجتماعی، پسر و دختر حق انتخاب پیدا کرده و به صورت مستقل در جستجوی همسر آینده خود بر آمدند.

با این وجود در بسیاری مواقع، به دلایل گوناگون که عموما مصلحت نامیده می شوند، افراد تن به ازدواج اجباری می دهند.

این نوع ازدواج چه مشکلاتی در پی خواهد داشت؟ برای کاهش معایب ازدواج اجباری چه راهکارهای وجود دارد؟

 

 

چرا ازدواج اجباری؟

ازدواج نوعی قرارداد است و طرفین هنگام عقد باید کاملا مختار و راضی باشند. از این رو هر شرایطی که رضایت و اختیار طرفین را مختل کند، باعث ایجاد مشکلات زیادی خواهد شد.

علل مختلفی باعث می شود رضایت و حق انتخاب یکی از زوجین (به ویژه دختر) پایمال شود. اصرار برای ازدواج با یکی از اعضای فامیل یا فرد خاصی که والدین او را اصلح می دانند، فرهنگ پدرسالاری، نابرابری جنسیتی و حاکمیت خشونت از مهمترین دلایل ازدواج اجباری است.

گاه والدین، سرپرست یا یکی از بزرگترهای فامیل به خاطر مسائل مالی، اجتماعی یا فرهنگی جوان را برای ازدواج با فردی در مخمصه و تنگنا قرار می دهند.

برای این منظور فرد را با فشار عاطفی، توسل به زور، تهدید به قطع امکانات مالی، محروم کردن از آزادی، ارث و نفرین کردن، مجبور به ازدواج ناخواسته می کنند.

قمار و شرط بندی، حفظ سنت ها و آداب و رسوم از دیگر دلایل ازدواج اجباری در ایران و کشورهای مختلف است.

علت و روش هر چه باشد، معایب ازدواج اجباری آنقدر زیاد است که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد.

 

 

ازدواج اجباری از مصادیق خشونت خانوادگی

قطعنامه 1468 شورای اروپا (2005) هر نوع ازدواجی که در آن رضایت و اختیار حداقل یکی از طرفین وجود نداشته باشد، ازدواج اجباری (Forced Marriage) می نامد. این موضوع نه تنها در جوامع سنتی و اقلیت ها بلکه در کشورهای پیشرفته نیز رواج دارد.

طبق اعلامیه جهانی حقوق بشر، حق آزادی در ازدواج به عنوان یکی از حقوقی اساسی و اولیه هر انسانی است. با توجه به اینکه اغلب قربانیان ازدواج اجباری زنان و اطفال هستند، ازدواج اجباری  از مصادیق نقض حقوق آنان محسوب می شود. از دهه 1980 میلادی، مبارزه با این پدیده در سراسر جهان، شدت گرفته است.

با توجه به معایب ازدواج اجباری، این موضوع در بسیاری از کشورها جرم انگاری شده است. به عبارت دیگر با کسانی که فرد دیگری را مجبور به ازدواج می کنند، مانند مجرم برخورد می شود. اجبار به ازدواج در سنین پایین یا ازدواج کودکان از مهمترین مصادیق ازدواج اجباری در این کشورها است.

 

 

معایب ازدواج اجباری

ازدواج اجباری در تمام دنیا به عنوان یک پدیده ناهنجار شناخته می شود که پیامدهای ناگواری برای فرد و جامعه دارد. در ادامه برخی از مهمترین معایب ازدواج اجباری ذکر می گردد.

 

مبنای فقهی

اولین و مهمترین مسئله در مورد معایب ازدواج اجباری، حلالیت آن است. طبق مبانی فقهی، ازدواج اجباری و بدون رضایت زن و مرد، وجاهت شرعی ندارد.

بسیاری از فقها (مانند آیت الله سیستانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله هادوی تهرانی) معتقدند عقد ازدواج اجباری باطل است. بنابراین آمیزش در آن حکم زنا داشته و فرزند متولد شده حلال زاده نیست.

طبق فتوای شرعی کسی حق ندارد دیگری را مجبور به ازدواج کند، البته راهنمایی و ارشاد مانعی ندارد. اما اجبار نباید رخ دهد.

 

آسیب ها و پیامدهای فردی و اجتماعی

شاید هر فرد یک بار حق انتخاب همسر و ازدواج داشته باشد. اگر این حق را به هر دلیل از دست بدهد، دچار آسیب های روانی زیادی خواهد شد.

از اولین آسیب های ازدواج اجباری این است که رضایت فرد از زندگی کم می شود. و در برابر مسائل مختلف شکننده و آسیب پذیر می گردد.

برخی قربانیان ازدواج اجباری چنین شرایطی را تحمل نکرده و اقدام به فرار، خودزنی، خودکشی یا همسرکشی می کنند.

یا به مواد مخدر و روان گردان پناه می برند. برخی دیگر به افسردگی شدید، پوچی و سایر بیماری های روانی مبتلا می شوند.

برخی با رفتارهای نامناسب و خشونت آمیز سعی در تخریب زندگی مشترک می کنند. عدم برقراری رابطه جنسی مناسب با همسر، ارتباط نامشروع با دیگران، قطع ارتباط با سایرین به ویژه عاملان اجبار، عدم تمایل به فرزندآوری از دیگر عواقب ازدواج اجباری است.

مشکلات ازدواج اجباری فقط به فرد محدود نشده و خانواده و جامعه را نیز در بر می گیرد.

 

 

راهکارهای مقابله با ازدواج اجباری

حال که با معایب ازدواج اجباری آشنا شدید، راهکارهای مبارزه با این پدیده شوم بررسی خواهد شد.

 

مشاوره ازدواج اجباری

معمولا کسانی که فرزند خود یا جوان دیگری را مجبور به ازدواج می کنند، اهداف مصلحت آمیزی را دنبال می کنند. اما اگر با عواقب چنین ازدواج هایی آشنا باشند، احتمال چنین عملی کاهش خواهد یافت.

مشاوره ازدواج اجباری از این لحاظ اهمیت دارد که وضعیت فعلی و آینده جوان را شفاف کرده و عواقب اجبار را روشن می کند.

بنابراین قبل از ازدواج، به خصوص ازدواجی که با رضایت زوجین همراه نیست، برگزاری جلسات مشاوره خصوصی یا کارگاه های آموزشی عمومی ضرورت دارد.

 

قوانین حقوقی و کیفری

آموزش همگانی و برگزاری جلسات مشاوره ازدواج اجباری می تواند راهکار مناسبی برای جلوگیری از این پدیده باشد اما کافی نخواهد بود.

باید قوانین حقوقی و کیفری مناسب برای ضمانت اجرایی و جرم انگاری موضوع تنظیم و تصویب شوند. در این صورت فردی که مجبور به ازدواج شده حق شکایت دارد.

از این طریق احتمال رخداد چنین ازدواجی به شدت کاهش خواهد یافت. تصویب و اجرای این قوانین برای حمایت از حقوق کودکان و زنان بسیار اهمیت دارد.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.