فهرست بستن

فواید ازدواج را بخوانید | پیام مشاور

با شمردن فواید ازدواج می خواهیم به شما بگوییم ازدواج معجزه ای است برای ساختن یک زندگی بهتر، با ما همراه باشید.

ازدواج پیوندی است که قدمتش به ابتدای خلقت انسان باز می‌گردد. خداوند با آفرینش حضرت حوا به عنوان همسر، ازدواج و همسرگزینی را با سرشت انسان پیوند زد.

ازدواج از همان روز اول به‌عنوان راهکاری امن برای تشکیل یک زندگی باثبات و تلاشی برای بقا می باشد. از این‌رو می‌توان آن را یکی از دلایل مهم پایداری و دوام یک نسل در طول زمان دانست.

اگر بخواهیم با نگاهی تکاملی به ازدواج بنگریم می‌توانیم متوجه فواید ازدواج در آدم‌های متاهل و سبک زندگی سالم‌تر آنها شویم.

به‌طورکلی در سرتاسر دنیا ازدواج و پیوندگزینی، به‌عنوان یک امر و نیاز بدیهی پذیرفته شده است. قطعا نمی‌توان جامعه‌ای را یافت که مدعی شود اصلا در فرهنگ آن ازدواج اتفاق نمی‌افتد. بلکه از قدیم الایام این امر به‌عنوان یک اصل اولیه برای زندگی در اجتماع به‌شمار می‌رود.

باتوجه به دگرگونی‌های عصر معاصر، نگاه به ازدواج در جوامع دچار تغییراتی شده است. برای مثال به راه افتادن جنبش‌های فمنیستی یا بالعکس، که ازدواج را به‌عنوان امضای حکم بردگی افراد تلقی می‌کند.

متاسفانه این دیدگاه‌ها روزانه در سرتاسر دنیا درحال گسترش است و منجر به عدم تمایل جوانان به ازدواج و نابودی بنیاد جوامع می شود. از این‌رو قصد داریم در این مقاله به فواید ازدواج بپردازیم و تردیدهای شما را برطرف کنیم.


پیشنهاد می شود مقالهمشاوره ازدواج آنلاین را مطالعه کنید.


ازدواج min - فواید ازدواج را بخوانید | پیام مشاور

ازدواج، توافقی با اعطای حقوق قانونی

شاید امروزه با داغ شدن بازار ازدواج سفید، ازدواج رسمی در بیشتر کشورها از تب و تاب افتاده باشد. حتی از آن به‌عنوان روشنفکر نبودن و محدود شدن به افکار پوسیده یاد کنند.

با‌ این‌حال نباید فراموش شود که ازدواج رسمی و قانونی برای طرفین حقوق قانونی را مشخص می‌کند که باعث مصونیت زن و مرد می‌شود. همچنین وجود این قوانین طرفین را از جنگل روابط نامحدود و غیرمتعهدانه می‌رهاند.

 

 

تشکیل خانواده‌ای محکم، به‌عنوان موهبتی بزرگ

بی‌شک یکی از مهم‌ترین فواید ازدواج این است که ذیل سایه‌ی آن، ارزشمندترین واحد اجتماعی یعنی خانواده شکل می‌گیرد.

بی‌شک بزرگترین تکیه‌گاه هرانسان برای در امان ماندن از ناملایمات زندگی احساس تعلق به خانواده است. با ازدواج کردن به صورت قانونی این موهبت بزرگ نصیب افراد می‌شود و آنها می‌توانند خانواده‌ای که اختصاصا مال خودشان است را بسازند.

 

 

با ازدواج خود را شر تنهایی و انزوا خلاص خواهید ساخت!

حتما تاکنون این ضرب‌المثل به گوشتان خورده است که: «تنهایی فقط برای خود خدا خوبه.» اولین اصلی که همیشه در تعریف وجود انسان به کار می‌رود «اجتماعی بودن» است.

انسان‌ها ذاتا همیشه از تنهایی فراری‌اند و برای پیشرفت و تکامل به دیگران نیازمند هستند. بنابراین ازدواج کردن این تضمین را به فرد می‌دهد که صاحب شریکی ارزشمند برای ادامه‌ی مسیر می‌شود.

همین احساس عدم انزوا و صاحب یک همسفر بودن می‌تواند باعث دلگرم بودن و انگیزه داشتن برای ادامه دادن شود.

 

 

ازدواج، هدیه رابطه‌ای متعهدانه و پایدار به زوجین

یکی از مهم‌ترین فواید ازدواج ورود به رابطه‌ای به رسمیت شناخته شده است. معمولا روابطی که تحت ازدواج قرار دارند بخاطر چارچوب داشتن کمتر منجر به خیانت می‌شوند. و بیشتر دوام می‌آورند.

طبق شواهد به نظر می‌رسد در ازدواج افراد بیشتر احساس تعلق دارند و پیوند عمیق‌تری را با شریک زندگی‌شان احساس می‌کنند.

از این‌رو تمام تلاش‌شان را برای بهبود روابط به کار می‌بندند و در راستای قوی‌تر شدن خانواده‌شان گام برمی‌دارند.

 

 

تجربه طلایی احساس والد بودن

یکی از اصول بدیهی درمورد انسان‌ها وجود غریزه والدگری در ذات آنها است. ازدواج و تولد فرزندان در بستر قانونی خانواده، این غریزه‌ی مهم را در انسان‌ها ارضا می‌کند. همچنین باعث تکامل ابعاد جسمانی و روحانی آنها می‌شود.

 

 

احساس امنیت و آرامش بیشتر در زیر سایه‌ی ازدواج

یکی از مواردی که طبق شواهد، در افراد متاهل بیشتر دیده می شود، احساس امنیت است. به‌طورکلی افراد با ازدواج در درجه‌ی اول از حمایت همسر و در درجه‌دوم از حمایت اقوام همسر و یک شبکه اجتماعی دیگر بهره‌مند می‌شوند.

همین امر سبب می‌شود افراد مزدوج هنگام سختی‌ها بیشتر احساس آرامش داشته باشند. همچنین احساس امنیت بیشتری را تجربه کنند.

 

 

تجربه‌ی رابطه‌ی جنسی در بستر امن ازدواج

بی‌شک یکی از فواید ازدواج تجربه‌ی رابطه‌ی جنسی در محیطی امن است. نیاز جنسی به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین نیازهای انسان به‌شمار می‌رود که ارضای نادرست آن می‌تواند منجر به دردسرهای بزرگی شود.

ارضای این نیاز با هر فرد ناشناخته‌ای می‌تواند بیماری‌های مقاربتی کشنده‌ای چون ایدز را به همراه بیاورد. با این‌حال اگر این نیاز با ازدواج رفع شود هرفرد قبل از ازدواج و رابطه، از سلامت جسمانی کامل شریک خود مطلع می‌شود.

اگر رابطه جنسی در بستر امن و حلال ازدواج انجام شود سلامت جسمانی و روانی فرد را به ارمغان می‌آورد. همچنین می‌تواند مسیری برای تجربه‌ی لذتبخش فرزندآوری باشد.

درحالی که تجربه‌ی اینگونه روابط خارج از چارچوب قانونی علاوه‌بر خطرات سلامتی معمولا همراه با دردسرهای فراوانی است.

 

 

ازدواج، چراغی که امید را در قلب‌ها روشن می‌کند.

طبق تحقیقات طولی و مقطعی‌ای که در کل جهان انجام می شود بیشترین نرخ امید به زندگی، از آن افراد متاهل است. در تبیین این مسئله متخصصان معتقدند.

ازدواج و تشکیل خانواده، برای هر فرد دلیل و معنای زندگی می باشد. از این‌رو این افراد در بن‌بست‌های زندگی سخت‌تر تسلیم می‌شوند. و روحیه‌ی جنگنده بودن را حفظ می‌کنند.

 

 

ازدواج یک عامل مهم برای سلامت جسمانی و روانی

یکی از مسائلی که امروزه در دنیای پزشکی و روانشناسی به‌عنوان یک اصل جا افتاده است. اهمیت ازدواج به‌عنوان یک فاکتور سلامت جسمانی و روانی است.

طبق تحقیقاتی که در این علوم طی سالیان طولانی انجام شد. افراد متاهل کمتر به بیماری‌های کشنده‌ای چون سرطان مبتلا می‌شوند. حتی درصورت ابتلا نیز سریعتر از افراد مجرد، بیوه یا مطلقه بهبود پیدا می‌کنند.

این مقوله در زمینه‌ی بیماری‌های روانی نیز صدق می‌کند. افراد مزدوج استرس کمتری را تجربه می‌کنند. همچنین نرخ ابتلا به بیماری‌های روانی چون افسردگی، دوقطبی، وحشت‌زدگی در آنها پایین‌تر است. به‎‌علاوه درصورت ابتلا نیز بخاطر بهره‌مندی از شبکه حمایتی اطرافیان و همسر زودتر بهبود می‌یابند.

در آخر باید اضافه کرد که حتی اگر فرهنگ جهانی نسبت به ازدواج دچار دگرگونی شود. باز هم ذره‌ای از اهمیت آن کم نمی‌شود. ازدواج در تمام ادوار تاریخ راه‌حلی مطمئن برای برخورداری از یک سبک زندگی سالم که منجر به بقا می‌شود بوده است.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.