فهرست بستن

طرحواره رهاشدگی | 6 راهکار اساسی برای درمان

درمان طرحواره رهاشدگی به شما کمک می کند تا زندگی بهتری داشته باشید. طرحواره رهاشدگی می گوید: “خواهش می کنم مرا تنها نگذار”

این باور عمیقا در ذهن شما ریشه دوانده است که افراد مهم زندگی تان را دیر یا زود از دست خواهید داد. و تا آخر عمر از نظر عاطفی تنها خواهید ماند.

اگر افراد مهم زندگی تان بمیرند یا شما را تنها بگذارند باز هم این احساس یقه شما را رها نخواهد کرد. و انتظار دارید دیگران شما را به حال خود رها کنند.

احساس می کنید کسانی که موقتا از شما دور شده اند را دیگر نمی بینید. احساس می کنید انگار تقدیر شما را با تنهایی و بی پناهی رقم زده اند.

مشاوره تلفنی پیام مشاور روانشناسان و طرحواره درمانگران باسوادی را برای درمان طرحواره شما به کار گرفته است تا بتوانند در تعدیل طرحواره رهاشدگی به شما کمک کنند. مشاوره روانشناسی آنلاین نیز در این زمینه می تواند کمک حال شما باشد.

رهاشدگی - طرحواره رهاشدگی | 6 راهکار اساسی برای درمان

انواع رهاشدگی

1- رهاشدگی مبتنی بر وابستگی:

فردی که درگیر رهاشدگی مبتنی بر وابستگی می باشد. در محیط حمایتگری بزرگ شده است. بنابراین در کودکی با هیچ چالشی رو به رو نشده است. این افراد علاوه بر تله رهاشدگی دارای طرحواره وابستگی هم می باشند. در اینجا شما نیازمند افرادی هستید که مثل یک والد، مستقل و هدایتگر باشد تا بتواند نیازهای شما را برطرف سازد.

2- رهاشدگی مبتنی بر بی ثباتی یا فقدان:

در رهاشدگی مبتنی بر فقدان شما در محیطی بزرگ شده اید که بی ثبات بوده است. و در آن احساس امنیت نداشته اید. در اینجا شما در جست و جوی عشق، احترام و تعلق خاطر عاطفی هستید.

 

ریشه های تحولی تله زندگی رها شدگی

1- ممکن است شما زمینه بیولوژیکی برای اضطراب جدایی داشته باشید که در این صورت تحمل تنهایی برای شما سخت و طاقت فرسا می شود. 

2- در سن کودکی یکی از والدین شما فوت کرده باشند یا برای همیشه شما را ترک کرده باشند

3- در سن کودکی شما مادرتان در بیمارستان بستری بوده یا مدت زیادی از شما دور بوده است.

4- مادر شما فردی بی ثبات و دم دمی مزاج بوده است. یا اینکه افسرده، عصبانی یا میگسار بوده است. یا به نحوی دائم در معرض بی توجهی و غفلت او قرار گرفته اید.

5- در کودکی والدین شما از هم جدا شده اند. یا آتش جنگ بین آنها چنان بالا میگرفت که نگران بودید مبادا بنیان خانواده شما از هم بپاشد.

6- افراد خانواده شما سخت به یکدیگر وابسته بوده اند. و نگذاشته اند آب در دل شما تکان بخورد. به دلیل حمایت افراطی خانواده هیچگاه در دوران کودکی یاد نگرفته اید که با مشکلات خاص دوران کودکی دست و پنجه نرم کنید.

 

تفاوت تله رهاشدگی با تله محرومیت هیجانی

در محرومیت هیجانی والدین حضور فیزیکی دارند اما رابطه عاطفی مناسب با فرزندانشان و همسرشان ندارند. چنین والدینی نمی دانسته اند چگونه به دیگران عشق بورزند، به دیگران احترام بگذارند و با اطرافیان همدلی کنند. ارتباط فرزندان با والدین قابل پیش بینی بوده است اما صمیمیت عاطفی در آن حاکم نبوده است. در تله زندگی رهاشدگی، والدین  کاملا غیر قابل پیش بینی اند. با کودک خود رابطه دمدمی مزاج دارند. با فرزندان خود از لحاظ عاطفی رفتار نامناسبی در پیش می گیرند. اگر چنین شرایط وجود داشته باشد ممکن است کودک در دام هر دو تله زندگی بیوفتد.

 

نشانه هایی که می گوید شما دچار طرحواره رهاشدگی هستید

1- شما از صمیمی شدن با دیگران، حتی همسرتان اجتناب می کنید. برای اینکه می ترسید مبادا این فرد را از دست بدهید یا از صمیمیت صدمه ببینید.

2- شما دائم نگرانی که مبادا همسرتان بمیرد یا به نحوی او را از دست بدهید.

3- شما مدام نگرانید که همسرتان در حال انجام چه کاری هست.

4- به شدت حسود هستید و همسرتان را تحت مالکیت کامل خود می خواهید.

5- نمی توانید دوری از همسرتان را حتی برای چند روز تحمل کنید.

6- شما هیچ گاه درباره وفاداری و پایبندی همسرتان به رابطه، خاطرجمع نخواهید بود.

8- از دست همسرتان عصبانی می شوید و او را به بی وفایی و خیانت متهم می کنید.

 

درمان طرحواره رهاشدگی

1- رهاشدگی دوران کودکی خود را درک کنید.

2- برای درمان طرحواره زهاشدگی باید احساس های مربوط به رهاشدگی را بازنگری کنید. و حساسیت های خود را به از دست دادن افراد نزدیک، ترس از تنهایی و نیاز به آویزان شدن و وابستگی بیمارگونه بشناسید.

3- روابط عاطفی گذشته خود را بررسی کنید تا الگوهای منجر به عود و بازگشت تله زندگی را بشناسید. فهرستی از خطاهای فکری و رفتاری ناشی از رهاشدگی تهیه کنید.

4- از رابطه با افراد بی ثبات، بی تعهد و تنوع طلب اجتناب کنید، ولو اینکه این افراد برای شما جذابیت و کشش زیادی داشته باشند.

5- وقتی که نامزدی پیدا می کنید که متعهد و با ثبات است به او اعتماد کنید. باور کنید که او برای همیشه کنار شما می ماند و شما را ترک نمی کند.

6- برای درمان طرحواره رهاشدگی حسادت نکنید. به همسرتان آویزان نشوید و به جدایی های معمول زندگی واکنش افراطی نشان ندهید. 

رهاشدگی - طرحواره رهاشدگی | 6 راهکار اساسی برای درمان

برای ثبت نظر کلیک کنید

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.