فهرست بستن

خیانت پدر به مادر | 10 راهکار مهم برای برخورد با خیانت پدر

با خیانت پدر به مادر چگونه برخورد کنم؟ هیچ فردی نمی‌تواند دیگری را به مراجعه به تراپیست مجبور کند. پس از خیانت پدر به مادر نه تنها زوجین بلکه تمام اعضای خانواده به تراپی نیاز خواهند داشت.

مشاوره خانواده برای کودکان و برقراری ارتباط سالم با والدینشان ضروری است. به علاوه، زوج درمانی به والدین کمک می‌کند تا برای تصمیم گیری میان ترمیم رابطه‌ی خود یا جدایی در احساسات و افکار خود کنکاش کنند.

مشاوره تلفنی در این زمینه می تواند تا حد زیادی مشکلات خیانت زوجین را کم کند و شرایط خانوادگی را به مرحله بهتری ببرد.


پیشنهاد می شود مقاله مشاوره خیانت تلفنی را مطالعه کنید.


 

مراحل رویارویی با خیانت پدر به مادر و راهکارهای مرحله به مرحله‌ی آن

رویارویی با خیانت پدر به مادر هیچ گاه آسان نیست. مهم‌ترین کاری که می‌توانید در این دوره‌ی بحران انجام دهید، تمرکز روی خود، پردازش احساسات، فاصله گرفتن از افکار منفی حول مسئله، تعیین حد و حدود برای خود و برقراری دوباره‌ی پیوند خانوادگی است.

خیانت می‌تواند ازدواج و خانواده را از هم بپاشد اما انجام برخی اقدامات می‌تواند رابطه شما با پدرتان را ترمیم کند.

 

 

مرحله اول رویارویی با خیانت پدر به مادر (0 تا 6 هفته)

این مرحله برای تصمیم گیری در مورد خیانت پدر به مادر مناسب نیست. در این زمان حتی مراجعه به تراپیست یا درخواست کمک از گروه‌های حمایتی نیز توصیه نمی‌شود.

 

قدم اول: کشف حقیقت در مورد خیانت پدر به مادر

تنها کاری که از شما بر می‌آید اطمینان از بابت تغذیه و خواب مناسب والدینتان است.

 

قدم دوم: واکنش به خیانت پدر به مادر 

پس از خوابیدن شوک اولیه‌ی،  والدین قادر به بازگشت به روتین نرمال زندگی خود نظیر بیرون بردن آشغال‌ها یا رفتن به محل کار خواهند بود. در این مرحله زوجین شدیدترین دعواها را تجربه خواهند کرد. 

 

قدم سوم: درد خیانت پدرم را تسکین دهید

والد خیانت دیده زمان زیادی را برای فهم دلیل خیانت و مرور گذشته صرف می‌کند. سوگ، اضطراب، افسردگی، افکار وسواسی و اختلال استرس پس از تروما همگی رایج هستند.

برای کمک به خود و والدینتان تمام احساسات و واکنش‌های مورد تجربه را نرمال سازی کنید. به خود و والدینتان اطمینان دهید که این مرحله با وجود درد بسیاری که به همراه داشته است تا ابد پایدار نمی‌ماند.

به عنوان یک فرزند آسیب دیده می‌توانید از تراپی، گروه‌های حمایتی و منابع آنلاین بهره مند شوید. اطلاعاتی که از این طرق دریافت می‌کنید، برای مرحله‌ی بعد ضروری هستند.

 

قدم چهارم: در برخورد با خیانت پدر سعی کنید روشنفکر باشید

هر ازدواجی با دیگری تفاوت دارد و افراد قوانین و قواعد خاص خود را برای رابطه‌شان دارند. در بعضی ازدواج‌ها افراد به یکدیگر اجازه‌ی داشتن روابطی باز را می‌دهند اما برخی دیگر تک همسری را انتخاب می‌کنند.

البته که گاهی فرد به علت احساس نادیده گرفته شدن یا دلایلی دیگر خیانت می‌کند. که در اینجا نیاز به مشاوره زوج درمانی احساس می شود.

 

قدم پنجم: عجول نباشید و زوایای مختلف خیانت پدر به مادر را بررسی کنید

در مورد اینکه آیا باید خیانت پدر به مادر را با او در میان بگذارید فکر کنید. برای روش‌های در میان گذاشتن این موضوع برنامه ریزی کنید.

هرگز سعی نکنید در گوشی یا قبض پدرتان به دنبال سرنخ بگردید. می‌توانید با مادرتان در این مورد صحبت کنید.

اما در صورتی که متوجه شدید او از این موضوع خبر داشته و برای حفظ خانواده به روی خود نیاورده است، قضاوتش نکنید. گاهی نیز بهتر است اجازه دهید پدرتان خود موضوع را با مادرتان در میان بگذارد.

 

 

مرحله دوم رویارویی با خیانت پدر به مادر (۶ هفته تا ۱۸ ماه)

در این پروسه از رویارویی با خیانت پدر به مادر، والدین باید در مورد نحوه‌ی رفتار با یکدیگر و افرادی که از آن‌ها درخواست حمایت خواهند کرد صحبت کنند.

 

قدم ششم: تصمیم گیری در مورد خیانت پدر به مادر

شما زندگی و مسائل خود را برای نگرانی دارید و نیازی به زحمت شما برای این مورد نیست.  حتما به والدین خود گوشزد کنید که دوست ندارید وسط دعوای آن‌ها قرار بگیرید و جانبداری هیچ یک از آن‌ها را کنید.

 

قدم هفتم: مرزهای خود را تعیین کنید

در این مرحله از رویارویی با، والدین در مورد اینکه جدا شوند یا یک فرصت دوباره به هم بدهند تصمیم می‌گیرند. به عنوان فرزند، شما می‌توانید نظرات خود در مورد تصمیماتشان را با آن‌ها در میان بگذارید. سپس باید برای خود مرزهایی را تعیین کنید. تعدادی از حد و حدودهایی که می‌توانید برای خود تعیین کنید:

  • میانجی‌گری والدین خود را نکنید.
  • دروغ نگویید، جاسوسی و پنهان کاری نکنید.

شاید رعایت این مرزها ظالمانه به نظر برسد. ممکن است مادر شما به شانه‌ای برای گریه کردن نیاز داشته باشد یا پدر شما در مورد مادرتان شما را سوال پیچ کند.

با وجود اینکه سخت است در این موارد رعایت حدود خود را در اولویت قرار دهید. پس از تعیین حد و مرز خود، به والدینتان اجازه دهید مشکلاتشان را بین خود حل و فصل کنند.

 

قدم هشتم: در مورد احساسات خود نسبت به خیانت پدر به مادر صادق باشید

احساسات صادقانه‌ی خود را با پدرتان در میان بگذارید و در مورد اینکه آیا قصد بخشیدن او را دارید یا خیر تصمیم بگیرید.

فارغ از هر تصمیمی که در مورد خیانت پدر به مادر می‌گیرید، هرگز از آن استفاده‌ی ابزاری نکنید. در بحث با والدین منت تصمیمتان را بر سرشان نگذارید.

بهترین انتخاب برای شما این است که از موضوع گذر کنید و پدرتان را ببخشید اما تنها در صورتی که از صمیم قلب این تصمیم را بگیرید.

 

 

مرحله سوم رویارویی با خیانت پدر به مادر (برای همیشه)

سخت‌ترین بخش برخورد با خیانت همین مرحله است. به احتمال زیاد به این زودی قادر به هضم این قضیه و رهایی از خواب خیانت پدر به مادر نخواهید بود.

 

قدم نهم: نشخوار فکری خیانت پدر به مادر را رها کنید

هر تصمیمی را که والدینتان برای رابطه‌ی خود می‌گیرند را بپذیرید. حتی اگر باب میلتان نیست. مثلا ممکن است مادرتان تصمیم بگیرد با مردی که به او خیانت کرده است بماند.

ممکن است مادر شما تصمیم بگیرد از پدرتان جدا شود و سال‌ها بابت این قضیه اشک بریزد. در سناریوی دیگر والدینتان با هم می‌مانند اما همیشه‌ی خدا اوضاع بینشان شکرآب است.

اما به یاد داشته باشید که درست کردن این رابطه مسئله‌ی خودشان است. تنها آن‌ها هستند که قدرت و حق تصمیم گیری در رابطه با ازدواج خود دارند. با حمایت از آن‌ها در طول بحران، کمکی برای گرفتن تصمیمات بزرگ باشید.

 

قدم دهم: زوج درمانی و مشاوره خانواده برای رویارویی با خیانت پدر به مادر

مشاور ازدواج و خانواده برای والدین فرصت تصمیم گیری در یک فضای امن را تامین می‌کند. و به آن‌ها اجازه‌ی حرکت رو به جلو با سالم‌ترین روش را می‌دهد.

انواع روش‌های تراپی وجود دارند که برخی از آن‌ها برای ترمیم رابطه کمک کننده‌تر هستند. هر تراپیست روش‌های درمانی خاصی را با توجه به شرایط شما بکار می‌گیرد.

حتما در مورد افکارتان با درمانگر صحبت کنید. ممکن است ترجیح دهید یک فرد به طور همزمان هم تراپیست خانواده و هم تراپیست والدینتان نباشد.

از آنجا که مهم‌ترین بخش تراپی پیوند بین درمانگر و مراجع است، تغییر مکرر تراپیست تا زمان پیدا کردن فردی که با او احساس راحتی می‌کنید ایرادی ندارد.

 

 

زوج درمانی و مشاوره خانواده پس از خیانت پدر به مادر

پس از خیانت پدر به مادر، پیوند بین شما و والدی که خیانت کرده است و پیوند بین والدینتان نیاز به بازسازی دارد.

یک شروع دوباره به کمک مشاوره ازدواج و خانواده ضروری است. شما می‌توانید همراه با خانواده یا پدرتان به کلینیک روانشناسی مراجعه کنید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.