فهرست بستن

بهترین سن ازدواج دختر از نظر روانشناسی

قبل از پاسخ به سوال مهم بهترین سن ازدواج برای دختر از نظر روانشناسی باید اشاره کرد مسئله ازدواج یک مسئله غریزی و فطری است. ازدواج زمانی به تحقق می پیوندد که این غریزه در کنار رشد سنی و عقلی در دختر و پسر بیدار شود.

ازدواج یکی از مقوله های مهم در هر جامعه ای است که از نظر فرهنگی و اجتماعی به آن بسیار اهمیت داده شده است.

برای ازدواج اولین قدم انتخاب همسر است. انتخاب باید عاقلانه و با بصیرت باشد تا زندگی رضایت بخش را به همراه داشته باشد. برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری در ازدواج داشته باشید، می توانید از مشاوره تلفنی کمک بگیرید.


پیشنهاد می شود مقاله مشاوره ازدواج را مطاله کنید.


 

بهترین سن ازدواج برای دختر چه زمانی می باشد؟

با توجه به توضیحاتی که داده شد همچنان سوال اساسی مطرح است که بهترین سن ازدواج برای دختر چه موقع است؟

مسئله ازدواج و سن ازدواج در جوامع مختلف متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد. هر جامعه ای متناسب با فرهنگ و سبک زندگی ای که دارد شیوه های خاصی را برای ازدواج در نظر می گیرید.

برای سن ازدواج دیدگاههای زیادی وجود دارد. اما موضوعی که اهمیت دارد این است که، نه زود بودن مطرح است و نه دیر بودن بلکه آنچه در ازدواج اهمیت دارد، به موقع بودن آن است.

شواهد نشان می دهد که ازدواج زودهنگام یا دیر هنگام، و ازدواجی که با عدم توجه به رشد لازم در تمام زمینه ها باشد تبعات زیادی به همراه دارد. و فرد نمی تواند آرامش روانی که ماحصل ازدواج است را تجربه کند.

بهترین سن ازدواج برای دختر یک مقوله نسبی است و در افراد مختلف متفاوت است. مشخص کردن سن ازدواج برای همه یک امر اشتباه است چون هر شخصی ممکن است در سنی خاص شرایط لازم برای ازدواج را داشته باشد.

 

 

معیارهای مهم برای تعیین سن ازدواج

زمان مناسب ازدواج برای هر فرد زمانی است که به رشد مطلوب در 5 زمینه رسیده باشد. در ادامه ما شرایط لازم برای داشتن یک ازدواج موفق را بیان می کنیم.

 

رشد اجتماعی

تمام افراد جامعه به روابط اجتماعی نیاز دارند. داشتن روابط اجتماعی مستلزم رشد اجتماعی است. البته باید اشاره کرد که رشد اجتماعی با رشد عقلی و عاطفی رابطه تنگاتنگی دارد.

در واقع رشد عقلی و عاطفی در داشتن رابطه اجتماعی خوب به فرد کمک می کند. رشد اجتماعی در خانواده، مدرسه، دوستان و اجتماع مورد بررسی قرار می گیرد.

هر شخصی با ارتباطی که از کودکی با خانواده و بعد در اجتماع برقرار می کند رفته رفته روابط اجتماعی را می آموزد و به رشد اجتماعی می رسد.

فردی که به رشد اجتماعی مطلوبی رسیده باشد در زندگی زناشویی درک بهتری خواهد داشت. رشد اجتماعی به شما کمک می کند تا به ارزش های اخلاقی نیز پایبند بوده و رفتار بهتری با همسر خود داشته باشید.

همچنین به شما کمک می کند همیشه مسئولیت های خود را در زندگی زناشویی به خوبی انجام دهید.

 

رشد فرهنگی

در بررسی مسئله بهترین سن ازدواج برای دختر کمتر کسی به فاکتور بلوغ فرهنگی توجه می کند. بلوغ فرهنگی زمانی در فرد اتفاق می افتد که شخص بدون هیچ تعصبی به آداب و رسوم نادرست در جامعه و خانواده تصمیم به ازدواج می گیرد.

در واقع این نوع تصمیم گیری نشانه بصیرت است و این فرد تصور روشنی از زندگی دارد و خود را درگیر آداب و رسوم غلط نمی کند.

بلوغ و رشد فرهنگی در شناخت فرهنگ اجتماعی حاصل می شود. در واقع فرد فرهنگ اجتماعی را تجزیه تحلیل می کند و می تواند مفهوم درست را از غلط به خوبی تشخیص دهد.

لازم به ذکر است که گرچه تحصیلات در رشد فرهنگی تاثیر گذار است. اما به این معنا نیست که هر چه تحصیلات بالاتر باشد فرد به لحاظ فرهنگی بالغ تر است. بلکه در کنار تحصیلات شعور، درک و تشخیص درست نیز اهمیت دارد.

 

رشد عاطفی

بهترین سن ازدواج برای دختر زمانی است که به رشد عاطفی مطلوب رسیده باشد. برای یک ازدواج موفق رشد عاطفی فاکتور مهمی است.

توجه داشته باشید که این جا منظور از رشد عاطفی تصمیم گیری بر مبنای احساسات نیست بلکه منظور لطافت و ابراز شادی و محبت است.

رشد عاطفی قدرت محرک هر فرد می باشد و به او کمک می کند بتواند با جهان پیرامون خود اتصال برقرار کند. فرد در زندگی زناشویی به کمک رشد عاطفی می تواند احساسات مثبت و منفی خود را مهار کند.

لازم به ذکر است که رشد عاطفی در یک برهه خاص از سن فرد شکل نمی گیرد بلکه این رشد به عواملی چون تجربه و تعامل و همچنین یادگیری بستگی دارد.

فرد در دایره روابط اجتماعی با دیگران و جوامع می تواند به رشد عاطفی مطلوب برسد. به طوری که بتواند تصمیمات آگاهانه ای در زندگی خود بگیرد.

 

رشد عقلی

رشد فکری یکی از مولفه های مهم در ازدواج است به طوری که فرد چنانچه به رشد عقلی نرسیده باشد نمی تواند تصمیم مهمی مثل ازدواج بگیرد، زیرا قدرت تشخیص ندارد.

رشد عقلی غالبا بعد از بلوغ جسمانی روند تکامل را طی می کند. در چنین حالتی  فرد می تواند تصمیمات آگاهانه بگیرد. رشد عقلی در مقوله ازدواج به شما کمک می کند تا به دور از غلبه احساسات و بر پایه آگاهی تصمیم بگیرید.

رشد عقلی و عاطفی با هم ارتباط دارند. به طوری که زمانی که رشد عقلی و عاطفی اتفاق افتاده باشد فرد در مواجهه با مسائل اطراف خود تصمیم و تفکرات واقع بینانه تری خواهد داشت.

شواهد و آمار ها نشان می دهد افرادی که به رشد عقلی مطلوبی رسیده اند امکان تغییر عقیده و رفتار در آنها بسیار کم است.

 

بلوغ جنسی

یکی از فاکتور های اصلی در ازدواج مسئله بلوغ جنسی است. که در انتخاب سن ازدواج نیز به آن توجه ویژه ای می شود.

خانواده ها زمانی از تصمیم فرزندانشان مبنی بر ازدواج حمایت می کنند که می دانند فرزندانشان به رشد جسمی و جنسی لازم رسیده اند.

بلوغ جسمی در کنار بلوغ جنسی دارای اهمیت است. در واقع بهترین سن ازدواج برای دختر زمانی است که به لحاظ جسمی به بلوغ رسیده باشد. و توانایی جنسی نیز داشته باشد.

دختران غالبا تا 17 سالگی به بلوغ جنسی کامل می رسند. با این حال بلوغ ممکن است متناسب با مناطق مختلفی که در آن زندگی می کنند متفاوت باشد.

با رشد بلوغ جنسی دختر و پسر برای روابط زناشویی آمادگی پیدا می کنند. اما باید این نکته را در نظر داشت که بلوغ جنسی زودتر از بلوغ های دیگر در دختران شکل می گیرد. بنابراین بلوغ جنسی را در ازدواج نمی توان مبنا قرار داد.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.