فهرست بستن

ازدواج با مرد زن دار | دلایل و معایب

ازدواج با مرد زن دار چه دلایلی دارد؟ عوارض آن چیست؟ و چه پیامدهایی به دنبال دارد؟

ازدواج یا پیوند زناشویی، یک رابطه انسانی، فرهنگی، اجتماعی، قانونی و شرعی است. که انجام آن، لازمه بقای انسان به حساب می آید.

اما گاهی این ارتباط و قانون لازم و ضروری، مانند بسیاری از ارتباطات و قوانین اجتماعی و غیر اجتماعی دیگر، ممکن است از مسیر صحیح آن خارج شود.

ازدواج با مرد زن دار و چند همسری، می تواند یکی از مصادیق خروج از مسیر صحیح تلقی شود. ازدواجی که  در بسیاری از مواقع، مشکلات عدیده ای را در خانواده ایجاد می کند. البته درستی یا نادرستی بودن این پدیده باید با بررسی شرایط وقوع آن مورد قضاوت واقع شود.

ازدواج با مرد متاهل و به طور کلی چند همسری برای مردان، از نظر شرعی خلاف نیست، لیکن از نظر فرهنگی و اجتماعی، می تواند مشکلاتی را در جامعه ایجاد کند.

البته روی سخن ما با بیشتر جوامع است و در اینجا به برخی از جوامع کوچک که هنوز هم چند همسری و ازدواج با مرد متاهل به صورت تقریبا عادی رواج دارد، کاری نداریم.

به صورت کلی تشکیل خانواده برای به دست آوردن آرامش و راحتی بیشتر صورت می گیرد. یعنی یکی از دلایل اصلی ازدواج با مرد متاهل این می تواند باشد که آن زوج، چه زن و چه مرد، آرامش کافی را درون خانواده نداشته اند.

در ادامه با موارد بیشتری در خصوص ازدواج با مرد زن دار آشنا خواهید شد.


پبشنهاد می شود مقاله مشاوره ازدواج آنلاین را مطالعه کنید.


 

با مرد متاهل min - ازدواج با مرد زن دار | دلایل و معایب

 

دلایل ازدواج با مرد متاهل

ازدواج با مرد متاهل معایب و مشکلات خاص خودش را دارد. در بسیاری از موارد، مرد در خصوص رفع نیازهای مادی و معنوی دو زن به صورت همزمان، به مشکل می خورد.

عدم اختصاص مدت زمان کافی برای هر دو زن و عمل نکردن به قول و وعده هایی که به زنان داده است، از جمله مشکلاتی است که بسیاری از مردان و زنانی که در گیر این موضوع هستند، با آن سر و کار دارند.

بچه های زن اول و نیز دوم هم، می تواند خود مشکل آفرین باشند. این موارد و موارد مشابه در ازدواج با مرد متاهل، می تواند باعث سلب آرامش از خانواده شود.

با این حال، چرا بعضی از زنان  به چند همسری و  ازدواج با مرد متاهل متمایل شده و یا به عبارت بهتر رضایت می دهند؟

برخی از دلایل این امر در ذیل توضیح داده خواهد شد.

 

 

رفع نیازهای اولیه

منظور از نیازهای اولیه در اینجا، هم نیازهای مادی، هم نیازهای غریزی و هم سایر نیازهای معنوی زن و مرد است.

کسی نمی تواند منکر هر یک از این نیازها شود. شاید یکی از اصلی ترین دلایل ازدواج با مرد متاهل همین نکته باشد. می خواهیم از جانب زن این مساله را بررسی کنیم.

مساله اصلی این است که اگر زن نتواند به هر دلیلی نیازهای اولیه خود را برطرف کند، آیا روی آوردن به رابطه با مرد متاهل و ازدواج با او کار درستی است؟

جواب در اغلب موارد منفی است. در جوامع امروزی بسیار کم اتفاق می افتد که مشکلات یک زن با ازدواج با مرد متاهل بر طرف شود.

رفع نیاز های اولیه یک زن از طریق ازدواج با مرد متاهل، نوعی پاک کردن صورت مساله است. در اکثر مواقع عدم وجود شناخت کافی از طرف مقابل، نداشتن عشق و علاقه در دو طرف، وجود تفاوت های عمیق فرهنگی و اجتماعی و بسیاری از موارد دیگر باعث می شود تا پس از مدت کوتاهی ازدواج با مرد متاهل به شکست بینجامد.

ممکن است کسی بگوید، با این تفاسیر، ازدواج با مرد متاهل و به طور کلی چند همسری، اگر از روی شناخت قبلی و عشق و علاقه و همچنین وجود شباهت های فرهنگی و اجتماعی باشد، می تواند به یک ازدواج موفق و پایدار منجر شود.

پاسخ باز هم در بسیاری از موارد، می تواند منفی باشد. واقعیت امر این است که همه اینها یک طرف ماجرا هستند و بخش مهم ماجرا به زن اول بر می گردد.

به این معنی است که حتی اگر تمام این عوامل مهیا باشد، باز هم احتمال اینکه ازدواج با مرد متاهل به دلیل وجود زن اول دچار مشکل و اختلال شود، بسیار است.

 

 

فشار خانواده و جامعه عامل ازدواج با مرد متاهل

در برخی موارد فشار خانواده و جامعه بر زن مجرد منجر به ازدواج با مرد متاهل می شود. یعنی گاهی ممکن است زن به خاطر رهایی از فشار خانواده و جامعه، خود را از چاله به چاه بیندازد. البته این ازدواج بسیار مشکل آفرین تر از مجرد ماندن در خانواده خواهد بود.

ازدواجی که نه از روی شناخت و حتی احساس و عاطفه، بلکه صرفا برای رهایی از یک مشکل کوتاه مدت صورت می پذیرد.

پیشنهاد می شود زنان قبل از این گونه موارد و تن دادن به ازدواج با مرد متاهل بدون بررسی و شناخت، به مشاوره ازدواج پرداخته تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود. مجرد ماندن در بسیاری از موارد بهتر از ازدواج با مرد متاهل بدون بررسی و شناخت است.

 

 

عشق عامل ازدواج با مرد متاهل

برخی از زنان فکر می کنند بدون یک مرد خاص نمی توانند زندگی کنند، حتی اگر آن مرد، متاهل باشد. به همین دلیل به ازدواج با مرد متاهل روی می آورند. این هم یکی از مشکلات رایج برخی زنان است که علاوه بر خراب کردن زندگی خود، می تواند به ویرانی یک زندگی دیگر بینجامد.

صبر کردن و و اصلاح طرز فکر، پیشنهاد ما به این گونه زنان است. عشق یک طرفه محکوم به شکست است و اگر مرد مایل به ازدواج با آن زن بود، مسلما قبل از ازدواج اول به سراغ او می رفت.

ازدواج با مرد متاهل از روی عشق و عاشفی یک طرفه، اشتباهی است که می تواند به قیمت نابودی زندگی هر دو زن تمام شود.

 

 

فرهنگ و سنت چند همسری

همانطور که در ابتدا اشاره شد، چند همسری و ازدواج با مرد متاهل در بسیاری از جوامع و خانواده ها به عنوان یک فرهنگ و سنت رایج است. سنتی که علاوه بر خانواده، جامعه را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

بدون شک ازدواج با مرد متاهل صرفا به خاطر سنت و فرهنگ مرسوم در یک جامعه و بدون بررسی شرایط اولیه، باعث ایجاد مشکلات بعدی شدیدتر خواهد شد.

در جوامع امروزی بسیار کم اتفاق می افتد که ازدواج با مرد متاهل به یک آرامش پایدار و زندگی همراه با خوشبختی و ثبات، منتهی شود.

 

 

سخن پایانی

در خصوص ازدواج با مرد متاهل سخن آخر همان سخن اول است. ازدواج یک زن با مرد متاهل نیاز به بررسی بسیار دقیق شرایط دارد. برخی از این شرایط عبارتند از: دلیل ازدواج دوم مرد، تعداد فرزندان از زن سابق، میزان عشق و علاقه و مهم تر از آن اعتماد طرفین به یکدیگر، محل زندگی زن دوم، رعایت موارد قانونی و… .

شرایطی که هر چه قدر هم دقیق بررسی شوند، باز هم موفقیت نسبی و محدود را در خانواده ایجاد خواهد کرد. و نه خوشبختی دائم و همیشگی.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.