فهرست بستن

ازدواج با زن مطلقه | مزایا و معایب

آیا ازدواج با زن مطلقه هیچگونه مشکل قانونی و شرعی ندارد؟ سوال اخیر برای اشخاص زیادی در جامعه وجود دارد و این افراد تمایل دارند تا بدانند آیا مانع قانونی وجود دارد یا خیر.

شرایط قانونی و شرعی ازدواج با یک زن مطلقه مطابق با همان قانون نکاح در عرف است. یعنی همانگونه که اشخاص می‌خواهند برای اولین بار ازدواج کنند باید شرایطی را رعایت کنند، در این ازدواج نیز باید همان شرایط رعایت شوند.

البته در ادامه به طور مفصل هر کدام از مفاد قانونی مربوط به این نوع نکاح را بررسی می‌کنیم تا سوالاتتان برطرف شوند. مسئله بعدی که بررسی می‌کنیم، آثار روانشناسانه و اجتماعی این نوع ازدواج است.


پیشنهاد می شود مقاله مشاوره ازدواج آنلاین را مطالعه کنید.


با زن مطلقه min - ازدواج با زن مطلقه | مزایا و معایب

ازدواج با زن مطلقه از نظر قانون

از لحاظ قانونگذار، این ازدواج هیچ اشکالی ندارد. تنها الزامی که در خصوص ازدواج با زن مطلقه وجود دارد مربوط به عده می‌ شود.

عده همان مدت زمان خاصی است که یک خانم در حالت‌ های مختلفی باید نگه دارد. عده مخصوص زن مطلقه سه طُهر است که مدت زمان آن برای هر خانم متفاوت است.

یعنی حدوداً سه ماه باید از زمان طلاق گرفتن خانم گذشته باشد. تا اجازه ازدواج مجدد را از لحاظ قانونی داشته باشد.

البته همانطور که گفتیم، این مدت زمان نسبی است و برای هر خانم متفاوت می باشد. در خصوص ازدواج زن مطلقه باید بدانید که خود خانم به طور دقیق می‌داند که آیا فرزند دارد یا خیر.

یعنی فلسفه عده که باید در ازدواج با زن مطلقه رعایت شود مربوط به فرزند است. بنابراین خود خانم می‌داند که آیا مواقعه داشته است. و اینکه آیا این مواقعه منجر به داشتن فرزند شده است یا خیر.

پس از پاسخ به سوال اخیر و یا دریافت پاسخ آزمایشگاه به راحتی می‌توانید با زن مطلقه ازدواج کنید. البته بدیهی است که شخص مجرد هیچ مانعی برای ازدواج با زن مطلقه ندارد.

اما اشخاص متاهل برای ازدواج مجدد باید سایر مجوزهای قانونی را داشته باشند. یعنی اولین مجوز قانونی مربوط به رضایت همسر اول می‌شود که دریافت آن ضروری است.

همچنین امکان ازدواج موقت با زن مطلقه برای اشخاص مجرد و متاهل با کسب اجازه از همسر وجود دارد. البته نظر برخی از حقوقدانان و فقها برای ازدواج موقت اشخاص متاهل این است که نیازی به اجازه همسر ندارند.

 

 

مزایای ازدواج با زنی که قبلا ازدواج کرده است:

هر ازدواج موفقی می‌ تواند خوشحالی و نشاط فراوانی را برای زوج و زوجه فراهم کند. ازدواج با زن مطلقه نیز از این قاعده مستثنی نیست و در صورتی که موفق باشد می‌تواند خوشحالی زیادی را فراهم کند.

موفقیت یک ازدواج مشروط به مولفه‌ های مختلفی است. که با در نظر گرفتن آنها می‌ توانید از مشکلات خارج شوید.

یعنی مسئله مزایا و معایب ازدواج، با یکدیگر درآمیخته شده اند. و مرز میان آنها بسیار باریک می‌ باشد. به بیان دیگر یک اتفاق می‌ تواند در صورتی که به طور عاقلانه پذیرفته شود. به عنوان یک مزایا در ازدواج محسوب شود. اما در صورتی که با همان اتفاق به طور غیر عاقلانه برخورد شود می‌تواند به عنوان یک مشکل محسوب شود.

علاوه بر نکته بسیار مهمی که در مورد مزایای ازدواج با زن مطلقه در قسمت بالا گفتیم، نکات و مزایای دیگری نیز وجود دارند.

اولین نکته مهم در مورد این ازدواج مربوط به تفاهم می شود. یعنی خانم مطلقه پس از یک ازدواج به فهم جدیدی از زندگی مشترک رسیده است. و قطعاً متفاوت از دختران خواهد بود.

یعنی شرایط فکری و آینده نگری برای دخترانی که تازه ازدواج می‌ کنند. با زنانی که یک ازدواج را پشت سر گذاشته اند قطعاً متفاوت است.

بنابراین زنان مطلقه به دنبال مردانی هستند که می خواهند یک زندگی واقعی و موفق داشته باشند. اما دخترانی که برای اولین بار ازدواج می‌کنند معمولاً به دنبال یک زندگی آرام و واقعی نیستند. یعنی بیشتر تمرکز دختران بر روی ملاک‌ های موقتی است.

 

 

معایب ازدواج با زن مطلقه چیست؟

اولین عیب این ازدواج مربوط به عنوان آن است. یعنی بسیاری از جوانان به دنبال ازدواج با یک دختر هستند و نه یک خانم مطلقه.

البته انتخاب جوانان یا همان آقایان مجرد مطابق با اراده آنان است؛ اما عرف به شدت در این اراده تاثیرگذار می باشد.

یعنی امکان دارد که یک جوان بخواهد با یک زن مطلقه ازدواج کند اما تحت تاثیر عرف قرار گیرد و حاضر نشود که ازدواج کند.

دومین عیب ازدواج با زنان مطلقه که البته امکان دارد برای همه آنها وجود نداشته باشد، مربوط به فرزند یا فرزندان آنها می‌ شود.

یعنی بسیاری از آنها دارای فرزند هستند و این موضوع برای آقایانی که می‌ خواهند با این خانم‌ ها ازدواج کنند ناخوشایند است.

ایراد دیگری که امکان دارد در ازدواج با زن مطلقه ایجاد شود مربوط به حساسیت‌ های زوجه می شود. یعنی زنان مطلقه از حساسیت فوق العاده بیشتری نسبت به سایر زنان برخوردار هستند.

بنابراین امکان دارد که محدودیت‌ هایی در روابط زوج با دوستانش و یا محدودیت‌ های کاری برای آقایان ایجاد کنند.

ایراد دیگری که وجود دارد مربوط به رفت و آمدهای خانوادگی می‌ شود. یعنی امکان دارد بسیاری از خانواده‌ ها تمایلی به رفت و آمد با این خانواده‌ ها نداشته باشند.

 

 

آیا مشکلات در این نوع ازدواج قابل حل هستند؟

در مسیر این ازدواج با مشکلات گوناگونی روبرو خواهید شد. بخشی از این مشکلات مربوط به خانواده‌ های طرفین می‌ شود.

یعنی امکان دارد که خانواده‌ های طرفین موافق با انتخاب پسر یا دخترشان نباشند. البته معمولاً خانواده‌ های پسری که برای اولین بار می‌خواهد با زن مطلقه ازدواج کند، مخالفت های شدیدی دارند.

جوانان عزیز لازم است بدانید که هرگونه اقدام هیجانی می‌تواند به مشکلات شما بیفزاید و نتیجه خوبی نخواهد داشت.

بنابراین باید از طریق گفتگو و یا با کمک گرفتن از یک روانشناس مشکلات خانوادگی خود را حل کنید. به یاد داشته باشید که زنان مطلقه به خوبی می توانند یک پسر اهل زندگی یا یک پسر اهل هیجان را بشناسند. در نتیجه از هرگونه اقدام هیجانی بپرهیزید.

 

 

 کدام اقدامات به بهبود رابطه موفق کمک می‌ کنند؟

بعضی از رفتارها باعث آسیب زدن به یک رابطه می‌ شوند. در نقطه مقابل رفتارهای اخیر نیز رفتارهایی وجود دارند که باعث رشد و تکامل یک رابطه می‌ شوند.

بنابراین اگر می‌خواهید در ازدواج با زن مطلقه موفق باشید باید اقدامات و رفتارهایی انجام دهید که به رشد و تکامل رابطه شما کمک کنند.

یکی از مهمترین اقداماتی که زوج باید انجام دهد مربوط به درک شرایط زوج است. دومین رفتار مهمی که زوج باید انجام دهد مربوط به ایجاد احساس آزادی و امنیت برای زوجه است.

2 دیدگاه

 • حسن گفت:

  پسر مجرد با زنی که قبلا یه بار عقد کرده، ازدواج کنه مشکلی داره؟

  • ادمین ادمین گفت:

   سلام دوست عزیز
   علت جدایی را بررسی کنید. و روی ملاک ها مهم ازدواج تان تمرکز کنید.
   ازدواج قبلی ایشان به تنهایی مشکلی ایجاد نمی کند.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.