فهرست بستن

درمان قطعی وسواس فکری و عملی | مشاوره وسواس

درمان قطعی وسواس

وسواس های فکری و عملی بدترین نوع اختلالات روانی هستند که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. اما باید به شما این مژده را بدهم که با کمک مشاوره وسواس، درمان قطعی وسواس وجود دارد.

یعنی با استفاده از یکسری راهکارها و همچنین طی کردن روند درمان شما می توانید تا  80 درصد وسواس خود را کاهش دهید و به بهبود دست پیدا کنید.

در ابتدا شما باید اختلال وسواس، شخصیت وسواسی و شخصیت کمالگرا را از هم تفکیک کنید. تا با تشخیص درست بیماری تان بتوانید از راهکارهای روانشناسی وسواس و مشاوره تلفنی بهره ببرید، و بیشترین نتیجه را بگیرید.

در ادامه تمامی این موارد را برایتان توضیح می دهیم. و بهترین راهکار برای درمان وسواس از طریق مشاوره روانشناسی را به شما ارائه می دهیم.

قطعی وسواس - درمان قطعی وسواس فکری و عملی | مشاوره وسواس

چیرگی بر اختلال وسواس اجباری

این مقاله بر اساس کتاب چیرگی بر اختلال وسواس اجباری جاناتان آبراموویتز نوشته شده است. این کتاب کار بر خلاف سایر کتاب هایی که در کتاب فروشی ها پیدا می کنید، به روش گام به گام نوشته شده است.

و در تمام مراحل درمان همراه شماست تا بتوانید به درمان قطعی وسواس برسید. در این مقاله ما به شما کمک می کنیم تا احساساتتان را بهتر بفهمید.

به علاوه کمکتان خواهیم کرد تا در رویایی با ترس و اضطراب، انعطاف پذیر تر باشید. به گونه ای که این تجربه ها مانع حرکت به سوی اهداف و ارزش های زندگی تان نگردند.

در نظر داشته باشید که درمان قطعی اختلال وسواس شما را به سوی یک زندگی بهتر و پربار تر می برد. زندگی با ترس و اضطراب کمتر می شود.

همچنین وقت بیشتری برای کار، بازی و تفریح خواهید داشت. پس بهتر است با کمک مشاور وسواس به دنبال زندگی بهتر باشید.

 

انواع وسواس های فکری و عملی

وسواس هاس فکری و عملی معمولا در یکی از مقوله های زیر قرار دارند. لطفا وسواس ها را بخوانید تا بهتر متوجه شوید که در کدام دسته از وسواس ها قرار دارید. در ضمن می توانید برای تشخیص از مشاوره وسواس هم کمک بگیرید.

1- وسواس آلودگی:

در وسواس آلودگی شما نگرانی و اضطراب شدیدی در مورد کثیفی و میکروب ها دارید. در این مورد شما به شدت نگرانی در مورد انتقال آلودگی و بیمار شدن دارید.

و حتی ممکن است نگرانی شدیدی در مورد فضولات بدن یا مایعات بدن مثل خون، آب دهان و ادرار داشته باشید. 

2- وسواس نظم و تقارن:

در وسواس نظم و تقارن شما اشتغال ذهنی زیادی در مورد نظم، دقت، هم ترازی یا تقارن چپ و راست، شماره های زوج و فرد و… دارید. در وسواس نظم و ترتیب فرد افکاری دارد مربوط به اینکه یک چیزی درست نیست.

3- مسئولیت در مورد صدمه یا اشتباه:

در این نوع وسواس فرد نگرانی و اضطراب شدیدی در این مورد دارد که با انجام اشتباهاتی منجر به آسیب زدن به شخص دیگری خواهد شد. در این مورد فرد نگران است که با اتومبیل به کسی بزند. یا مسئول سوانحی مثل آتش سوزی، سرقت و… باشد.

4- وسواس خشونت و پرخاشگری

افکار، تصاویر ذهنی، تکانه ها و ترس های شدید در مورد صدمه زدن یا کشتن افرادی که نمی خواهید به آنها صدمه بزنید. داشتن افکاری در مورد عمل به تکانه های پرخاشگرانه ناخواسته. تصاویر ذهنی یا افکار راجع به خشونت.  

5- وسواس مسائل جنسی

در این نوع وسواس فرد افکار، تصاویر ذهنی و ترس های نا خواسته ای در مورد مسائل جنسی دارد. این مسائل عبارتند از: همجنس گرایی، آزار جنسی کودکان، ارتکاب زنای با محارم، داشتن رابطه جنسی با حیوانات، خودآزاری جنسی و دیگر آزاری جنسی.

6- وسواس مذهبی و اخلاقی

فردی که دچار این نوع وسواس می باشد، تصاویر ذهنی و ترس های شدیدی در مورد ین مسائل دارد: توهین به مقدسات و بی حرمتی، درست انجام دادن آموزه های دینی، درست و اخلاقی بودن کارها، گناه، جهنم و مجازات.

 

تفاوت اختلال وسواس با شخصیت وسواسی و کمالگرا

در ابتدا شما باید بتوانید احتلال وسواس را از شخصیت وسواسی و کمالگرا متمایز کنید. اگر موارد زیر در مورد شما صدق می کند باید به شما گفت که شخصیت وسواسی و کمالگرا دارید.

بنابراین اختلال وسواس ندارید و برای درمان نیاز به درمان قطعی اختلال وسواس ندارید و بهتر است که از روش طرحواره درمانی استفاده کنید. در مورد تشخیص، مشاوره تلفنی وسواس می تواند به شما کمک کند.

اگر شما فردی هستید که به جزئیات خیلی توجه دارید.

اصرار دارید دیگران طبق روش شما عمل کنند.

کمالگرایی تان در انجام کارها برایتان مشگل به وجود می آورد.

اغلب دیگران می گویند سخت گیر هستید.

در مورد اخلاقیات خیلی سخت گیر هستید.

به شدت خود را وقف شغل و تولید می کنید.

 

راهکارهای اشتباه شما برای درمان قطعی وسواس

هیچکس اضطراب و نگرانی را دوست ندارد. بنابراین افراد مبتلا به اختلال وسواسی اجباری به طور طبیعی می کوشند از شر وسواس خلاص شوند. و احساسات ناخوشایند را با انجام رفتارهایی که اضطراب را کم می کنند و به آنها احساس امنیت می دهند، کنترل کنند.

اما این رفتارها تاثیری در درمان قطعی وسواس ندارند. و شما با کمک مشاوره وسواس می فهمید که باید چه کارهایی را انجام دهید تا بتوانید به درمان برسید.

الف: اجتناب:

یکی از رفتارهایی که به فرد وسواسی امنیت می دهد، اجتناب است. اجتناب یعنی فرد از جاها و چیزهایی که وسواس او را فعال کند دوری می کند.

مثلا فردی که روی توالت عمومی وسواس دارد سعی می کند از توالت عمومی استفاده نکند. اجتناب شاید در کوتاه مدت بتواند اضطراب شما را کاهش دهد. اما هیچ کمکی به درمان وسواس شما نمی کند.

ب: آیین مندی های اجباری:

آیین مندی های اجباری رفتارهایی هستند که فرد به طور مکرر و تکراری آنها را انجام می دهد، تا اضطراب وسواسی اش از بین برود. و احساس امنیت کند. در ادامه ما به برخی از این آیین مندی های اجباری اشاره می کنیم:

1- آلودگی زدایی

شستن یا تمیز کردن افراطی که ممکن است طبق قواعد معینی باشد از جمله: شستن دست ها. دوش گرفتن. حمام کردن. مسواک زدن. تعویض لباس. تمیز کردن اشیاء بی جان. استفاده بیش از حد از وسایل پیشگیری از آلودگی.

2- وارسی کردن

تمایل غیرقابل مقاومت برای وارسی کردن و دوباره و دوباره وارسی کردن مواردی مثل: درها، شیرهای آب، پنجرهها، وسایل برقی، اشتباه وحشتناکی مرتکب نشده اید یا حرف بدی نزده اید. چیزی گم نشده یا جا نمانده. سانحه ای رخ نداده. افراد مورد علاقه شما در امانند.

3- تکرار

انجام اعمال زیر به به طور مکرر:

فعالیت های روزمره، مثل رد شدن از چارچوب در، بالا یا پایین رفتن از پله ها، خاموش یا روشن کردن کلید برق.

بازخوانی یا باز نویسی

لمس کردن یا ضربه زدن

شمردن تعداد دفعات تکرار

تکرار مجدد رفتارهای بی فایده

4- منظم و مرتب کردن

مرتب کردن اشیا با نظم مشخصی. شمردن تا یک عدد زوج برای خنثی کردن عدد فرد. تلاش در رسیدن به توازن چپ و راست. سایر روش ها برای این که هر چیزی سر جای خودش باشد.

5- آیین مندی اطمینان جویی

اگر پیوسته مشغول پرسیدن سوالاتی هستید که جواب آن را می دانید. مثل: مطمئنی اتو خاموش است؟ چقدر احتمال دارد مریض شوم؟ واقعا عاشق شوهرم هستم؟ 

شما درگیر آیین مندی اطمینان جویی هستید. و باید گفت تا زمانی که به انجام این آیین مندی ها ادامه می دهید به طور موقت اضطراب شما کم می شود.

اما کمکی به درمان قطعی وسواس و همچمین درمان وسواس فکری و عملی شما نمی شود. پی بهتر است مه از مشاوره وسواس تلفنی کمک بگیرید.

 

درمان قطعی وسواس فکری و عملی

درمان شناختی رفتاری در جهت دور ساختن وسواس و اضطراب کمک نمی کند. و حتی به دنبال یافتن راه موثری برای کنترل این افکار نیست. بلکه این روش می خواهد به شما کمک کند تا به آنها بپردازید. شاید وقتی اینقدر در صدد کنترل وسواس هایتان نباشید، خودشان کم کم محو شوند.

مشاوره وسواس این مژده را به شما می دهد که برنامه درمان شناختی_رفتاری وسواس بسیار موفقی در دست داریم که می تواند راهگشای خوبی برای درمان شما باشد. این درمان شامل پنج تکنیک می باشد:

1- مواجه سازی عملی با موقعیت های آغازگر برای درمان قطعی وسواس     

مواجه سازی با موقعیت هایی که آغازگر وسواس های شما هستند، به شما کمک می کند تا با این موقعیت ها یا اشیاء درگیر شوید. تا یاد بگیرید این موقعیت ها آنقدر ها هم که فکر می کنید خطرناک نیستند.

و علاوه بر آن بی خطر و قابل تحمل هستند. می دانم این مرحله سخت است اما شما به همراه یک مشاور وسواس یا حتی به تنهایی می توانید از پس آن بربیایید. 

برای مثال: اگر به آشغال وسواس دارید. هنگاهی که آشغال ها را به بیرون از خانه می برید عمدا بگذارید دست شما به آنها بخورد. یا اگر به عدد 13 وسواس دارید یکی از رمزهای مهم خود را 13 بگدارید. یعنی با موضوعات وسواسی خود رو به رو شوید. 

در ابتدا شما دچار اضطراب زیادی می شوید. و حتی ممکن است حال شما بد شود. اما هیچ اشکالی ندارد. هرچقدر اضطراب شما بالاتر بیاید، وسواس شما کمتر می شود.

2- مواجه سازی ذهنی برای درمان قطعی وسواس

برخی از موقعیت ها هستند که نمی شود به صورت عملی با آن مواجه شد. بنابراین ما از روش مواجه سای ذهنی استفاده می کنیم.

مواجه سازی ذهنی مستلزم ایجاد تصاویر ذهنی از افکار و تصورات وسواسی و پیامدهای ترس آورو عدم اطمینانی است که از آنها اجتناب می کنید، یا با آیین مندی ها کنترلشان می کنید.

مواجه سازی ذهنی همانند مواجه سازی عملی اضطراب ایجاد می کند. اما با تمرین مکرر و طولانی منجر به خوگیری می شود.

3- بازداری  پاسخ برای درمان قطعی وسواس

با مواجه سازی عملی و ذهنی میل به انجام آیین مندی ها زیاد می شود. اما اگر شما این آیین مندی ها را انجام دهید دوباره به چاله وسواس می افتید. و نمی توانید با ترستان مقابله کنید.

بنابراین به ابزاری نیاز دارید که به شما کمک کند تا از س این میل اجباری برآیید و با وسواس ها در تماس باقی بمانید. این ابزار بازداری پاسخ است. یعنی باید به خودتان بقبولانید که نباید از آین مندی ها استفاده کنید. 

4- شناخت درمانی برای درمان قطعی وسواس 

شناخت درمانی روشی است برای زیر سوال بردن باور های مربوط به افکار و موقعیت های وسواسی. به گونه ای که برای استفاده از مواجه سازی و بازداری اسخ آماده شوید و این باور ها را بیازمایید.

در اصل با روش شناخت درمانی شما به این شناخت و باور می رسید که باورهای وسواسی شما بی پایه و بی اساس می باشند. و اتفاق خاصی را در زندگی شما ایجاد نمی کنند.

5- درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بیش از انکه یک تکنیک باشد یک شیوه تفکر در مورد وسواس می باشد. که برای راحت تر شدن مواجه سازی و بازداری پاسخ مورد استفاده قرار می گیرد.

هدف نهایی آن این است که توانایی شما را در مقابل وسواس و اضطراب بالا ببرد. یعنی شما را به این شناخت برساند که در کنار این وسواس ها می توانید زندگی خود را انجام دهید.

کارهای روزانه خود را پیش ببرید. مسئولیت های مهم خود را انجام دهید. یعنی قرار نیست وسواس از بین برود تا بتوانید حال بهتری داشته باشید. بلکه باید در کنار همین وسواس ها در همان لحظه و حال مشغول فعالیت های مهم شوید.

یک بار دیگر هم می گویم هدف درمان شناختی رفتاری برای اختلال وسواس این نیست که از شر اختلال وسواس، اضطراب و عدم اطمینان خلاص شوید. بلکه این روش می خواهد به شما کمک کند تا با این تجربه ها احساس بهتری داشته باشید.

 

طرح درمان قطعی وسواس

در مشاوره وسواس برای شروع طرح درمان می توانید از یک همراه یا به اصطلاح کوچ کمک بگیرید. چرا که وقتی یک آدم دیگر در طرح درمان کنار شما قرار بگیرد برایتان دلگرمی است و می تواند به شما کمک زیادی بکند. اگر شرایطش را دارید از یک مشاور کمک بگیرید و اگر شرایط ندارید می توانید از یک دوست، پدر، مادر، خواهر یا برادر کمک بگیرید.

وسواس های عملی و ذهنی خود را روی کاغذ بیاورید. مزایا و معایب داشتن آنها را برای خودتان بنویسید. مطمئنا معایب داشتن آنها بیشتر است. پس باید از بین بروند. برای خود هدف تعیین کنید.

آرام آرام گام بردارید. و نخواهید که به یکباره همه آنها را از بین ببرید. با موقعیت های کم اضطراب تر شروع کنید. با هر موفقیت کوچکی برای خود هدیه بخرید. در ابتدا اضطراب شما خیلی بالاست. اما نگران نباشید به مرور زمان و با مواجه سازی بیشتر این اضطراب کمتر می شود.

قطعی وسواس - درمان قطعی وسواس فکری و عملی | مشاوره وسواس

برای ثبت نظر کلیک کنید

1 دیدگاه