فهرست بستن

درمان فوبیا و ترس با 10 تکنیک علمی | علت ترس و فوبیا

درمان فوبیا

فوبیا یا ترس مرضی یک مساله جدی می باشد که انرژی روانی زیادی را از فرد می گیرد. بنابراین پیدا کردن علت ترس و فوبیا و به دنبال آن درمان این ترس های مرضی بسیار مهم می باشد.

افرادی که درگیر فوبیا می باشند خودشان از این مسئله آگاه هستند، که ترس آنها غیر منطقی و شدیدتر از نرمال می باشد. و خودشان بدون کمک مشاور، رواندرمانگر و یا روانپزشک نمی توانند بر ترس شان غلبه کنند. بنابراین گفتن جملاتی از قبیل: این که ترس نداره، آخه ترست منطقی نیست و… نمی تواند به آنها کمکی کند.

افرادی که درگیر فوبیا هستند را با فشار بیرونی مجبور نکنید که با ترس هایشان رو به رو شوند. رو به رو شدن با ترس ها نیاز به آمادگی و قصد درونی دارد. و این مساله با فشار بیرونی ایجاد نمی شود.

مرکز مشاوره تلفنی پیام مشاور به شما کمک می کند تا با ترس هایتان بهتر و راحت تر کنار بیایید. و بتوانید با روش های علمی درمان را تجربه کنید.


ییشنهاد می شود از صفحه مشاوره روانشناسی آنلاین دیدن کنید.


فوبیا - درمان فوبیا و ترس با 10 تکنیک علمی | علت ترس و فوبیا

انواع فوبیا و ترس

افراد زیادی نسبت به برخی چیزها و جاها ترس دارند. تا یک میزان ترس طبیعی می باشد. اما از یک سطحی که بگذرد به آن فوبیا یا ترس مرضی می گویند. در ادامه به برخی از فوبیاهای رایج اشاره می کنیم:

 

1- ترس از ارتفاع 

2- ترس از اجتماع 

3- ترس از خون، سوزن و مسائل پزشکی   

4- ترس از مار 

5- ترس از رانندگی   

6- ترس از تاریکی   

7- ترس از عنکبوت   

8- ترس از دندانپزشکی   

9- ترس از فضاهای بسته   

10- ترس از آب، دریا و استخر

 

علت فوبیا و ترس

فوبیا یا ترس های مرضی دلایل مختلفی دارند. که این دلایل در هر فردی با دیگری می تواند متفاوت باشد. در اینحا به برخی از دلایل شکل گیری فوبیا یا ترس مرضی اشاره می کیم:

 

1- ژنتیک:

معمولا در مواجه با بیماری های روانی اولین حدس برای دلیل بیماری موضوع ژنتیک می باشد. دلیل بسیاری از بیماری ها زمینه ژنتیک دارد. و ممکن است از 7 نسل قبل شما به شما به ارث برسد.

 

2-تجربه های ناخوشایند:

ضرب المثل مارگزیده، از ریسمان سیاه و سفید می ترسد. مصداقی واضح برای این دلیل می باشد. فردی که تجربه ناخوشایندی مثل افتادن از بلندی، داشتن تجربه بد از عمل در بیمارستان، گزیده شدن توسط حشرات و… دارد. به خاطر تجربیات ناخوشایندی که دارد ممکن است دچار بیماری فوبیا شود.

 

3- مصرف مواد مخدر:

استفاده از مواد مخدر باعث ایجاد تغییراتی در مغز شما می شود. و این ممکن است شما را درگیر روانپریشی یا فوبیا کند. 

 

4- یادگیری ترس:

گاهی وقت ها شما ترسیدن از چیزی یا مکانی را از والدین یا خواهر برادر خود یا می گیرید. مثلا وقتی در دوران رشد خود می بینید که مادرتان از ارتفاع می ترسد. و نسبت به آن واکنش شدید نشان می دهد. ممکن است این نوع ترس را مشاهده کنید. و آن را یاد بگیرید.

 

درمان فوبیا و ترس

1- مواجهه سازی

2- دارو درمانی

3- رفتار درمانی

4- روان درمانی

5- هیپنوتیزم 

6- شناخت درمانی 

8- پیوستن به گروه همتایان

9- کمک گرفتن از مشاور

10- استفاده از روش طرحواره درمانی