فهرست بستن

مشاوره زوج درمانی چیست و چه تکنیک هایی دارد ؟

مشاوره زوج درمانی

مشاوره زوج درمانی که به آن مشاوره زناشویی نیز می گویند. نوعی روان درمانی است که توسط روانشناس متخصص انجام می شود.

زوج درمانی اغلب کوتاه مدت است. و در جریان مشاوره زوج درمانی هر دو شریک حضور دارند تا به آنها کمک شود تا درگیری ها و مشکلات اساسی زندگی خود را تشخیص دهند و روابط خود را بهبود بخشند.

گاهی اوقات فقط یکی از زوجین با درمانگر همکاری می کند. و برنامه درمانی خاصی را دریافت می کند. زوج درمانی می تواند به زوجین کمک کند، تا در تصمیم گیری ها همه جانبه عمل کنند. و بر مشکلات غلبه کنند تا بتوانند روابط زناشویی خود را بهبود بخشند.

مشاوره زوج درمانی تلفنی می تواند در زمینه هایی مثل: مشکلات ارتباطی زوجین، مشکلات جنسی، بیکاری همسر، سوء مصرف مواد، خشونت همسر، خیانت همسر، اختلاف نظر درباره فرزندآوری، دخالت خانواده همسر و… به زوجین کمک کند.

در جریان زوج درمانی شما ممکن است نیاز به چند جلسه مشاوره تلفنی و مشاور خانواده داشته باشید، تا بتوانید بحران را حل کنید. البته درصورتی که رابطه شما در زندگی مشترکتان به شدت خراب شده باشد. بازسازی آن ممکن است به چند ماه زمان نیاز داشته باشد.

پیشنهاد می شود از صفحه مشاوره از طریق چت واتساپ مرکز پیام مشاور دیدن کنید.

زوج درمانی در اصقهان - مشاوره زوج درمانی چیست و چه تکنیک هایی دارد ؟مشاوره زوج درمانی چه فوایدی دارد؟

1- کمک به زوجین برای کاوش کردن انتظارات در زندگی مشترک

2- کمک به افزایش درک زوجین از یکدیگر

3- آموزش روش های موثر برقراری ارتباط بین زوجین

4- کمک به ریشه یابی اختلافات زناشویی و ارائه راه حل برای رفع مشکلات

5- آموزش نحوه صحیح استراتژیهای حل مسئله

6- کمک به عبور کردن از شرایط بحرانی در زندگی زناشویی

7- آگاهی دادن درباره پیامد های احتمالی فروپاشی رابطه

 

چرا مشاوره زوج درمانی برای زوجین لازم است؟

بهترین راه برای داشتن رضایت زناشویی داشتن تماس عاطفی است. زوجین از طریق تماس عاطفی و محبت و صمیمیت نشان می دهند که به هم توجه دارند. و در جهت بهبود ارتباط در زندگی زناشویی تلاش می کنند.

به همین دلیل هدف مشاوره زوج درمانی کمک به هر دو شریک زندگی برای داشتن رابطه ای عاطفی توام با همدلی است. تا بتوانند ریشه های زندگی مشترکشان را محکم تر کنند.

بطور کلی مشاوران زوج درمانی معتقدند که هدف از مشاوره زوج درمانی باید تغییر الگوهای تعامل وارتباط عاطفی زوجین باشد.

Couples Counseling - مشاوره زوج درمانی چیست و چه تکنیک هایی دارد ؟

چه کسی می تواند از مشاوره زوج درمانی استفاده کند ؟

در زندگی مشترک هریک از زوجین ایده ها، ارزش ها و انتظارات شخصی خود را وارد رابطه می کنند. و همیشه با شریک زندگیشان موافق نیستند.

اختلاف نظر بین زوجین به معنی تعارض و بحران نیست اما در عوض حل موفقیت آمیز اختلافات می تواند زوجین را در درک بیشتر و احترام متقابل به یکدیگر یاری دهد تا مشکلات را با یاری و همفکری هم حل کنند.

 ممکن است رفتارها و عادت های همسرتان که قبل تر آنها را دوست داشتید بعد از گذشت مدتی شما را عصبانی کند یا ممکن است بعد از مدتی با از بین رفتن جذابیت جنسی رابطه تان دچار مشکل شود.

وقتی در زندگی مشترک تعارضاتی ایجاد می شود نمی توان امید داشت که مشکلات خود به خود حل شوند. در صورتی که مشکلات به موقع حل نشوند می توانند به بیماری های جسمی و روحی منجر شوند و ترمیم رابطه را با مشکل مواجه سازند. در چنین مواقعی مشاوره زوج درمانی می تواند به یاری شما بیاید.

برای استفاده از خدمات زوج درمانی نیاز به داشتن رابطه مشکل دار نیست. مشاوره زوج درمانی می تواند به زوجینی که می خواهند روابطشان را بهبود بخشند و درک بهتری از هم پیدا کنند، کمک کند.

 

مشاوره زوج درمانی چگونه است؟

در جریان فرایند زوج درمانی زوجین در جلسات درمانی مشترک شرکت می کنند. مشاور به زوجین کمک می کند تا منبع درگیری ها و علت مشکلات را تشخیص داده و برای رفع آنها تلاش کنند.

همچنین در این جریان زوجین به تحلیل جنبه های مثبت و منفی زندگی مشترک خود می پردازند. مشاوره زوج درمانی به زوجین کمک می کند تا مهارت هایی برای تحکیم روابط خود بیاموزند.

این مهارت ها ممکن است شامل ارتباط صریح حل مسئله با یکدیگر و بحث و گفتگو درباره اختلافات باشد.

در برخی موارد مانند: بیماری های روانی یا سوء مصرف مواد ممکن است مشاور ازدواج شما با متخصصین مراقبت های بهداشتی همکاری کند. تا طیف کاملی از درمان را به شما ارائه دهد.

مشاوره زوج درمانی  ابتدا بر یک مشکل خاص تمرکز می شود مثل : خشونت همسر یا مشکلات جنسی و… در طی فرایند زوج درمانی هدف بر این است که مشکلات رابطه حل شود نه فقط مشکل یکی از طرفین.

 

تکنیک های مشاوره زوج درمانی:

در جریان زوج درمانی مشاوران با توجه به اینکه کدام نوع درمان برای شما و شریک زندگیتان مناسب تر است از تکنیک های متفاوتی استفاده می کنند از جمله تکنیک های زوج درمانی عبارتند از:

1- زوج درمانی به روش گوتمن:

در جریان زوج درمانی از روش گوتمن برای افزایش میل، نزدیکی و احترام استفاده می شود. وقتی زوجین نمی توانند تعارضاتشان را حل کنند این روش به آنها کمک می کند تا بحران را حل کنند و یاد بگیرند با درک متقابل بطور منطقی با مشکلات برخورد کنند.

روش گوتمن در جریان مشاوره زوج درمانی به این صورت است که به زوجین کمک شود تا نیازها و انتظارات خود را بشناسند تا بتوانند مسائل را باهم حل کنند. این روش منجر به ایجاد نقشه هایی عاشقانه در زوجین می شود تا هر دو طرف دنیای درونی یکدیگر را بهتر بشناسند.

2- روایت درمانی:

روایت درمانی یکی از روش های مورد استفاده در زوج درمانی می باشد که که در آن درمانگر از فرد می خواهد مشکلات خود را به شکل روایت تعریف کند و سپس نقاط منفی داستان زندگی اش را بازنویسی کند. به کمک این روش فرد یک دیدگاه جدید درمورد مشکل بدست می آورد.

این نوع درمان به فرد کمک می کند تا جنبه های مختلف مشکل را بسنجد و موقعیت هایی که به رابطه با همسرش آسیب زده را پیدا کند. به این ترتیب فرد روش های جدیدی برای برخورد با مشکلات پیدا می کند و می تواند داستان زندگی اش را بازنویسی کند.

3- زوج درمانی متمرکز بر احساسات:

اگرچه این روش برای اکثر موقعیت ها مفید است اما به خصوص زمانی بیشتر استفاده می شود که احتمال افسردگی وجود داشته باشد.

در این نوع درمان واکنشهای عاطفی مجددا تنظیم می شود و پیوند احساسی نزدیکی بین زوجین برقرار می شود. اکثر زوجین با استفاده از این نوع درمان پیشرفت قابل توجهی در بهبود رابطه شان را گزارش داده اند.

4- روانشناسی مثبت اندیشی:

روانشناسی مثبت اندیشی بر احساسات مثبت و عوامل سازنده شخصیت تاکید می کند. روانشناسی مثبت اندیشی به زوجین کمک می کند تا لحظات شاد زندگی را شناسایی کنند. و قدر لحظات خوش زندگیشان را بدانند.

از طریق این نوع درمان افراد یاد می گیرند که روی احساسات مثبت تمرکز کرده و در زمان حال زندگی کنند. این نوع درمان به زوجین آموزش می دهد که از لحظه ی حال لذت ببرند.

5- کشف ریشه های ناخودآگاه مشکلات:

هدف از این نوع درمان این است که ریشه های ناخودآگاه مشکلات بین زوجین روشن شود. ممکن است ریشه مشکلات در یک از طرفین باشد و یا در هر دو طرف. این نوع درمان فرض می کند که وقایع مهم زندگی ریشه در تجارب دوران کودکی دارد.

برای مثال سابقه سوء استفاده جنسی در کودکی می تواند به ایجاد انتظارات نامعقول در روابط زوجین بشود. در طی این نوع درمان درمانگر تجارب گذشته زوجین را بررسی می کند تا در جهت کشف انتظارات نادرست و واکنش های غیر منطقی برای بهبود رابطه به زوجین کمک کند.

6- افزایش صمیمیت جنسی:

زوج درمانی فقط مربوط به حل مشکلات نیست بلکه این فرایند درمانی می خواهد نزدیکی و صمیمیت زوجین را افزایش دهد.

زوج درمانی به زوجین کمک می کند تا با افزایش صمیمیت و دوستی و نشان دادن عواطف و احساسات پایه های زندگی مشترکشان را محکم تر کنند تا زندگی آرام بخشی را تجربه کنند.

زوج درمانی در اصقهان - مشاوره زوج درمانی چیست و چه تکنیک هایی دارد ؟

 

برای ثبت نظر کلیک کنید

2 دیدگاه

 • مهتاب گفت:

  سلام. وقت بخیر
  من و همسرم در مورد یکسری مسائل کوچیک با هم مشکل داریم. به نظرتون نیازی به مشاوره و یا زوج درمانی هست؟

  • نوروزی گفت:

   با سلام
   دوست عزیز بهتر است که در مورد مواردی که با هم اختلاف نظر و یا مشکل دارید صحبت کنید و مشکل را با هم حل کنید. اما اگر احساس می کنید که نیاز به نفر سومی هست تا بتواند شما را بهتر هدایت کند حتما از یک مشاور و یا زوج درمان کمک بگیرید.
   با سپاس پیام مشاور

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.